bugün

allah'ın var olduğunu iddia eden dinci tayfanın cevaplandıramadığı, çağdaş laik ve modern bir yaşam tarzını seçenlerin ise bilimin sorgulamaya dayandığından hareketle sorup cevabını alamadığı, yürek burkan hadisedir.

günümüzde hala bir çok insan soğuk kış günlerinde/gecelerinde donarak hayatını kaybediyor ve bu hayatını kaybedenlerin çoğu evsiz garibanlar ve masum çocuklardan oluşuyor.
yine bu evsiz garibanların çoğu müslüman, çocuklar ise belli bir yaşa gelene kadar zaten günahsızdır.

hal böyleyken en taş kalpli insanın bile içini sızlatan bu durum, nasıl oluyor da oluyor?

benim aklım almıyor!
(bkz: vay aq akıla bak)
bir gün her canlı ölümü tadacaktır, ne şekilde olursa olsun.
Gördügüm kadarıyla kimse cevap verememiş. Allah o kadar büyüktür ki onun yapacaklarına insanın aklı eremez. insan yargılayamazda. Eger bir insan ben inaçlıyım yüce Allahın birligine varlıgına inanıyorum derse, ona boyun egmek zorundadır. Allah herşeyi hakkıyla bilen ve görendir.
depremlerde geri kalmış müslüman ülkelerde yüzbinlerin ölmesinin benzeri durumdur. allahın müslüman olmayanları sevdiği gibi düşüncelere kapılabilir insan.
allah ın değil hükümetlerin suçlanması gerekir. neden o insalar dışarda aç,sefil. soğuktan ölmek kimin hakkı? devlet vatandaşını koruyamıyo ise acizdir. taş devrinde yaşamıyoruz alt tarafı evsizlere ev açılacak. toki ile her yere ev diken devlet evsizlere ev dikemiyo mu ?

(bkz: evsizlere ev yapamayan toki)
tanrıların, insanlar tarafından, insanın kendinden güçlü birisine sığınma hissiyle, kendileri tarafından zihinlerde, vicdanlarda yaratılan bir hadise olduğunu kanıtlayan önerme.
allahın yaşadığı yerin çok sıcak olduğunu gösterir.
Rabbim bu üzerinde yaşadıgın dünyayı yani hayatı bize geçici kılmıştır. bu dünyada sınav edilen insan grubu ikiye ayrılır. kimilerine büyük miktarda paralar verilir neler yapacagı gözlenir günah sevap yazılır. kimisine acılar verilir zorluklar verilir bakılır ki acılara ne kadar gögüs gerip şükürden ayrılıyormu ayrılmıyormu. yoruldugu halde inancını yetirmeyene burda çektiği acının binlerce katı kadar mutluluk ve huzur ahiretde vaad edilmiştir. yeryüzü sınav yeridir. zorluklarda şükür bırakılmamalı. zenginlik ve mutluluklarda ise onları ona kimin bahşettiği unutulmayarak kıymeti bilinmeli ve secde edilmeli.
devlet olduğu halde insanların soğuktan donması.

allah bizi akıl ve fikirle yaratmıştır. iyilik yapmak ve yardım etmek ise sevaptır. bütün dertler sınavdır, katlanan bunun müfakatını görür.

olaya buradan bakarsak, soğukta ölen insan öldükten sonr bunun karşılığını alacaktır. yardım eden varsa oda bunun faydasını görecektir elbette...

hem ne malum yatını katını satıp karı kızla kumarla zaman geçirmediği? karısını çocuğunu ortada bırakıp ayyaşlığın sonu olmadığını?
içi acıyan yardım etse kimse bu soğukta donarak ölmez. devlet nerde?
binlerce çocuğun tecavüze uğraması, milyonlarca insanın sistematik işkence, toplama kampında katliam gibi şeylere maruz kalması, yeryüzündeki bir avuç insanın mutluluğu için milyarlarcasının açlık, sefalet çekmesi, ve şimdiye kadar binlerce yıldır buna hiçbir ilahi gücün müdahale etmemesi, insanlık tarihinin acı, savaş, katliam ve zulüm tarihi olması.
sonra da birilerinin kalkıp esirgeyen, bağışlayan allah demesi.
kimi esirgedin şimdiye kadar, ya da o orospu çocuklarını bana sormadan nasıl bağışlarsın diye sorulması.
allah herşeye kadîr değil midir ?ondan sualsiz birşey gerçekleşebilir mi dünyada..islami siteler yaprağın kıpırdamasından bile allahın haberinin ve izninin olduğunu yazıyor da..
o zaman demek ki allah bazılarının açlıktan, soğuktan ölmesini, vahşeti manyakları, sadistleri iplemiyor demek ki o da havlu atmış ne haliniz varsa görün demiş sonucu çıkarılabilir.
'allah olduğu halde bu tip provokatif cümleleri kuranların ölmemesi' durumunu da ortaya çıkarıyor, enteresan.
soğuktan ölen insanlar var, o halde allah yok. (bkz: kahretsin hayat bu kadar basit olamaz)
dünyanın bir sınav yeri olduğundan haberi olmayan kişi serzenişi. hem siz hiç cırcır böceği ile karınca hikayesini okumadınız mı çocukken?

eğer her evsiz olana allah ev verseydi ya da her müşkül durumda olana yardım etseydi, dünya bir sınav yeri olmaktan çıkardı. herkes allah'ın varlığına ve birliğine kesin iman ederdi.

hayat ne kadar da kolaymış ya... iyi ben sadece müslüman olayım, allah evimi versin, sobamı yaksın, beni hiçbir zaman zor durumda bırakmasın. sizce o zaman dünyada hiç allahın varlığına ve birliğine iman etmeyen kalır mıydı? burası bir sınav yeri olabilir miydi? hepsini geçtim, ne kadar adil olurdu? bu sefer de "bu allah'ta hiç mi adalet yok" diye sorgulamaz mıydınız? ben hep çalışıyorum birşeyim yok, ama o müslüman yattığı yerden sıcacık evinde falan filan işte. neyse anladınız siz onu uzatmaya gerek yok.

allah* kainatın yaratıcısıdır, insanların karakteri ya da beyni değil. fakat yüce rabbim bizim beynimiz olmasa da yine de bize kullanabileceğimiz bir beyin ve karakter (ruh) nasip etmiştir. işte bu da hayvan ile insan arasındaki en büyük farktır. sen kendi önlemini kendin almıyorsan, o senin bileceğin iş. cırcır böceği-karınca hikayesi yani...
allah olduğu halde hala çarpılmayan yazar.

edit: her canlı ölümü tadacaktır.
Ölümü bir ceza gibi gören materyalist düşünce yapısıyla yorumlanmış yazar önermesidir. Allah ne zaman herkesi rahat ettirme sözü verdi? Böyle bir zorunluluğu mu var?
(bkz: beyin olduğu halde insanın düşünememesi)
Allah bunu bilseydi soğuk diye bi olguyu yaratmazdı. nedir bu Allah la alıp vermediğiniz ya ben de bunu anlayamıyorum. senin vajinan varsa ve işeyebiliyosan bunu ona borçlusun kızım yavrum benim.
(bkz: alın bunları burdan)
(bkz: allah olduğu halde insanların ölmesi)
(bkz: üşüyen ateist)
başlığın getirdiği soru şudur: kömür dağıtanlar allah'a şirk mi koşar?
Allah'ın var olduğuna dair bir kanıttır. Allah, soğuktan ölenlerin ömrünün o şekilde sonlanacağını zaten önceden bilmektedir.
(bkz: allah olmak)
Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak kötülük ve iyilikle deneyeceğiz. Hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz. (ENBiYA/35)
Sen elbette öleceksin, onlar da elbette öleceklerdir. (ZÜMER/30)
allah olduğu halde trafik kazası olması gibidir.

allah olduğu halde açlıktan ölmek gibidir.

allah olduğu halde hastalıktan ölmek gibidir.

allah var diye herşey 4 4 lük olacak demek değildir.