bugün

Önümde dursan ve bana baksan; içimdeki acılar hakkında ne bilebilirsin ki; ben seninkiler hakkında ne bilebilirim ki? Ve ayaklarına kapanıp ağlasam ve anlatsam; sana cehennemin sıcak ve korkunç olduğunu anlatsalar; benim hakkımda cehenneme ilişkin bildiklerinden daha fazla bilecek misin? Bu yüzden bile biz insanlar cehennemin kapısının önündeymişiz gibi birbirimizin karşısında o kadar saygılı, o kadar düsünceli, o kadar sevgiyle durmamız gerek.
(bkz: franz kafka)
orjinal dillerindeki tat hicbir ceviride yakalanamaz maalesef.

Es wurde ihnen die Wahl gestellt Könige oder der Könige Kuriere zu werden. Nach Art der Kinder wollten alle Kuriere sein. Deshalb gibt es lauter Kuriere, sie jagen durch die Welt und rufen, da es keine Könige gibt, einander selbst die sinnlos gewordenen Meldungen zu. Gerne würden sie ihrem elenden Leben ein Ende machen, aber sie wagen es nicht wegen des Diensteides.

yani:

Onlara kral ya da kralın habercileri olma seçenekleri verilmişti. Tüm çocukların yaptığı gibi hepsi haberci olmak istedi. Sadece habercilerin olmasının sebebi budur, dünyayı dolaşıp durur, yeryüzünde kral kalmadığı için, artık anlamı kalmamış haberleri birbirlerine ulaştırırlar. Bu sefil hayatlarına memnuniyetle bir son vermek isterlerdi, ama bağlılık yemini ettiklerinden bunu göze alamıyorlar.
tanrı'ya ettiğim dua pek kısadır: "tanrım, düşmanlarımı gülünç duruma düşür."

(bkz: Voltaire)
"ölüm son uyku mu? hayır en son ve kesin uyanış."

(bkz: sir walter scott)
"sakın unutmayın ki; olaylar insanlara bağımlı değildir, insanlar olaylara bağımlıdır."

(bkz: herodot)
önce bakışlar konuşurdu ve sonra söz bulundu; insan gizleyebilsin diye arzusunu.
(bkz: mehmet yaşın)
sosyal analist ayrıca magazinel mütefekkir nihat doğanın yazsan bitmez sözleri.
'' Durgun sular derin olur. ''

Gerhart Hauptmann

'' insanda arzu ile birlikte saygı uyandırmayan kız ne zavallıdır.! ''

Kisfaludy

'' Karakter ağaç ise, şan ve şeref o ağacın gölgesidir. Biz gölgeyi düşünürüz, oysa gerçek ağacın kendisidir.!! ''

Abraham Lincoln

" Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur! "

mustafa kemal atatürk

" bu dünya öyle bir şeydir ki, ondan el çekilerek değil, sonuna dek yaşanarak yok edilebilir.! ''

franz kafka
'' BÜYÜK iNSANLARIN iDEALLERi. SIRADAN iNSANLARINSA HEVESLERi VARDIR. ''

W. IRVING

'' ONLARIN PEŞiNDEN GiDECEK CESARETiNiZ VARSA, BÜTÜN RÜYALAR GERÇEK OLABiLiR. ''

W. DiSNEY

'' BiNLERCE KiLOMETRE SÜRECEK BiR YOL, BiR TEK ADIMLA BAŞLAR ''

JAPON ATASÖZÜ

'' başarının ANAHTARININ NE OLDUĞUNU BiLMiYORUM, ANCAK BAŞARISIZLIĞIN ANAHTARINI BiLiYORUM: HERKESi MEMNUN ETMEYE ÇALIŞMAK ''

B. Cosby

'' HAYAL ETMEK, BiLMEKTEN DAHA ÖNEMLiDiR.''

albert einstein

'' iNSANLARDA KUSUR ARARSANIZ, MUTLAKA BULURSUNUZ. ''

abraham lincoln

'' Madem ki bu zenginlikler senin, neden öteki dünyaya götürmüyorsun ??? ''

FRANKLiN

'' işin içine çok aşçı girdi mi, çorbanın tadı tuzu kalmaz. ''

iNGiLiZ ATASÖZÜ

'' Yalnız akıllılar zenginliklerini kullanabilir. ''

EURiPiDES

'' Çizgiler, yüreklerimizde değil, yalnız alınlarımızda belirir. Çünkü insanın ruhu hiçbir zaman yaşlanmaz. ''

JAMES A.GARFiELD

'' Bir insanı bulunduğu mevkiyle değil, göz koyduğu mevkiyle ölçmek gerekir. ''

TOLSTOY

'' Öldükten sonra unutulmak istemiyorsanız ya okumaya değer şeyler yazın yada yazılmaya değer şeyler yapın. ''

FRANKLIN

'' Herkes benim düşünceme katılırsa, yanılmış olmaktan korkarım. ''

OSCAR WILDE

'' Devlet adamı koyunu kırpar; siyasetçi koyunun derisini yüzer. ''

AUSTiN MALLEY

'' Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler. ''

ZHUGE LiANG

'' Geleceği satın alabilecek tek şey, bugündür. ''

SAMUEL JOHNSON

'' Düşüncelerle karşılaşınca, zayıflar korkar, aptallar karşı gelir, akıllılar karar verir.!! ''

J.ROLAND
'' Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.''

Alphonse Karr

'' Dünyanın her yerinde herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar , kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar. Büyüklük, hem yenilgiyi, hem de zaferi kabullenebilen kişilerde yaşar. ''

John Steinbeck

'' Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. Bugün yarına dünle beslenerek yol alır. ''

Bertolt Brecht

'' Düşmanlarınızı sevin çünkü kusurlarınızı yalnız onlar açıkça söyleyebilir. ''

Benjamin Franklin

'' Başkalarını bilen kimse bilgili, Kendini bilen kimse akıllıdır. ''

LAO-TSZE

'' Dünyada en zor şey, insanın kendini bilmesidir.! ''

THALES

'' Fikirler cebir ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez. ''

ATATÜRK
az kaşardan tost, çok kaşardan dost olmaz.
işi çok olanların gözyaşları için vakitleri yoktur.

(bkz: george gordon byron)
(bkz: sözlük yazarlarından aforizmalar)
evet itü sözlükten aynen alıntı yapıyorum.

insanların çoğu kaybetmekten korktuğu için sevmekten, kendini sevilmeye layık görmediği için sevilmekten, sorumluluk getireceği için düşünmekten, eleştirilmekten korktuğu için konuşmaktan, reddedilmekten korktuğu için duygularını ifade etmekten, aslında yaşamayı bilmediği için, ölmekten korkuyor.
william shakespeare
bütün renkler aynı hızla kirleniyordu, birinciliği beyaza verdiler. *
ilke olarak aşk, temel olarak düzen, amaç olarak ilerleme...

(bkz: a comte)
üç gazete, beni yüz sancaktan daha çok korkutur.

(bkz: napoleon bonaparte)
"insanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil, prensipleri ve inançlarıdır."

(bkz: albert einstein)
"zihin fukara olursa, fikir ukala olur"
"en ucuz acı son, bilinçli seçilmiş çaresizliklerce olur"
"hastalıklı bir topluma iyi bir şekilde eklemlenmiş olmak, sağlıklı olmanın bir ölçüsü olamaz"
"toplumun bugünkü haline baktığımızda; açgözlü, saldırgan ve rekabetçi olduğunu görürüz. inşa ettikleri toplumlar da bu değerler üzerine kuruludur"
"bir fikrin doğruluğunun ispatı için çoğunluğun onayını kriter olarak gören biri, öz iradesiyle karar alamaz"
her şeyi anlamak, her şeyi affetmektir. -Tolstoy
"Arkasında gölgesi olan kadının başına iyi şeyler gelmez"