bugün

an itibari ile sona ermiş görüşmedir.
basın açıklamasını bekliyoruz. hadi hayırlısı.
basın toplantısında erdoğan ın klasik bush un daha da klasik bir açıklama yapacağı görüşmedir. somut bir sonuç beklentisi içine girmek yanlıştır.
rakamla : 0
yazıyla : sıfır
gözümüzün bir kez daha boyandığı görüşmedir. şöyle ki;
ilk haberler itibari ile stratejik ortaklık, terörle mücaadele, lojistik destek, istihbarat paylaşımı vs. vs. bla bla bla....
her zaman olduğu gibi çok yapıcı bir görüşme olmuş. terörle mücadelede ortak hareket etme kararı alınmış.

ayrıca, sayın başbakan'ın abd başkanını karizmasıyla nasıl ezdiğini yarından itibaren gazetelerde pehlivan tefrikası gibi izlersiniz. daha ne olsun...

siz de hiç bir şeyi beğenmiyorsunuz be!

(bkz: bush un karsisinda bacak bacak ustune atmak)
görüşmenin özü anlaşıldı. Bildiğin ara yapıcılık. Irak'a daha önceden yapmış oldugumuz küsü bozduk. Artık ortak düşmanımız olan pkk ya karsı ortak calısıcaz. Bu arada amerika hala istihbarat veriyor. *
Bunlar olurken Rice da Müşerref ile telefonda görüşmüş. Artık ne dediyse... müşerref ooo darbe yapmışız. önce bize haber vermedin ne iş ? erdoğanla görüş ayar vericek sana.
Milletler arası cok yazar be kuzum, msn denesen görüntü de var.
bush' un mütemadiyen rcp ye bir prime minister bir president dediği görüşmedir.
her zamanki gibi, görüşmenin sonunda başkan buş'un şapkasından kuş çıkmıştır.
(bkz: bush un mekanizma merakı)
ikili mekanizmanın bir halta yaramadığı anlaşılınca, problemin kişi sayısında olduğu anlaşılıp, üçlü mekanizmanın kurulduğu zirvedir. (bkz: üçü bir arada)

ayrıca, durmadan istihbarat paylaşımı yapılacağı söylenmektedir, ulan biz eğer müttefiksek ve rte'nin daha önceden sık sık dile getirdiği "bush'u kararlı gördüm, stratejik ortak bıdı bıdı" cümlelerini ettiği sırada istihbarat paylaşımı olması gerekmiyor muydu? ya da istihbarat toplayan askerlerimizin kafasına çuval geçiren yoksa başkaları mıydı?

sonuç olarak hiçbir halta yaramamış gibi duran zirvedir. tayyip erdoğan'ın "operasyon yapacağız" sözü ise tuhaftır, pkk sivil bölgelere dağıldığında nasıl operasyon yapılacak merak etmekteyim... davul çala çala operasyon yapılmaz, egemen devletsen geçtiğimiz bahar sonunda çıkarırdın tezkere, adam gibi baskını yapardın, e tabi, öyle olunca doğu ve güneydoğu'dan oy gelmeyeceği için %47 oranına ulaşılamaycağından, iktidarı daim kılmak devletin bekasına yeğlendi.

bunların dışında ulusal basın kulübü'nde yaptığı konuşmalara "efferin lan tayyip" demişliğim çoktur. çok hakim ve etkindi allah için.

"abd'nin işgali pkk'yı güçlendirdi mi?" sorusuna, "abd işgali ırak'ta alt ve üst yapıyı yok etti neredeyse, bizim müteahhitlerimiz orada iş yapıyorlar, eğer ırak'ta pkk'ya destek devam ederse biz bu yaptırımı yaparız, tarihin kaybolmaması için azami çaba sarf etmelidir sorumlular" gibi abzirt bir cevap verdi. tbmm albümünde "ingilizce bilen erdoğan" cümlesine rağmen, ingilizceyi anlamayıp onu geçtik bu sorunun türkçesini anlamayıp alakasız bir cevap vermesi tuhaftı. bunun adı politik manevra ise, kendisi kusura bakmasın, direksiyonu fazla kırdı duvara tosladı. hazır gaza gelmişken "pkk'nın elinde abd'nin kayıp silahlarından var" deseydi muhteşem cevap vermiş olurdu...

velhasıl, bush'un yanında yapılan açıklamalardan hiçbir halt çıkmadığı, ulusal basın kulübünde yapılan açıklamalarda ise, tayyip erdoğan'ın aslan kesilip, kükrediği görüşmedir. tayyip erdoğan duruma göre değil, her zaman basın kulübünde yaptığı açıklamalar gibi dursun, tüm türkiye arkasında olur... ancak, üçlü mekanizma olayı ile durumu yine abd ve ırak'a havale etmemiz bir halta yaramayacaktır.

ah be tayyip, şu basın kulübündeki açıklamanda koyduğun postayı, bush'un yanında basına karşı yaptığın açıklamada da koysaydın... gerçi ayak ayak üstüne attı o da yeter...
bakıyorumda herşey çok basit,basit olduğu kadarda karmaşık.
işkencede yaralı gönlüm
sürgünlerle başbaşayım yine
şunu belirtmek gerekirse:bu görüşmeden hiç bi sonuç çıkmayacak
benim ülkemin güzel insanları zaten biliyor bunu
ama abd ve bizim yöneticelerimiz bu saçma sapan oyunları hala sürdürüyor.
görünen o ki;bu oyunlar bi süre daha devam edicek
sayın bakan açıklama yapmış:"askerlerin kurtulduna sevinemedim"
yani türkçesi keşke ölseydiler.
faşistliğin bu kadarı! ölücek olanlar tabii
bi çifci ailenin yada memurun yada bi işcinin çocuğu
eğer asker sayın bakanı o makama getiren büyük sermayedarların çocuğu olsaydı
herhalde dtplilerin yerine kendi giderdi kandile.
kendisini kınıyorum ve de türkiyeyi kimlerin yönettiğini gördükçe kahroluyorum.
neyse biz konumuza dönelim konun özü şu ki;artık abd'nin müttefiki biz değiliz ortadoğuda kürtlerdir,konuya burdan bakmak gerekir.
kürtlerle iş birliği yapmak abd'nin şu süreçte daha çıkarına bu nedenle medyada çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor.
bizim en büyük düşmanımız abd ve onların türkiyediki işbirlikçileridir.
bu nedenle türkiyenin abd'den acilen kurtulması gerekir.
pkk artık eski çizgisinde değildir tamamıyla emperyalizmin tetikçisi olmuştur.
bu nedenle ne barzani nede pkk bölgede kalıcı olarak tutunamayacaktır.
çünkü abd bi gün burdan gidecek ve onlar bu toprakları seven insanlara hesap vermek zorunda kalacaklar.bedelide ağır olur bunun.
bu ülkeyi gerçekten seven insanları deniz gezmişleri mahir çayanları
asanlar amerikancı genarellerdi.
şimdi amerika sattı türkiyeyi kuyruk acısıyla savrulup duruyorlar.
eeee seneler önce bu çocuklar söylemişti bunları ama bedelini hayatlarıyla
ödediler.bu ülkenin ben hala ulusalcı damarının olduğuna inanıyorum.
ve şu anda içerde ve dışarda emperyalizmin uşaklığını yapanlar ilerde şimdi
türkiyenin düştüğü duruma düşüceklerdir. ve bu ülke halkına hesap verecekler.
509=1. genellemesini yapabiliriz.
erdogan:kuzey ırakta pkk militanları var.
bush:kedidir o kedi...
erdogan: sayin baskan, kuzey irak, terorist, hede hodo, zor durumdayiz.
Bush: hadi lan.
erdogan: lan mi ??
bush: evet. sen bizim kuzey irak'da istikrari ne kadar zor sagladigimizi biliyormusun lan ? artistlik yapma bana.
erdogan: peki, canin sagolsun.
bu görüşme, sayın erdoğan' ın avrupa birliği' nden müzakere tarihi aldığında, otobüsün üstüne çıkıp, bunu bir show haline getirmesi ve halkı selamlamasını hatırlattı bana. sanki avrupa birliğine girmişiz gibi bir anlam çıkardı halkımız. oysa ki gerçek bu değildi.

unutmayın, halkımızın büyük bir çoğunluğu siyasetten anlamıyor, ne olup bittiğinin farkında değil. eğer sayın başbakan dün oval ofis' ten çıkıp da, '' amerika topraklarını bize bağışladı '' dese, çok büyük bir tebaa buna inanacaktı.

hatırlayın, anayasa değişiklik referandumu gününü. çok büyük bir topluluk niçin oy kullandığının bile farkında değildi. adama soruyorsunuz neden oy kullandın diye, '' ben anlamam '' diyordu, '' evet dedim gitti '' diyordu.

dün akşam da aynı şeyi yaşadık. başbakan, yüzünde büyük bir tebessümle çıktı oval ofis' ten. açıklamalarını dinleyen kitlenin büyük bölümü yine abarttı. sanki yarın kuzey ırak' a giriyoruz, pkk sorunu ortadan kalktı. yok böyle birşey...

üzülerek de olsa, bu durum bana rahmetli aziz nesin' in bir lafını hatırlattı. neyse bu seferlik söylemeyeceğim...
(#2563103)
Şırnak’ta 12 sivil katledildi...

"Kimseye pabuç bırakmayız!"

Şırnak’ta 13 asker şehit...

"Rüzgár eken fırtına biçer!"

Hakkári’de 12 asker şehit...

"Bedeli neyse öderiz, ödetiriz!"

"Hevesleri kursaklarında kalacak!"

Tezkere...

"ince eleyip sık dokuyoruz!"

Barzani’ye...

"Boş laflara karnımız tok!"

Talabani’ye...

"Herkes ayağını denk alsın!"

"Sözün bittiği yerdeyiz!"

DTP’ye...

"Bindiğin dalı kesme!"

CHP’ye...

"Elini taşın altına koy!"

MHP’ye...

"Bin düşünür, pir adım atarız!"

ingiltere’ye giderken...

"inceldiği yerden kopsun!"

Oxford’da...

"Sabır taşımız çatlamıştır!"

Romanya’dan dönerken...

"Günah bizden gitti!"

AKP toplantısında...

"Bıçak kemiğe dayandı!"

Rice gelmeden önce...

"Kendi göbeğimizi kendimiz keseriz!"

*

ABD’ye bi indi...

"Pozitif duygular içindeyim."

(06.11.2007..hurriyet..yılmaz özdil)
boş laf, bilinen diyaloglar, onursuz ülke, müstemleke ülke kavramlarının kafamda intihar düşünceleriyle birlikte şekillendiği...ulan dedelerim bu tayyib uğruna mı şehid oldu dediğim, öznesi yükleminden matuf cümleleri gün boyu yutmama sebep olmuş icazet ve aslında sonuna kadar bağlılık ahdinin revize toplantısı.
-ne olcak bu beşiktaşın hali bi müdahale et be erdoğan
-bugğn bayram be buşum bırak beşiktaşı fenerimin bayramı heyo çılgınca kutlamaya geldik arkadaşlarla zaten
-ben de türk bayrağında bi terslik var zemiştim zaten
-fenerbahçe cumhuriyeti hocam
-nasıl bişe bu futbol anlatsana bi beckham geldi takılıyo kafasına göre bi de o kadar para verdiler...