bugün

87 yıl içerisinde demokrasiden faydalanarak kendilerine değişik tür ve gruplar yapanların,
bugün sarsabileceklerini sandıkları ama halaaaaaa kimliklerinde cumhuriyet mensubu oldukları öpe öpe yazılı olanların,
benim ve benim yetiştireceğim gelecek nesiller sayesinde avcunu yalayarak hala aynı yerin mensubu olarak kalmayı öğrenecekleri, kurucusunun da kim olduğunu çok iyi bildikleri ülkemin bayramıdır...
çok dikkat çekici bir saptama için:

(bkz: http://www.hurriyet.com.t...sp?yazarid=228&gid=61)

sonuna kadar okunması gerekir.
"Temeli büyük Türk milletinin ve onun kahraman evlâtlarından mürekkep büyük ordumuzun vicdanında akıl ve şuurunda kurulmuş olan Cumhuriyetimizin ve milletin ruhundan mülhem prensiplerimizin bir vücudun ortadan kaldırılması ile bozulabileceği fikrinde bulunanlar, çok zayıf dimağlı bedbahtlardır. Bu gibi bedbahtların, Cumhuriyetin adalet ve kudret pençesinde lâyık oldukları muameleye maruz kalmaktan başka nasipleri olmaz. Benim naçiz vücudum birgün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşıyacaktır. Ve Türk milleti emniyet ve saadetinin kefili olan prensiplerle medeniyet yolunda, tereddütsüz yürümeğe devam edecektir."

"Gelecek nesillerin Türkiye de Cumhuriyetin ilanı günü, ona en merhametsizce hücum edenlerin başında, cumhuriyetçiyim iddiasında bulunanların yer aldığını görerek şaşıracaklarını asla farz etmeyiniz! Bilâkis, Türkiye'nin münevver ve cumhuriyetçi çocukları, böyle cumhuriyetçi geçinmiş olanların hakikî zihniyetlerini tahlil ve tesbitte hiç de tereddüde düşmeyeceklerdir."

ulu önder mustafa kemal atatürk

Cumhuriyetimizin 87.yıldönümüdür. Kutlu olsun !
bizzat atatürk'ün sesinden en sevdiği şarkı için:
http://www.facebook.com/v...=1370788314257&ref=mf
evet yanlış duymadınız atatürk'ün şarkı söylerken çekilmiş ses kaydı. biliyorsunuz atatürk'ün en büyük hobilerinden biri şarkı söyleyip onu plağa kaydetmek. ancak bu plakları daha sonra kırıyormuş. ancak bir tanesinin bu güne kadar geldiği söyleniyor.
zamlarla hevesin yurttaşların kursaklarında bırakıldığı bayramdır. zam derken ulaşım zammı da var tabi.
(bkz: long live republic of turkey)
yarın olacak bayramdır. darısı gericilerin başına...
ey türk gençliği!

birinci vazifen, türk istiklâlini, türk cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. istikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. istiklâl ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

ey türk istikbalinin evlâdı! işte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır! muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!!

(bkz: mustafa kemal atatürk)

(bkz: inadına)
kutlu olsundur.

http://uludagbesiktas.blo...i-biz-boyle-kazandik.html
türkiye'nin 30 ağustos ile beraber en büyük bayramdır.
kutlu olsun çağdaş devrim.!!
‎"TEMEL iLKE TÜRK ULUSUNUN HAYSiYETLi VE ONURLU BiR ULUS OLARAK YAŞAMASIDIR. BU TEMEL ANCAK TAM BAĞIMSIZLIĞA SAHiP OLMAKLA ELDE EDiLEBiLiR. NE DENLi ZENGiN VE GÖNENÇLi OLURSA OLSUN, BAĞIMSIZLIKTAN YOKSUN BiR ULUS, UYGARLIK KARŞISINDA UŞAK OLMAK MEVKiiNDEN YÜKSEK BiR iŞLEME LAYIK OLAMAZ"
görsel
cumhuriyet bayramınız kutlu olsun.
tüm sözlük yazarlarına kutlu olsundur. coşkuyla ve bayraklarla kutlanılsındır.**
zırtapozlar haricinde bütün yazarların bayramını kutlarım. cumhuriyetin bize kattıgı degerleri iyi anlayıp özgürlükçü bir ülke olalım.
sadece kemalistlerin, laikçilerin bayramı değildir. müslüman kesimin de bayramıdır onlarda bu günü kutluyorlar merak etmeyin, sizin gibi değiller...
sapık supuk konuşan; atatürk ve türkiye cumhuriyeti düşmanlarının kendini kötü hissedeceği*, geriye kalanların ise coşkuyla kutlayacağı bir bayramdır.
milletimizin bayramıdır. hırsızın, uğursuzun, bilim adamının, şöförün, öğretmenin yani herkesin bayramıdır. aslolan hissetmek, hissederek kutlamaktır.
23 nisan kutlu olsun
sevinin küçükler
övünün büyükle..

pardon lan...
diğeri neydi? unuttum. neyse kutlu olsun kardeşlerim.
kemalist filanınız da var ama seviyom lan hepinizi. insansınız sonuçta.
hadi öpt. kib. by.
her geçen gün anlamını yitirmeye daha da yüz tutan bir günün yıl dönümü bugün. 87 yıl önce, mavi gözlü bir devin kalbiyle attığı adımlar sayesinde ruh buldu bizim hayatlarımız. değerini biliyoruz belki bunun, ama koruyabiliyor muyuz? uğruna bunca türk'ün kan akıttığı bu toprakları satanlara, talan edenlere, peşkeş çekenlere sesimizi yükseltebiliyor muyuz? evet, hepimiz yükseltmek istiyoruz, bağırmak, haykırmak istiyoruz.. ama o kadar aciziz ki.. aciziz, çünkü bugün bu konuda konuşursan eğer, vatan haini derler sana, asalar, keserler. duyarlar sesimizi, ama duymazlıktan gelirler. azıcık beyaz görseler kara gösterirler onu, kendileri sütten çıkma ak kaşıkmışçasına. artık bu ülkenin yasası yasa değil, adaleti de adalet değil. ne oldu derseniz, sadece dünyaya ayak uydurduk. atatürk'ün "muasır medeniyet seviyesi" sözünü başka taraflarından anlayan bazı insanlar tarafından. aklımın daha da almadığı şey ise, bunu bizim halkımız seçti.. ve senelerdir kendimizi alaylarla, fenerlerle, geçit gösterileriyle o kadar da güzel kandırıyoruz ki.. hatta kandırılıyoruz desem daha düzgün olur. herşeye rağmen şu sözlerimi kalbinize söylüyorum;

29 ekim cumhuriyet bayramımız kutlu olsun. ne mutlu türk'üm diyene!
tüm halkımızın cumhuriyet bayramı kutlu olsun.
dünyanın sonuna dek yılların isimlerinin sonuna yazılması gerekliliği olabilecek kadar önemli bir bayramdır. kutlu olsun her türk evladına.
tüm yurtta sağanak yağmurla kutlanan bayram.
bursalı arkadaşları yarın cumhuriyet yürüyüşüne bekleriz...

cumhuriyet bayramımız kutlu olsun
büyük cumhuriyetimizin 87.yıldönümüdür. tüm ulusumuza kutlu olsun..

Benim naçiz vücudum elbet birgün toprak olacaktır. Ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır (M.K.ATATÜRK).. ulu önder mustafa kemal atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyorum.
--spoiler--
* Türkiye Devleti'nin Hukümet şekli Cumhuriyettir.

* Türkiye Devleti, Büyük Millet Meclisi tarafından idare olunur.

* Türkiye Devleti, Hükümetin inkisam ettiği idare şubelerini icra Vekilleri (Bakanlar Kurulu) vasıtasıyla idare eder.
--spoiler--
o gün bu gündür. yaşasın cumhuriyet !
kutlu olsun. ayrıca google ve fizy tarafından da es geçilmemiş olan bayramdır. sayfalar çok güzel olmuş.