bugün

herkese inat kutlu olsun.

yürüyüş kararı sayılacak, say!

ne

mutlu

türküm

diyene
nice 86, 186, 1086 yillara dileginde bulunmamiz gereken bayram.. yoksa? yoksa sictik.
sonsuza uzanan bir yolda 86. yılımız cumhuriyetimizin bayramı kutlu olsun..
kutlamayı hak edip, etmediğimizi sorguladığım bayram..
sıcak yatağımızda uyanıp, pencereden baktğımızda bombalardan harap olmuş bir şehri değil, ağaçlarla bezeli, kuşların uçtuğu, çocukların koşuşturduğu bir görüntü görmemize vesile olan 'bayramımızdır.'

yeri geldi mi omuz omuza, kadınlarla çocuklarla, ellerinde taşlarla sopalarla savaşa girmiş vatanını canı pahasına savunmuş her yiğide bugün buradan selam olsun.

çanakkale şehitliğine baktığımızda biz çerkezi, kürtü, alevisi, zencisi değil her şehirden yurdunu savunmak için gelmiş 'canasker'lerin mezarlarını görürüz. bu kahraman türk milletinin yakın tarihidir. suretler geçici olacak ama kahraman ordu, imanlı millet burada olacaktır.

"o benim milletimin yıldızıdır parlayacak!
o benimdir, o benim milletimindir ancak!"
29 ekim 1923'te kuruldu bu cumhuriyet, o günden beri hiç savaş görmedi bu ülke(kıbrıs barış harekatını saymazsak), hatay olayı haricinde (ki o da bir başarıdır) sınırların ne bir eksilme ne bir artma olmuştur. peki çevremizde neler olmuş?

yıllarca süren iran-ırak savaşı sırasında iki ülkenin çok zararlar görmesi,
sovyetler birliği'nin dağılması, bir sürü yeni ülkenin bağımsızlığını elde etmesi,
çekostvakya'nın parçalanması,
ardından yugoslavya'nın parçalanması
abd'nin ırak'a yaptığı ile ilk körfez harekatı sonrasında perşembe'nin gelişi sanki çarşamba'dan belli olur gibi, 2. körfez harekatı ile Irak'ın resmen bitmesi.

bu kadar ateş çemberi arasında, bu ülke inanılmaz şekilde bugün ayakta, bugün biraz sallasalar da (son günlerde yaşadığımız olaylar), bu ülke ne sovyetler, ne çekostavakya ne de yugoslayva gibi parçalanır ne de ırak gibi gereksiz savaşlara girip rahatını bozmaz.

atatürk o kadar sağlam bir temel atmış ki, kim ne yaparsa yapsın bu temeli yıkamıyorlar...

cumhuriyet kutlu olsun...
http://webtv.hurriyet.com...t.aspx?cid=1&vid=1205
En güzel günümüzdür,

Demokrasi ürünüdür,

Atatürk’ün eseridir,

Yirmi Dokuz Ekimler.

Vatandaşın hür sesi,

Vatanımın neşesi,

Kucaklıyor herkesi,

Yirmi Dokuz Ekimler.

Cumhuriyet kuruldu,

Türk’ün sesi duyuldu,

Törenlerle kutlandı,

Yirmi Dokuz Ekimler.
herkesin cumhuriyet bayramı kutlu olsun.
hürriyet gazetesi Yılmaz özdil şöyle demiş.

(bkz: http://www.hurriyet.com.t...sp?yazarid=249&gid=61)
malesef milli benliğini, milli değerlerini yitiren bir nesil için sadece tatili ifade etmektedir...

(bkz: yazık çok yazık)
herkese, her şeye rağmen kutlu olsundur. ne olursa olsun, biz ayakta duracağız. vatan diye zırlayan 3-5 armadilloya toprak bırakmayız biz. biz ki cumhuriyetin yılmaz bekçileriyiz. 86 yıldır her zorluğa rağmen, bizi kimse yıkamadı ve yıkamayacak da... sen rahat uyu ata'm, emanetin bizim emanetimizdir...

ne mutlu türk'üm diyene!..
Kancıklara, soysuzlara inat kutlu olsun!

(bkz: Sozumuz meclisten disari)
cumhuriyetimizin kuruluşunun 86. yıldönümü olan, en büyük bayramdır. kutlu olsun.

kutlu olsun da... bir şey eksik gibi... bir şeyler tehlikede gibi...
duyamıyorum... tepelerin ardından bir ses geliyor...

"dağ başını duman almış, gümüş dere durmaz akar..."
86 yıldır korumak için savaş verdiğimiz cumhuriyetimizin bayramı.
şu günler de hatırlanması gereken günleri hatırlatmasını dilediğim bayram.

Ne mutlu türküm diyene.
her geçen gün yozlaştırıldığını, anlamsızlaştırıldığını görüyorum.. daha az çocuklar var artık okulların önünde... nasıl olabilir bu... lanet olsun ki küçük amerika olup, cumhuriyeti küçük görmeye, demokrasi adı altında cumhuriyeti zedelemeye başladılar! artık sıkıcı bir tabu gibi geliyor insanlara cumhuriyet ve bayrakla ilgili söylenenler!

uyanmalı türkiye bu kabustan aksi halde parça parça olacağız! cumhuriyet yılda bir gün inanılmaz bir çoşkuyla kutlanmalıdır efendiler!
ilanından beri birileri tarafından yıpratılmaya çalışan devletin siyasi bir ilkesinin kutlandığı bayram. müslüman halklar arasında seçerek iktidar sahibi olunduğu, yönetimde söz sahibi olunduğu tek ülkenin, türkiye'nin bayramı. neredeyse doksan yıla yakın bir süre önce bir padişahın sözüyle idare edilen, karamsar bir millete inanç kazandırmış değer. bu memeleketi biraz daha sahiplenmemizi sağlamıştır.

eğer yurt dışına ve özellikle islam ülkelerine gidenleriniz varsa, (ben gittim gördüm) cumhuriyet ve laiklik ilkesine şükredersiniz. cumhuriyeti ve laikliği anlatamazsınız bile onlara, o kadar uzakdırlar ki özgürlüğe capalarınız boşunadır. milletimizin elindeki en büyük kıymettir cumhuriyet.

hadi bakalım varsa üç kuruşluk cesaretiniz suudi arabistanda türkiye'de sahip olduğunuz özgürlüklerin en basiti olan kitap okuma özgürlüğünüzü kullanın. neredeyse bu ülkelerde hiç bir siyasi kitap felsefe, dinler tarihi veya okuduğunuz sıradan romanları bulamazsınız. elinizde bulunursada yargılanırsınız. (internette arama yaparken bile bir çok kelimeyle arama yapamıyorsunuz, bunlardan biride özgürlük).

bu yüzden hepimiz cani gönülden sahiplenmemiz gereken en büyük gündür.
maalesef kendisini sorunlardan kaçma, eğlenme günü olarak görenler, milletin halini ancak bayramda düşünüp "bu gün bozma moralimi" diyenler vardır.

vay anasını.
(bkz: mustafa kemal atatürk ün önünde saygı ile eğilmek)...
bir zamanların sovyet rusyası gibi kutlanan bayram. ordu resmi geçit yapıp duruyor .halkın ilgisi minimum..
son günlerde yaşananlara inat kutlamamız gereken bayram.

cumhuriyet bayramımız kutlu olsun.
86. sı tüm ulusumuza kutlu olsun.
ne mutlu türküm diyene
kimileri için "ne mutlu türküm diyene" bayramı olduğu müddetçe bütün vatandaşlar tarafından sahiplenilmesi oldukça zor olan bayramdır. gençler kapsamı biraz geniş tutun da arkadaşlar da yanaşsın, kötü mü olur?

edit-ül obzervasyon: bu sene asılan bayrak sayısında bir artış gözlemlemedim.
türkiye cumhuriyeti'nin en önemli bayramıdır.