bugün

hdi,
insani gelişimini ölçmek için kullanılan bir endekstir. Hesaplanmasında sadece ekonomik göstergeler kullanılmaz, aynı zamanda insan yaşamının çeşitli yönleri de dikkate alınır. Sonuç olarak, hdi sadece gayri safi yurtiçi hasıla (GSYiH) ve dağılımını değil, aynı zamanda bir ülkedeki ortalama yaşam süresini veya nüfusun eğitim düzeyini de karşılaştırır (eğitim düzeyi, örneğin okuryazarlık oranı ve okula kayıt oranı kullanılarak belirlenirken, ortalama yaşam süresini belirlemek için sağlık, sağlık hizmetleri, beslenme veya hijyen gibi göstergeler kullanılır).

nüfusu, yeraltı, yerüstü zenginlikleriyle bir ermenistan (72) venezuela (61), nijerya dahi olamayan türkiye (82).

Aşağıdaki rapor 2001 senesinde yayımlanmış olup, 1999 senesi baz almıştır:
https://hdr.undp.org/syst...s/documents/hdr2001en.pdf

görsel
Yalan len aq. Ecevit çalmadı hiç len aq.
Sorarsan, old good times.

Yamyam gibi gittikleri bodrumun bile doğru dürüst yolu yoktu. Bodrum ulaşılması çoook çok güç olduğu için yüzlerce yıl önce sürgün yeri olarak kullanılan halikarnasla aynıydı.

Asayişsizlik inanılmaz boyuttaydı.

terör sınıfta öğretmen öldürecek düzeydeydi. Asker bununla uğraşacağına refah partisini dert etmişti kendine.

Mafya almış başını gitmişti. Şimdiki mafya o zamanınkinin yanında stajyer kalır.

insanlar gece karanlığında halk ekmek sırasında girerdi.

Halkın teoride %25inin pratikte min. %10unun eğitim hakkı elinden alınmıştı.

Devlet kurumlarını bok götürüyordu, çünkü müdür kadar maaş alan işçi asla işini yapmıyordu (taşeron yüzünden bugünler geri gelebilir)

Adam kayırma ve nepotizm çok daha fazlaydı. shpnin bi bakanı vardı, alenen alevi kayırdığını kendi ağziyla söyledi.

Peşin ek; Akpye veya herhangi bir islami partiye şu ana kadar ne kendisi ne de ailesinden biri 1 (bir) oy atmamıs , hatta son cb ikinci turanda kk ya basmış biri olarak yazdım.
akp döneminde ülke gerçekten gelişti. Son yıllardaki ekonomik kriz ise 2001 krizi kadar sert olmadı.