bugün

görsel

Bu gece saat 00.49'da ABD/Florida'dan uluslararası uzay istasyonu'na doğru yola çıkacak inşallah...

Her ne kadar iyi-kötü eleştirsekte ülkemiz adına hayırlı uğurlu olsun diyelim....

Yolun açık olsun. Güle güle git gel.

Swh...
https://x.com/havaforum/s.../1748075552035004604?s=46. Cam kenarı bizim kırmızı çizgimiz .
Benim mi anlamadığım birşey var bu işte?
Bu iş parasını veren herkesin yapabileceği birşey diye biliyorum ama yanılıyor muyum?
Nedir bu bu kadar gurur duymalar, mutlu olmalar?
Roket Türk yapımı, Konya ovasından fırlatılıyorda ben mi bilmiyordum?
Yok bakıyorum, Elon musk bile bu kadar gurur duymuyor. Herhalde ben birşeyleri anlamıyorum.
araplar "astronot" değil, "necmonot" terimini tercih ediyormuş (necmi=yıldız). bence biz de "necmonot"a geçelim. sonuçta oturduğum mahallenin yarısı arapça konuşuyor.
görsel
Umarım gidiyorlar da, dönedebilirler.

Evet
Turist Ömer'den sonra ikinci uzaya giden Türk, tabii kendisidir icabında.

görsel
Biz Alper Uzaya gidiyor diye sevinirken Elon musk :
görsel
55 milyon dolar verin bende gideyim çok birşey değil..
uzaya çıkan ilk yörük. Ayağına asteroit değmesin inşallah....
türk olarak gurur duydum duymasına da yoksulluk sınırının altında yaşamaya çalışan milyonlarca emekliyi ekonomik yük görüp uzaya adam yollamak için 55 milyon dolar ödemekte biraz abesle iştigal. musk'un kasasını mı doldurduk biz şimdi?
Desteklenecek hareket. Daha iyisini yapmak için bir adım olsun bu deneyim.
umarım sadece tek seferlik bir gidiş olmaz da uzay alanında başarılı işler yapmamızın önünü açmış oluruz. Gurur verici. yerinde olmak isterdim *
Benim vergilerimle beni çıkarsınlar isterdim. Başkası neden gitti en azından referandum yapılsaydı *
(bkz: israf reklam)
uzaya çıkan 3. türk olur kendileri (ilk 2'si sscb döneminde çıkmıştır) artık parasını bastıran uzay yolculuğu yapıyor. arabı hintlisi italyanı fransızı amerikalısı fark etmiyor. sağlık testleri ve birkaç temel eğitimle tabi ki en az 200.000 -400.000 dolar arası (çıkan maliyeti hariç, sadece bilet parası) uzay yolculuğu veya denizin binlerce metre altına inilebiliyor. neyse, spacex nasa ve amerika'dan allah razı olsun. daha dün sövdüğümüz adamlara bugün dua edelim.

unutmadan...
spacex, nasa, amerika'ya teşekkür ederiz. bu söylemi eleştiri olarak anlayan embesiller olabilir ama neyi nasıl neden yaptığımızı bilelim. bu işte kalkıp vatan millet Türklük siyaset vs diye de propaganda yapıp övünmeyelim.
başka ülkede yetişmiş ve bu ülke vatandaşı olup bu ülkeye altın madalya getiren sporcuya övgüler düzerken kalkıp komik duruma düşecek "türk'ün gücü" söylemi gibi konuyu milliyet açısından ele alıp kendimize güldürmeyelim.
https://twitter.com/space.../1748121933823242281?s=46

videonun 12:32. dakikasında alper gezeravcı "yüce atamızın sözü ile başlıyorum. istikbal göklerdedir" demesi herhalde birilerinin astronot mu akronot mu eleştirmesini keser.
Abi tuşlara bas, boş adam sanmasınlar demiş biri amk ahahha.
Sikimde bile olmamis olandir.