bugün

bugün itibariyle kesin gözüyle baktığım başlı başına bir saçmalıktır.
sokakta, okulda, parkta, kahvede sürekli gezip duruyorum fakat daha tanıdığım insanların çoğunun oy kullanabilecek bir yetiye sahip olduğunu düşünmüyorum. demokrasi demokrasi diye kafamıza sokulan bu oy kullanma yaşı çok saçmadır.

bence oy kullanmak için öncelikle bir gündem testi yapılmalıdır. türkiye'de ve dünya'da neler olup bittiğini 100 sorudan 75 üzeri net çıkarabilenler oy kullanma hakkına o seçimlerde sahip olmalıdır.

şimdi bazıları bu ayrımcılık bu da saçmalık diyebilir. ama bence hiç de saçma değildir. ben şahsen kendi okulumda görüyorum ki, türkiye'den bi haber olan çoğu son sınıf öğrencisi bu sene oy kullanacaklar ve güya kendi görüşleri altında babasının anasının veya bazı dikta edilen görüşleri savunan partilere orada oy atacaklar. bu durum çok yanlıştır. bizim okulda son sınıf öğrencisi olan 90 kişiden yaklaşık 50 tanesi bu sene oy kullanacak fakat içlerinden gidip bir anket yapsam çoğu daha bu ülkenin muhalefet partisi liderlerini, hangi görüşü temsil ettiklerini, ne yapacaklarını, kimin ülkeyi yönettiğini hiç bilmiyorlar. bu durumda oy kullanmalarıda saçmadır...

1- oy kullanmak için ön şart en az lise diploması olmalı.
2- seçimlerden önce gündem ile ilgili bir bilgi testi yapılmalı(bu her sene tekrarlanırsa toplum hem daha çok bilinçlenecek hem de daha iyi sonuçlar elde edilecektir)...

edit:
bu başlık kemalist veya başka bir görüşü savunmak için açılmamıştır. ben türkiye'de ki bütün siyasi görüşlerin çöktüğünü savunan birisiyim.
ülkedeki şu umursamazlığı vurdumduymazlığı gördükçe içim cız ediyor. bunun böyle olmaması içinde herkesin bilinçlenmesi lazım bunun içinde demokrası adı altında seçme ve seçilme hakkının daha itinalı olmalı lazım. her önüne gelen oy kullanamamalı.
Saçmalıktan ziyade demokrasidir.

- Oldu olacak lise ve üstü okul mezunlarının oyunu 2 ile çarpalım.
18 yaş ve üzerinin silah taşıma hakkı olduğu göz önünde buşundurulduğunda çok da saçma olmayandır.
fasizmin, egonun, insani nasil kandirdigina guzel bir ornek teskil eden dusunce tarzi.
ilk aşama muhalifleri öldür , çatlak sesleri as. ikinci asama olarak derin çeteler kurup devlet gidişatına yön ver . bu iki taktik ardından devletin yönetimini ele alamıyorsan sana oy vermeyenlerin oy hakkını elinden al.

(bkz: benim oyunla çobanın oyu bir mi)
(bkz: kemalist demokrasi anlayışı)
haklı bir önerme. zira benim vatandaşım, oyunu çamaşır makinesine, paraya pula satmamalı. bir parti iki tane yol yaptı diye tekrar o partiye oy verirken düşünmeli. yanlışları doğruları düşünmeli.
18-.. diye belirtilseydi daha mantıklı olurdu, çünkü oy kullanan herkes zaten 18 yaş üstüdür.
(bkz: sibirya halk türküsü)
altı yaşında olan bir çocuğun liseye başlamasının doğru olacağını düşünen kişi söylemi.
aslında bu birkaç yıl önce aysun kayacı'nın ''benim oyum çoban oyuyla aynı değil olmaması lazım'' gibilerinden konuşmasının açıklama getirilmiş hali.

bence haklı bir tespit doğurmuştur yazar arkadaş.bu ülkede sadece sayıları fazla diye cahil kesimin her boka karar yetkisi canımı sıkan olaylardandır.
akp için olumsuz bir durumdur.