bugün

2013 bahar dönemi akademik personel ve lisansüstü eğitime giriş sınavı. sınava giriş yerleri açıklanmış.
buyursunlar https://ais.osym.gov.tr/
gireceğim ilk ales sınavıdır. yer: ilahiyat fakültesi.
yarın yapılacak olan sınav. kaçıncı kez girdiğimi hatırlamıyorum bile. bu yıl da çalışmadım, sınav yeri evime çok uzak ve sanki teröristmişiz gibi bazı şerefsizler yüzünden nerdeyse çıplak sınava girmemiz istenen bir rezillik. umarım işe yarar bir puan alırım da o kadar sıkıntı çektiğime değer. lanet olsun be.
defalarca girdiğim ve 80-85 arasından bir sapma gösteremediğim sınavların bir yenisi. bir tek soru bile çözmüş değilim hazırlık olarak ama bu kez sınavda değişik bir taktik uygulayacağım ya batarız ya çıkarız bakalım.
geçmiş yıllara nazaran zor olmuş sınavdır.
sorulara tekrar bakma firsatim olmadi ama sozel mantik sorusunda eksik bilgi var gibi geldi.. ilk sorusu haric diger uc soruda butun siklar dogru oluyordu. ilk yolculuklarini hangi aracla yaptiklari belirtilmedigi icin butun cevaplar dogru sonuca goturuyordu.. eger benim gozumden kacan bisey olduysa dogru cevabi buldum diyenler varsa belirtsinler lutfen ben neyi gormemisim...
ana hatlarıyla değerlendirirsek,
-şimdiye kadar girdiğim ve gördüğüm(çıkmış soruları çözdüğüm için) en zor ales sınavıydı. kendi alanı için 150 sorunun hepsine bakabilmiş olan var mı merak ediyorum. elbet vardır ama oran ne acaba ?
-şekerler bayat mevlit şekeri tadındaydı hiç beğenmedim. kent iyi yapıyordu belli ki başka bir şeker firmasına fason yaptırmışlar kent şekeri değildi.
-kalem iyiydi. fatih kalemi gibi sürekli kırılmıyordu hiç değilse. 3 4kere açmak zorunda kaldım sorunsuz açıldı kırık çıkmadı iyiydi. galiba silgiyle kalemi faber-castell den almışlar.
-silgi baya iyiydi ha. silgiyi aldım zaten üni.deki sınavlarımda kullanırım diye *
-yer yüzünün en dingil salon başkanı bizdeydi. adam 12:00dan 12:29a kadar konuştu. hakketen konuştu. 3 kişilik amfi sırasında en köşede oturacaksınız(koridor tarafından için) dedi. ulan sınav başlamadan bi kaç deneme yaptım elim kolum sürekli aşağı düşüyor. itiraz ettim tamam ortaya geçin o zaman dedi.

yalnız yazdıklarımdan sadece %15lik bir kısmın sınav sorularından için olması, alese sorular için değilde silgi ve kalem almak için gittiğim izlenimi verecek. öyle değil tabi. (bkz: okuyom ben ya)
süre yetseydi fulleyeceğim sınavdı. *

bugünkü trafiği daha önce şehrimde görmedim açıkçası sınav bitti bir buçuk saat otobüs bekledim. bir de sınav kitapçığındaki banknotun hepsini çıkardım meğersem sadece ortasındakini çıkarmak gerekiyormuş. neyse sorulara gelecek olursak 3. sınıf öğrencisi olarak ilk defa girdim. daha öncede hiç bir ales sorusuna bakmadım açıkçası ve bana çok kolay geldi ama süre gerçekten yetersiz. mesele de burada galiba. bana bazı sorular yanlış geldi açıkçası.

sonuç olarak tahmini 80 85 alacağım sınav.
90 ve üstü beklediğim ve buna şaşırdığım sınav. türkçe zoruları çok kolaydı diğer aleslere göre, ama daha uzundu. sayısal mantık sorularının ise tipi korkunçtu ve kendileri kolaydı. bakıp aa bu zor deyip yapmamazlık etmeyin derim.
ilk defa girdiğim sınav. o yüzden olaydan bihaber girdim. gözlemlerim ve deneyimlerim şunlar;

-ben 100 soru yapıcaz zannediyordum. meğer 150 soru yapcakmışız. ulan allah'sız 180 dakika da 150 soru nasıl yapalım. ben yapamazdım yani.

-oğlum evimin anahtarını niye almadınız içeri lan? ne yapabilirim o anahtarla sınavda? gene benim evimin anahtarı, arabası ile gelene daha da yazık.

-söz1 paragrafları ne olm öyle ya? hangi kafada, ne kullanılarak yazılmış paragraflar onlar? kendine iyi bak çok paranoyakçaydı.

-uçakla, trenle türkiye'yi dolaşan grubun allah belasını versin. sizinle yola çıkanın burnu boktan ayrılmaz. o nasıl mantık olm öyle? yok aktarma olcak illa yok uçaklar illa doğuya gidecek. doğru yaptım soruyu ama kars'tan istanbul'a uçakla gidebilmek için asya, amerika ve avrupa kıtalarını mı geçicez lan uçakla.

-söz1 hazırlanırken bence kesin bir şeyler kullanılmış.

-o sayaç ne olm, kıyamet saati gibi? aya roket mi göndericez? sınavda saate baktıkça kendimi 24 dizisinde zannettim, daha da strese girdim.

-silgi için sağolun. faber-castell olm, boru değil. gerçi 50 lira verdim, sınava girmek için o hala içimde.

-benim şekerle pek aram yok, o yüzden yemedim. ama kırmızısı çok güzelmiş. isteyen olursa gönderebilirim.

-lan ben 100 tane soru çözdüm, birde salak gibi 'iyi lan gene kaa, yaptın olm bir şeyler' diye söylüyordum kendime. ne 150 sorusu abi ya.
sürenin yetmediği sınav. "3 saatte nasıl yetiştiremiyorlar abi ya" diye ahkam kesmemek lazımmış. 50 paragraf sorusu biraz fazla gelse de sorular çok zor değildi. say-2 nin mantık soruları kastı biraz.
o değil de bildiğin sudoku sormuşlar.
sınav mı bana girdi ben mi sınava girdim bilmiyorum.
öyle zevk alarak seviştim sorularla erken gelemedim çünkü süre bitti.

kendine iyi bak diyecekken aklıma sorulardan biri geldi, arkamı dönüp şu şekile girdim. http://galeri.uludagsozlu...C%C3%A7%C3%BCk-ibo-55130/
herkese sarı janjanlı kalemtıraş geldi bana mavi soluk kalemtıraş geldi. evde bir tane daha vardı maviden. yazıklar olsun. oysa ki o janjanlı kalemtıraş ne kadar renkli ve heyecan dolu duruyordu. ama olsun mavi faber kastel silgiyi görür görmez aşık oldum zati. öyle güzel siliyor ki. bilerek yanlış işaretledim hep tekrar tekrar sileyim diye o derece. kalemler de cillop gibiydi mübarek. dizel gibi. kağıdın üzerinde adeta kaykay yaptım. ama kalem üzerindeki "emeğiniz emanetimiz" yazısını görünce her türk evladı gibi ben de içimden "hasiktir lan." dedim. sen de dedin doğruyu söyle! şekerlere gelince, naneliyi yemedim ama sarı şeker çogüzeldi. kırmızıyı da otobüste yemişem. bu arada ben bandrol mandrol yapıştırmadım lan. ama adınızı soyadınızı küçük harflerle yazınız diyordu baş harfini bile küçük yaptım, önümdeki arkadaş hepsini büyük yazdı. ben ösym olsam böylelerinin ağzına kürekle vururum. küçük diyor küçük yazacaksın hayvan herif. biz niye göt kadar yazıyoz? adama bak ya. zaten erikli suyumun jelatinini zorla çıkardılar kendimi çırılçıplak hissettim. yüzülmüş tavuk gibi. ve her zamanki gibi sınava katılmayan bir insan mevcuttu. bir kere de sınıf tam dolsun. sınava girmeyen kişi yüzünden yine hayal alemine daldım. acaba zengin de o yüzden mi iplemiyo yoksa otobüsü mü kaçırdı, annesi babası yok mu bu insanın falan. konsantrem darmaduman oldu. sınava gelince; paso'lu kız sorusu vardı ya elif'li. onun cevabı 14 mü lan? kızın yerine kendimi koyup çözdüm amk. öyle daha bir kavrayıcı oluyor. bütün üç kağıtçılıkları da düşünüyorsunuz. ahaha. mantık sorularının allah belasını versin. onları sona sakladım üzerinde düşünürüm diye, çok az zaman kaldı. saçmaladım onları hep, şıkların içerisinde abimin ismi var diye işaretleyecektim az kalsın ama son anda antik yunan filozofları aklıma geldi ve kendimi durdurdum. cümlenin akışını bozan cümle soruları çok kolaydı, paragraf içerisindeki cümlelerin yerlerini değiştirme soruları da kolaydı. sorular kolaydı da uzun olunca sıkılıyor insan. oku oku bitmiyor her ne kadar kolay olsa da bıktırıyor. ve ve ve her zaman yaşadığım olaylardan biri oldu. 5 şık peşpeşe c yaptım ve içim bi kötü oldu. allahım nolur şunlardan birisi d olsun diye yalvardım ama olmadı hepsi c lan! hayvan herifler. arkamdaki insan "ne yapıyor bu çocuk?" diye soracak diye çok korktum. up uzun oldu lan. * onlardan birisi yanlış çıksın dağıtırım ortalığı.
"bu şekilde yazılabilecek kaç sayı vardır" şeklinde bir sorunun cevapları 28 33 35 42 falan olurmu amk
deneme yanılma yönteminde bu kadar denememi olur

her konunun oldukça zaman alıcı soru tipleri seçilerek hazırlanmış bir sınavdı. zor sınavları severim ama burda düşündürücü soruların çok fazla olması ve her soruyu direk tak diye yapamıcağın için sürenin az geldiği sınavdı.

öyle mat1 de okadar kolay değildi. tırıvırı soruları geç tüm paragraflı mat1 soruları yapılırken beyin yakıyodu. ondan sonra biri gelse rızamızla siktirecek kafaya geliyosun nerdeyim bunlar ne kafasına geliyosun 1.75 le 6 yı çarpamıyosun lan elde var burda toplanıyomuyudu oluyo kafa.. sonra o kafaya say2 geliyo. yani say1in soruları teker teker kolay ama sürenin az olduğunu bilen öğrencinin acele içinde söz1den sonra düşündürücü soruları arkaarkaya yapınca devreleri yanıyodu. ayrıca ösym yeni bi soru tipi bulmuş 10 tane adam diğer 4 tane değişken 3 tane önerme veriyo... vay şunu yapan budur şu şurda bunu içmemiştir. bunlar nası yapılıyo amk bi bilen varsa msg falan ulaşsın yoksa olmayacak bu.
bu şekilde yazılabilecek kaç farklı sayı vardır sınavı olmuştur. günah vallahi zaman bolmuş gibi deneme sorularıyla doldurmuşlar. hele milyonlarca çoklu çarpmadan sonra ulaştığım iki tane beş basamaklı sayının çarpımının sonucunun bir kurala uyup uymadığını soruyordu ki o kısımda harbi çığlık atacaktım. neyse sonuç itibariyle ilk kez matematikten en fazla sayıda netimi yaptığım dolayısıyla * Türkçeden boş bıraktığım sınav oldu. merakla bekliyoruz efenim. 85'i geçersem ne ala. ha bi de http://www.youtube.com/watch?v=ZN8jZgRaSuo
ya $u pasoydu elifti 1.75 tl'ydi anasını sikeyim o soruyu yazanın. böyle mantsıksız soru mu olur lan. 10 dakika dü$ündüm. ulan akıl var mantık var öğrenci sıfatıyla 8 tek 10 tam alıyorsa nasıl zarar ediyor? normal $ekilde sivil haliyle alsa zarar eder. ayrıca 60 tl yıllık diyor. nerede paso yıllık 60 tl lan. piç kuruları.
perdeci çırağını sikeyim. *. ayrıca sonbahar sınavında 150 soruyu 150 dakikada çözmüşken bugün sözelden tek bir soru dahi okuyamamanın üzüntü verdiği sınavdır. zor sınavdı.
önceki sınavlar ile bir tutulmaması gereken sınavdır eskiden insanlar elini kolunu sallayıp 90 95 alırken son sınavlarda 80 üstüne şükreder hale gelmişlerdir. *
geçmiş yıllardan daha zor olan sınavdır. ilk kez, girdiğim bir sınavda süre yetmedi. paragraflar sıkıcı ve çok uzun olunca pek de şaşırmadım doğrusu. kısmet bir daha ki sefere artık.
sigaralarını çoraplarının içine sıralayan genci izlemenin eğlencesi ile
gülerek girdim,
gülerek çıktım.
türkçe basitti çok.
matematik ise hazırlananlar için yani zaman konusunda problem yaşamayanlar için
basitti.
lay lay lom galiba bana göre sınavlar!
Paragraf sorularını toplayınca sanırım otuz sayfaya yakın bir hikaye kitabı çıkardı. Şimdiye kadar yaptığım tüm deneme sınavlarında sözeli iki saatte bitiren, kalan bir saat de sayısala bakan biri olarak, üç saatte sözeli ancak bitirebildim. Bu sınavda yaklaşık on beş soru iki şıklıydı aslında, giren arkadaşların da yorumu bu. Bekleyelim görelim.Oturulan sıra ile, cevap kağıdının olduğu sıra arasındaki devasa boşluk sebebiyle sıkıntı yaşadım, kazanamazsam diye bahanemi de hazırladım.* (bkz: hadi hayırlısı)

edit: 77 aldığım sınavdır, sözel toplam 15 yanlışım var, hepsi de ki şıklı sorular, %100 doğru hesaplamışım.
son yds ile beraber ösym soruları daha bir hardcore yapmış diye düşündüğüm sınav. zordu, uğraştırdı. *
süresini yetiştirebilen var mı merak ediyorum. yetiştirdiyse nasıl yetiştirdi acaba. sözelden 5 sorum boş kaldı. sayısal ise üstün körü çözüldü.

şekerler berbattı, silgiyse geçen seneye göre oldukça güzeldi.

esmer gözetmen çok yakışıklıydı. kırmızılı olan ise hımbılımsıydı.
sınav sorularını hazırlayan komitenin içinde karslı birinin olduğu kesindir. karsı o kadar övmek niye? sanki bilmiyoruz nasıl bir yer olduğunu.
Dün saat 9:30 a doğru sınavın olduğu binaya geldim kemer cüzdan araba anahtarı her şeyi bıraktım ama görevli abi dedi ki "damsız almıyoruz " tabi buradaki dam kimlik oluyor ; Velhasıl ehliyetimle giremediğim sınav , abiler diyor ki ya nüfus cüzdanın olacak ya da pasaportun , ehliyeti kabul etmediler .
bir ara aklıma geldi, dedim o kadar su getirdim bari bir yudum içeyim. sonra dedim "lan oğlum manyak mısın, susuzluktan ölmezsin, bir yudum su demek 5 saniye demek, boşver." tabi bütün bunların kafamın içinden geçmesi 0.4 saniye. hala suyu getirdiğime lanet ediyorum, benden tam 0.4 saniyemi çaldı. tuvalet ihtiyacıma gelince o zaten gelmeye korktu.