bugün

diyabet

karbonhidrat sayımı öğrenen şeker hastaları normale göre biraz daha rahat yaşarlar. fakat zor bir hastalıktır. 2.5 senedir saat 9'dan geç kalktığımı bilmiyorum. hadi 9da kalktım kahvaltımı yaptım. 10.30da tekrar ara öğün için uyanıyorum. benim için hastalığın en zor tarafı bu. uyanmak. doktora ilk sorduğum soruda "öğün atlamak olur mu?" olmuştu. siz siz olun bunu yapmayın. uzun yolculuğa çıkacaksanız haftalar öncesinden uçak biletinizi alın. zira yolda ayaklarınız uyuşacak, tuvaletiniz gelecek ve en can sıkıcısıda yanınızda amca/teyze oturuyorsa size aptal saptal öğütler verecek. arkadaşım; ayda 300 liranın üstünde bu hastalığa para yatırıyorsun, her sabah bir yeşil mercimek yutmakla geçebileceğini nasıl düşünürsün ki? evet geçiyor diye iddia ediyorlar bir de. tamam yardımcı olabilir sonuçta tüm ilaçların kökü doğadan geliyor. fakat bu etraftan duyulan şeyler çok can sıkıyor bir süre sonra. bir başka söyleyeceğim şeyse çok ağır spor yapmamanızdır. tabi ki spor bu hastalığa en çok yardım eden şey fakat fazlası şekerin dengesini bozabiliyor. bu da en son istediğimiz şey olmalı. şekeriniz düştüğünde ise bence direk nutella kavanozuna koşmayın. çünkü kendinizi durduramayacaksınız ve sonradan şekeriniz yükselecek. * canınız çok nutella çekiyorsa tansaş ve migrosta satılan schneekoppe marka fındık kreması var. ama oda çok kilo aldırıyor. ve kilo almamaya özen göstermelisiniz çünkü vermeniz normale göre biraz daha zor oluyor. bir öğrenci evine kalmaya gidecekseniz mutlaka kahvaltınızı ve ara öğünlerinizi garantiye alın. sigara içmemeye özen gösterin. çünkü ilerde damar tıkanıklığı ve ardından kalp krizi riski yüksek*. en azından azaltın sigaranızı. aklıma gelenler bunlar şimdilik. dikkat edin kendinize.