bugün

erdem taylan

Arabalar animasyon filminin incelemesini yaparken imdb'de gördüğüm kişidir. Araştırdım ve vay be dedim. Kendisi 1969 rize doğumlu. istanbul Fen Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuş.Üç Boyutlu Animasyon Filmleri yapan Hollywood firmalarından Pixar ve Dreamworks’te çalışan ilk Türktür. Pixar diyorum ya pixar. shrek, nemo, cars ve daha onlarcası.

Cars filmindeki görsel efekt çalışmaları ile animasyon filmlerinin Oskarları olarak sayılan Annie Awards’da “Görsel Efekt Dalında Üstün Kişisel Başarı Ödülüne” aday gösterildi. Pixar’dan ayrılıp yurda döndükten sonra sırasıyla “The Bakery Animation”, “Cave” ve son olarakta bilgilerini yeni nesille paylaşabilmek amacı ile “Camp Görsel Efekt ve Animasyon Merkezi”ni kurdu. 2015 yılında izmir’de görselleme, 3d üretim bandı ve augmented reality alanlarında dünya çapında yazılımlar üretmek amacı ile Cave A.Ş. sirketini kurdu. Şu anda Cave bünyesinde ana tasarımcı ve yönetmen olarak çalışmalarına devam etmekte.