bugün

tek çocuk olmak

Bence nasıl bir ailede büyüdüğüne göre değişir bu durum ve çocuğun karakterinde inanılmaz bi etkisi olduğunu düşünüyorum. En basit örnek olarak evdeki tek çocuk sensin yaşıtın kimse yok tek başına oynamak durumundasın. Yalnızlığa ister istemez alışıyosun ve kendine çekiliyosun. Okula ilk başladığın zaman nerdeyim ben diye şaşırıyorsun. insanların kardeşlerini görünce aralarındaki kavgaya bile özeniyosun çünkü senin kimseyle böyle kavga edebilme lüksün yok. Rekabet duygun bile gelişmiş değil çünkü oyuncak kavgası yapabileceğin biri bile yok tüm oyuncaklar senin. Arkadaşlarına belki onların sana verdiği değerden daha çok değer veriyorsun çünkü içinde eksik kalmış kardeşlik duygusunu onlarda tamamlamak istiyorsun. Anne babaya çok daha bağlı oluyosun onlar da senin üstüne ekstra daha düşkün oluyor. Senden beklenilen başarıyı performansı getiremeyince de kendini yetersiz hissediyosun. Annen ve babanla ilgili sorunun olduğunda seni anlayacak kimse olmuyor tek başına düşünmek durumundasın. Tek çocuk olmanın bence tek iyi yanı ailenin imkanlarının sadece sana harcanması ama bana soracak olursanız iki kıyafetim olacağına bir kıyafetim olsaydı bir de yanımda olacak bi kardeşim.