bugün

call center

öncelikle çağrı merkezinde 12 aydır çalışan biri olarak sektörle alakalı biraz bahsetmek isterim.

malum üniversite sonrası atanamamak ve geçici iş gözüyle bakarak bu işe başladım.
başvuru ön mülakat ve smilasyon olarak geçti.
smilasyonda konuşmana ve sinirlenme derecene göre seni tartıp işe alırlar.
eğitim süreci tam bir fiyasko !
değişik lokasyonlardan adlarına eğitimci denilen normal görevleri fatura danışmanı olan insanlar size birşeyler öğretmek yerine
sizi bir anaokulu çocuğu gibi görerek çizimler boyamalar ile 3 aylık süreyi heba ederler.
eğitim esnasında ekranları bilmeden 4-5 çağrı alırsın müşteriye hitabın gelişsin hesabı.
bu arada takım liderin gelir bi gazlar seni sanırsın dünyanın en önemli işindesin sen olmazsan x firması batacaktır.
daha sonra gruplar halinde lokasyona adım atarsın artık sen bir müşteri temsilcisisin.
takım liderin hatta girmeden önce grubu toplar efsanevi bir konuşma yapar çığlıklar alkışlar arasında masana oturur ve işe başlarsın.
oturduğun anda eğitim günlerin gelir aklına ! arkadaşların gibi sende aslında hiçbirşey bilmiyorsundur.
müşteri gelir anlatır ister sayar söver işinin halledilmesini bekler ama sen işi bilmediğin için müşteriyi alttan alırsın hep o haklı imajı verirsin farkında olmadan.
meselede bu zaten, sen orada toy bir eleman olarak müşteriyi bir canavar gibi görürsün sana müşteriyi yönetme yöntemleri öğretilmez.
sen işinde bir kaç ay geçirirken 2 3 yıllıklar işten çıkmaya senin ardındanda gruplar halinde insanlar yeni olarak işe girmeye devam eder.
burası kimse için kalıcı değildir.
yükselme şansın var derler takım lideri olabilirsin derler.
son 6 ay 1 sene değerlerine bakarlar bir kere hedefte değilsen senden kötüsü yoktur.
zaten o süre içerisinde 1 kez performans çıkartamadıysan sen en şanslılarındansındır.
müşterinin 3 kez hakaret etme
bağırma
tatmin olmama hakkı vardır.
ama senin en ufak bir yanlış bilgi ses tonunda değişme yada ekran kontrolü esnasında yanlış bir işlem yapma hakkın yoktur.
1 hata ile 1 aylık performansın çöp olur(günde 150 kişi ile konuştuğunu hesaba katarak düşünmek gerek)
yemek ve mola hakkın var kurumsal firme sonuçta herşey düzenli.
ama hatlarda bi yoğunluk olsun bak bakalım o kurumsal çizgiden eser kalıyor mu ?
planlama ekibi sana istediği saatte vardiya yazabilir.
istediği gün tatil verebilir.
tam mesai bitiyor rahatladık dersin hop bi revize gelir 2 saat daha burdayız !
ama olsun daha fazla satış yapacaz !
aslında zor olan müşteri ile konuşmak değildir arka planda takım liderleriyle uğraşmaktır en zor olan...
giriş çıkış saatlerin after call work dedikleri değerlerin müşteriyle konuşma sürenin sayıya oranı takım liderinin seni dinlediği çağrılar veeee en önemlisi müşteri memnuniyet anketleri.
hiç yardımcı olamadı 1-2 !!!
haspam yorumda yapıyor ulan göt gecenin 2'sinde sana hizmet veriyorum daha napim !
takım liderin çeker seni masasına hesap sorar !
hasta olursun çalış
düğünün var çalış
hastan var çalış !

şirket içi kayırmalarda cabasıdır.
takım lideri grupta belli başlı elemanları kendine takımda olan biteni anlatması için seçer her işi onlar yapar sen çalışırsın adam toplantıda gezer.

hala çalışmakta olduğum ve inşallah en yakında kurtulmak istediğim nefret edilesi kurumdur.
en babası gelsin ikna eder yollarım müşteri bilgisizdir sen onu ikna edebiliyorsan müşteri temsilcisisindir.
işin arkaplanı çok başka.

ve inanın yalan söyleyerek kazandığın paranın bereketi olmuyor arkadaşlar.
bizim gibi tahsilli insanları böyle yerlerde çalışmaya mecbur bırakan düzene lanet olsun diyorum.
okuyanların gözlerine sağlık.