bugün

dolmuşta son yolcu bayansa inmemek

mabadımla güldüğüm kampanya biçimidir. çevresindeki tanıdık kadınların halini hatrını, sağlığını sıhhatini, hatta hayatta olup olmadığını merak etmek için çok ciddi ve geçici kıstasları olan adamların, tanımadıkları kadınların güvende olup olmayacaklarını farkedip, bir de üstüne o kadınlar için k.çlarını tehlikeye atmayı göze alacaklarını varsayan cümledir. ortalamanın üstünde bir sıklıkta ve genelde uzak yerlere seyahat eden biri olduğum için, toplumumuzun erkek bireylerinin öyle bir anlık gaza gelip büyük büyük konuşup, geri kalan zamanlarda hayvansal davranış standartlarına hızla geri dönmelerine pek çok defa tanık olmuş bulunmaktayım. özellikle arada flörtöz bir ilişki varsa, yanındayken 'erkeklik gururuna' leke sürmemek adına anlamsızlığa varan bir korumacı tavırlara girip, ara biraz bozulunca hemen nalları diksen bile umursamayacak kondisyonda tiplerle dolu bir toplumda yaşamaktayız. uzun sayılabilecek bir dönemde yurtdışında yaşadığım sırada, mekansal olarak zaten herhangi bir yardımları dokunamayacak olmaları söz konusuyken, hayatta olup olmadığımı bile öğrenme girişiminde bulunmayan pek çok türkiyeli, erkek ve ortalamanın üstünde bir arkadaşlık ilişkisi içinde olduğum kişi keşfettim. tam tersine, yani sıkıntıda olup olmadığımı titizlikle ve düzenli olarak soran erkek arkadaşlara da tanık oldum tabii. bu tip şeylerin insanlık kalitesini keşfetmek için bir vesile olması gerçeğini göz önüne alarak herhangi bir anormallik görülmese de, şu an bu tanıdığı kadının nalları dikip dikmemesini çok da önemsemeyen tiplerin hatrı sayılır bir kısmının sosyal medyada aptal saptal sanal kahramanlık nutukları attıklarını farketmemek de elde olmuyor. bunların, kız arkadaşlarına ya kendisi sözel şiddet uygulayan ya da hakaret eden başka tiplerle kankalık yapan versiyonlarını saymıyorum bile. tanımadığı kadınların güvenliği için gideceği yere geç varmayı göze alacaklar, bir de üstüne şoförün psikopat çıkması halinde kendi canlarını tehlikeye atacaklar falan. ha, özellikle toplu taşımada son kalan kadın fiziksel olarak biraz çekici ise bunu yapanlar olmaz mı? olur. ancak bunu ya o tanımadığı kıza, ya da daha sonra ilerideki ya da hali hazırdaki kız arkadaşına anlatıp hava atmak için yapmayacaklarsa ben de silvara değilim.

tanıdığı ya da tanımadığı kadınlara fiziksel/ruhsal zarar vermemesi bile tek başına oldukça yeterli olacak kampanya sahiplenicileri ise bu başlığın konusudur.