bugün

russell westbrook

kendini oklahoma city thunder'in lideri olarak görmektedir. bunda hem kendisini hem de scott brooks'u suçlu buluyorum. scott brooks da kevin durant de iyi karakterde olduğundan dolayı meydanı boş buldu, at koşturuyor resmen. scott brooks müdahale etmediğinden dolayı kendini takımın yıldızı gibi görüyor, ona göre hareket ediyor. kevin durant ses çıkarmadığından dolayı takımın lideriymiş gibi oynamaya çalışıyor. iyi oynaması veya kötü oynaması değil konu. bu takımın lideri kevin durant ama russell westbrook'un oynadığı oyun buna uygun değil. 2012-2013 sezonunda geride kalan maçlarda russell westbrook maç başına 18.8 şut denerken kevin durant 17.9 şut atmış. aslında bu istatistik birçok şeyi açıklıyor. bazı günlerde russell westbrook son derece iyi oynuyor. ama bahsettiğim şey günlük performans değil. genel olarak bakıldığında takım sanki russell westbrook'un takımıymış gibi görünüyor. hayatında basketbol maçı izlememiş birini televizyonun başına oturtsak ve "bu takımın lideri kim?" diye sorsak çok büyük ihtimalle vereceği cevap russell westbrook olacaktır.

oklahoma city thunder'in sorunu russell westbrook ile scott brooks'ta başlıyor. kevin durant gibi olağanüstü saf bir skorere sahip olmalarına rağmen onu yeterince iyi kullanamıyorlar. aslında asıl mevzu kevin durant'in kullandığı şutlar değil. onun hücumda oynadığı rol. kevin durant sahadayken her hücumda topun kevin durant'in eline değmesi gerekiyor. saha görüşü, oyun zekası çok yüksek olduğundan dolayı direkt olarak sayı atmasa da takımın çok daha verimli hücum etmesini sağlıyor. ama russell westbrook da scott brooks da bu konuda bir adım atmıyor. normal sezonda işleri idare etseler de playoff'larda ciddi şekilde zorlanacaklar diye düşünüyorum ve şampiyonluk şanslarının çok çok düşük olduğunu düşünüyorum.