bugün

nokia lumia 920

tanım: nokia'nın en iddialı telefonu.

yaklaşık olarak iki haftadır kullanıyorum. eski bir iphone 4 kullanıcısı olarak memnun olduğum tarafları olsa da genel olarak şimdilik tavsiye etmediğim telefondur. güzel tarafları; sosyal ağlarla entegrasyonu, kamerası, işlem sisteminin stabilitesi, ekranın kalitesi, skydrive entegrasyonu. ancak işletim sisteminin çok iyi bir güncellemeye ihtiyacı var. eksiği çok. uygulama zenginliği de hala yeterli düzeyde değil. mesela iphone'da en çok kullandığım iki uygulama hala yok. onun dışında mesela ana ekranda, kalan pil ömrünün yüzdesini göremiyorsunuz. küçük bir ayrıntı belki ama rahatsız ediyor işte. ya da telefon rehberinde bir kişinin telefonuna özel etiketler atayamıyorsunuz. illa "mobile" ya da "work" diye kaydetmek zorundasın telefon numarasını. şarj sorunu da var, 3g'yi ve location servisini kapatırsanız sorun çözülüyor ama bu sefer de internet hızınız falan çok yavaş oluyor. bir de uygulamalarının kalitesi iphone'a oranla daha kötü. mesela iphone'daki whatsapp çok kullanışlı ama nokia'daki hiç kullanışlı değil. bir de eğer bütün kontaklarınız gmail'de ise, telefona kontakları çekerken dikkat edin. bazı kontakların bazı telefonları gelmeyebilir. ocak ayı içersinde büyük bir güncelleme gelecekmiş, eğer o güncelleme de bu sorunları çözmezse telefonu değiştirmeyi düşünüyorum. bu yazıyı çıkacak olan güncellemeyi kurduktan sonra da tekrar editlerim.

edit: güncellemeden sonra da umduğumu bulamadım. uygulama sayısı sıkıntısı ve var olan uygulamaların kalite sıkıntısı devam etmekte. elveda lumia, elveda nokia...