bugün

entry'ler (235)

ataerkil yapının çocukerkil yapıya dönüşmesi

Ataerkil aile yapısı veya anaerkil aile yapısı son dönemde "çocuk erkil" bir yapıya dönüşmekte. Hemen tüm aileler çocuklarını mutlu etmek ve onlara iyi bir gelecek hazırlamak için varını yoğunu harcarken, tüm planlarını çocuklarına göre yapmakta. Kendileri için bir harcama yaparken kılı kırk yaran ebeveynler, söz konusu çocukları olduğunda; eğitiminden- kıyafetine, hiçbir masraftan kaçınmamakta. Özel okulların, spor salonlarının, müzik-resim-bale eğitimi veren binaların önünde çocuklarını bekleyen anne ve babalar, avm'lerde çocuklarının "marka" takıntılarına göre yine elde avuçta ne varsa onlar için harcamakta. Kısacası günümüz ailesinde ne babanın ne de annenin hükmü kalmadı. Çocuk ne derse ve ne isterse o oluyor. Sizce de "çocuk erkil" bir aile yapısına evrilmiyor muyuz ?

akp denince akla gelenler

15 yıldır tek başına iktidar olduğu gerçeğinden yola çıkarsak, icraatlarından türk seçmeninin çoğunluğunun memnun olduğu parti

çankaya daki sapığı şikayet ediyoruz

Ahlak yoksunu sapığı şikayet ettim, twitter'de engelledim.

halis toprak

Hepimizin er yada geç gideceği yere gidip soyadı gibi "toprak" olan iş adamı.

en karizmatik yabancı isimler

Sebastian.

recep tayyip erdoğan

Türkiye'nin son 10 yılına damgasını vuran liderdir.

ak partililerin anıtkabir i yıkmak istemesi

Çamur at,tutmasa bile izi kalır düşüncesiyle söylenmiş bir sözdür.

ağızdan yanlışlıkla çıkan yaran sözler

yanayan kara.

üsküdar çocuk üniversitesi

Çocukların erken yaşta bilimle tanışması, bilim okuryazarlığı edinmesi, bilimsel düşünme, sorgulama, eleştirel yaklaşım becerilerini kazanması ve tüm bunları sanatın desteği ile gerçekleştirmesi amacıyla Üsküdar'da kurulmuştur.

Yerel yönetimlerle üniversite işbirliği sonunda kurulan Üsküdar Çocuk Üniversitesi’nin protokolü Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ve Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamit Okur arasında imzalandı. ilköğretim çağındaki çocukları bilime teşvik etmek ve yeni nesil bilim adamlarının temelden sağlam eğitim alarak yetiştirilmesi amacıyla hazırlanan eğitim projesi, yerel yönetimlerle üniversite işbirliği arasında gerçekleştirilen YÖK onaylı ve ücretsiz ilk üniversite projesi olması nedeniyle büyük önem taşımaktadır.

Üsküdar Bilgi Evleri’nin koordinesinde gerçekleşen proje, yeterliliği tüm toplum ve eğitimciler tarafından sorgulanan bir eğitim sisteminde yetenekleri körelen çocukların, üniversiteye geldiklerinde, meraklarını, ilgilerini yitirmiş, sorgulamayan, iş bulabilmek umuduyla ya da sadece toplumsal gerekliliklerden dolayı üniversite okuyan gençler olmalarını engellemek amacıyla hazırlandı.

2012-2013 Eğitim döneminde faaliyete geçecek olan Üsküdar Çocuk Üniversitesi programı ise bilim ve sanat olmak üzere iki temel üzerine oturuyor. Çocuklar üniversiteden ücretsiz olarak faydalanırken, üniversitenin giderleri ise Üsküdar Belediyesi ve istanbul Medeniyet Üniversitesi tarafından karşılanmaktadır.

bilgi evleri

Kendilerini eğitime adayan, üstün nitelikli, her bireyin "tek ve özel" olduğunun bilincinde olan, öteki ayrımı yapmadan insana değer veren eğitim kadrosuyla; ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklara bilgiyi etkili ve verimli kullanma yol ve yöntemlerinin öğretildiği, milli ve manevi kültürümüzü evrensel değerler içinde koruyup geliştirebilme bilincinin kazandırıldığı, okulda aldıkları eğitim-öğretimi tamamlayıcı ve destekleyici etkinliklerin yanı sıra, sosyal ve duygusal gelişimlerini de olumlu yönde destekleyici aktivitelerin yer aldığı, hedef kitle için ev ve okuldan sonra “üçüncü adres” olmayı vizyon olarak belirleyen bilgi evlerinin amacı:
insanı merkeze alan bir rehberlik anlayışıyla,

- Duygu, düşünce ve taleplerini güzel bir şekilde ifade edebilen, özgüven ve medenî cesaret sahibi,
- Sorumluluk bilincini kazanmış; sevgi, saygı, yardımlaşma ve hoşgörü gibi evrensel değerleri sahiplenen,
- Yeteneklerinin farkına varan ve onları geliştirme fırsatlarını değerlendirebilen,
- Kitap okuma sevgisi pekişmiş, düzenli kitap okuma disiplinini kazanmış ve öğrenmeyi temel bir ihtiyaç kabul eden
- Tüm insanların eşitliği ilkesini benimseyip çevresiyle iyi ve olumlu iletişim kuracak davranışlar sergileyen
- Bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyip kullanabilen, yeniliklere açık
- Milli ve manevi değerlere bağlı, bu değerleri kendi hayatında yaşayan ve çevresinde yaşatmak için seferber olan
- Yasalara saygılı, vatanını ve milletini seven, geçmişle bağlarını kuvvetlendirme gayreti içinde olan ve tüm insanlığa faydalı olmayı ilke edinen
- Nitelikli bir toplumun yetişmesine katkıda bulunmaktır.

Yerel yönetimlerin, sosyal belediyecilik anlayışıyla; sivil toplum kuruluşlarının sosyal sorumluluk bilinciyle açtıkları bilgi evlerinin hedef kitlesi; çeşitli nedenlerle bilgi ve teknolojiye ulaşma zorluğu çeken çocuklar başta olmak üzere, tüm ilk ve orta öğretim öğrencileridir.

Bilgi evleri; hedef kitlesindeki öğrencilerin okul dışı serbest zamanlarında kontrolsüz ve güvensiz ortamlardan kurtarılıp, sosyal gelişimlerine, zihinsel ve bedensel eğitimlerine destek verilen ve ihtiyaç duydukları eğitim desteğini ücretsiz olarak aldıkları güvenli mekânlardır.

Bilgi Evilerinin Faaliyet Alanları ve Birimleri
Bilgi evlerinde; hedef kitlesinde yer alan öğrencilere, serbest zamanlarını en verimli şekilde değerlendirebilecekleri sosyal etkinlikler, dersleriyle ilgili destek alabilecekleri etütler, zihinsel ve bedensel gelişimlerine katkı sağlayacak rehberlik ve danışmanlık hizmetleri, alanlarında uzman eğitimciler tarafından sağlanmaktadır.

Bilgi evlerinde personel olarak;

1 yönetici,

1 sözel dersler eğitmeni,

1 sayısal dersler eğitmeni,

1 ingilizce eğitmeni

1 bilgisayar eğitmeni,

1 psikolojik danışmanlık ve rehberlik personeli,

1 kütüphane görevlisi,

1 güvenlik ve danışma personeli

1 temizlik personeli görev yapmaktadır
Bilgi evlerinde fiziki olarak;

Yönetici ve eğitmen odası

Sayısal ve sözel etüt sınıfları

ingilizce eğitim sınıfı

Bilgisayar sınıfı

Kütüphane

Öğrenci kulüp atölyeleri

Çok amaçlı salon bulunmaktadır

bilgi evleri çalıştayı

Bilgi evlerinin standartlarını, hukuki statüsünü, mali konularını ve sürdürülebilirliğini belirlemek amacıyla 20-21 Ekim 2012 tarihlerinde istanbul Medeniyet Üniversitesi ve Üsküdar Belediyesi tarafından Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan çalıştaydır.

cübbeli ahmet hoca ya kurulan komplo

"bir kişi hakkında su-i zanda bulunarak haklı çıkmaktansa;hüsn-ü zanda bulunarak yanılmış olmayı tercih ederim" dedirtecek türden bir konu.

türklere özgü davranışlar

dolmuşta arkadan uzatılan parayı itinayla şoföre ulaştırıp, para üstünün sahibine ulaşıp ulaşmadığını takip etmek.

ilginç meslekler

"toplum mühendisliği" dir.

40 yaşında olmasına rağmen sözlükte takılan insan

candır,hayatı ıskalamadan yaşayandır,bilgi ve tecrübelerini paylaşmak için her zemini değerlendirendir,eli öpülesi insandır.

uludağ sözlük sevilen yazarlar listesi

ismimi listede görüp "sevilenler arasında ben de varmışım" düşüncesiyle mutlu olduğum ve konuya "reklamın iyisi kötüsü olmaz" gerçeğinden baktığımda ise; başlığı açan arkadaşımızı tebrik ettiğim bir durumdur.

babasızlık

Çok acı bir duygudur.Allah bu duyguyu geç tattırsın.Bu duygudan daha acısı ise "evlat acısı"dır.Allah hiçbir babaya tattırmasın.

üsküdar gençlik merkezi

üsküdar belediyesi tarafından burhaniye mahallesinde kurulmuş ve 13-25 yaş aralığındaki bütün gençlerin yararlanabileceği bir yaşam merkezidir.yaklaşık 9.000 metrekare alan üzerinde kurulan gençlik merkezinde sinema-tiyatro-fotoğraf-müzik-edebiyat-tarih bilim-teknoloji-satranç-izcilik-karate-tekvando-plates gibi birçok kulüpten,gençler ücretsiz olarak yararlanabiliyorlar.istanbul'da yaşayan gençlerin yeni mekanı olan bu merkezle ilgili bilgileri internetten de detaylı öğrenmek mümkün."gençseniz geleceksiniz" parolasıyla gençlik merkezi istanbulda yaşayan gençleri bekliyor.

edepsiz edebiyat

edebiyatçıların nasıl olması gerektiğini bence en iyi şu veciz ifade anlatmaktadır:"edipler edepli olmalı,hem de edeb-i islamiye ile müteeddib olmalıdır".

hastası olunan sözler

mutlu olmak için; ya imkanlarını artıracaksın ya da isteklerini azaltacaksın.