bugün

entry'ler (8)

tavuk döner yiyecek kadar fakir olmak

tavuk döner en azından sağlıklı fast food dur. (martı değilse) burger gibi yağdan mayonezden oluşan zarar ziyan bir yemek değildir. pizza gibi hamur da değildir. bu yüzden hayatımın sonuna kadar tercih edeceğimdir.

osmanlıda ilk nikahlı kadının hürrem sultan olması

ilk olmakla beraber tek nikahlı kadındır. Nitekim Kanuni ve Hürrem Sultan'ın evliliğinin kutlamalarına katılan Avrupalı bir tanığın yazdıkları şunlardır; ''Bugün imparator Süleyman bir imparatoriçe aldı.'' (Bu Mülkün Kadın Sultanları-Necdet Sakaoğlu)
Aynı zamanda Batılı tarihçiler de Hürrem Sultan'a ''Doğu'nun en büyük imparatoriçesi'' der. iran Şah'ının kardeşi mektubunda ''Hanımların efendisi, Doğu'nun büyük sultanı'' diye hitap eder.
Ve hatta Kanuni Sultan Süleyman Hürrem Sultan'ın vakfiyesine o öldükten sonra ekleme yaptırıp ''kraliçelerin özü, kadınların en onurlusu'' gibi müthiş sözler ve sıfatlarla anlatmıştır karısını.
Sultan olduktan sonra avrat pazarlarının çoğunu kapattırıp yerine hayır işi yaptırdığı bilinir. Bugünkü Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yerinde eskiden kadınların satıldığı pazarlar varmış.

Hürrem Sultan güçlüdür. Sahip olduğu saygınlığı da bizzat kendi kazanmıştır. Osmanlı'nın ataerkil tabusunu yıkıp Osmanlı'da kadınların söz sahibi olduğu 300 yıllık bir dönem başlatmıştır. Nitekim Kösem Sultan'ın naibe olmasına kadar uzamıştır Hürrem'in fırtınası. Güçlüdür, kadındır, idoldür.

meryem uzerli

''Hz. Muhammed sevginin elçisiydi'' diye paylaştığı söz karşılığında ''Hz. Muhammed müslüman değildi dedi'' diye yorumlayan gerizekalı insanlar vardır, bunlar hep cehalettir

annemin yarası

''Çocukken bir bisikletin olduğunda her şey çözülecekmiş gibi olur. Sonra bir bisikletin olur ama yol biter.''
-Marija (Meryem Uzerli)

annemin yarası

Marija ve Borislav'ın (Meryem Uzerli ve Ozan Güven) özenilecek hayat yaşadığı film.

*Hatta gerçekten evlendiklerini hayal ettim filmi izlerken bian. Çok yakışmışlar lan.

annemin yarası

Gelmiş geçmiş en güzel Türk filmi.
Oyuncuların hepsi cuk oturmuş rollerine. Meryem Uzerli aşık ediyor kendine.
Filmin son sahnesinin içinize öküz oturtacağı bir film.

meriem sahra userli

''Gitmek zorundaydım çünkü korumam gereken bir şey* vardı.''
*: Doğurmak için dizisini bıraktığı kızı.

Asil ve cesur bir kadın. Bu yüzden oynadığı Hürrem rolüne de cuk oturmuştur. Annemin Yarası filminde Marija rolüyle de bir efsane daha yaratmıştır benim gözümde.

meryem uzerli

tükenmişlik sendromu için değil, çocuğunu doğurmak için gitmesini üstü kapalı şekilde anlatmasına rağmen açık açık söylemeye çekindiğini düşündüğüm hata yapan güzeller güzeli kadın.
bknz ''Gittim çünkü korumam gereken bir şey vardı.''
Hürrem Sultan'ı ve Annemin Yarası filmindeki Marija'yı efso şekilde canlandırmıştır. Kendisine uyan rol gelince usta oyuncudur vesselam.