bugün

Gözler kontrol edilerek, göz testi yapılarak teşhis konulabilir. Aniden başka bir tarafa bakma gibi şeyler görülür bu hastalarda. Garip yüz ifadeleri garip göz hareketleri gibi.
Bir arkadaşım vardı psikiyatri servisinde. Duvar ile konuşur, Sohbet eder ve hatta şakalaşırdı.
Günün birinde sabah uyanır uyanmaz pijamasını çıkarıp odada yürümeye başladı. Meğer duvardaki arkadaşı ile iddiaya girmiş ve kaybetmiş. Bu da dal tasak ortalıkta gezmiş.
Hayat garipti orada ama çok da güzeldi asdf..
şizofreni gerçeği karıştırma, gerçek dışı olanların gerçek zannı değil mi? bizler tüm hayatı televizyon ve telefon üzerinden yaşayarak gerçek olan dünyayı zaten bunlar üzerinden algılayarak olmayanları gerçeğimizmiş gibi yaşamıyor muyuz? ben de şizofrenim. çıplak gezen ile birlikte orada hayat garipti ama asla bizim hayatımız kadar değil.
size 'bir şizofren nasıl hisseder'i anlatamam yada aklından neler geçer vs. ama yakını olmayı anlatabilirim.

eğer bir şizofren sizin çok yakınınız ise onun ilk önce sizden uzaklaşmasına şahit olursunuz. böyle yanınızdayken yoktur. buna alışmak epey zor. seslenirsiniz duymaz. böyle çığlık atıp, omuzlarından sarsıp kendine (!) getiresiniz gelir. yapmayın. o zaten kafasının içindeki dünyada yeterince deprem yaşıyor. dışarıdan bir depreme ihtiyacı yok. şayet yaparsanız da kızar size. aşırı bir kızma olur bu. onu katil, sizi ise maktül yapacak bir öfke nöbetine altın yaldızlı davetiye çıkarabilirsiniz.

bazen ise son derece canlı, hayata karışmış, hastalığından önceki dönemlerine dönmüş bir insanla karşılaşırsınız. tam böyle 'o durağan haline alıştım' dediğiniz anda olur bu. sevinçten boyuna sarılıp 'biliyordum geri döneceğini beni tek başıma burada böylece bırakıp gitmeyeceğini biliyordum' diyesiniz gelir. demeyin. geçici bir durum bu. belki 10 dakika sonra bile o sinir bozucu sakin haline geri dönebilir.

alkol, sigara, uyuşturucu gibi bağımlılık yapan şeylerden * uzak tutun. hiç bir şeye bağlanmamalı. hatta mümkünse aşık bile olmasın. aşık olduğu kişiden karşılık görse de görmese de acılı olacak bu. (özellikle bu kısım tecrübeye tabi)

ne kadar zeki olabileceklerine akıl bile erdiremezsiniz. zaten genellikle ya 'aşırı zeka'dan ya da genetik yollardan geçiyor bu meret. beynin ne derece kusursuz olduğunu da, her kusursuzluğun mükemmel olmadığını da bu hastalıkla öğrenirsiniz.

tedavisi var gibi yoktur. ilaç verilir ama ilaçlarda bastırmaktan ve durdurmaya çabalamaktan başka hiç bir şeye yaramaz.
Tarihte örneği için

Osmanlı:

(bkz: deli ibrahim)

Altın orda:

(bkz: mengü timur)

Roma:

(bkz: caligula).
yapılan yeni bir çalışmada bulunduğuna göre şizofreni, beyinden geçen bütün iletişim sistemini bozabiliyor ve bilim insanlarının daha önce düşündüğünden daha fazla zihin bölgesini etkiliyor.şimdiye kadar bu durumdan kaynaklanan zararın çoğunun, beynin prefrontal ve temporal loblarında meydana geldiği düşünülüyordu.beyindeki bu bölgeler duymaktan, kişiliğimizi belirlemekten ve karar vermekten sorumlu.ancak yeni çalışma, tıpkı aşınmış telefon veya internet kabloları gibi, bağlantıların bütün beyin genelinde bozulduğunu söylüyor; özellikle de beynin iki yarım küresi arasındaki iletişimi kontrol eden corpus callosum bölgesinde.kötü şekilde etkilenen bir diğer bölge ise, beynin bilgiyi işlemede anahtar yapılarından biri olan corona radiatanın ön bölgesiydi.

arastırma molecular psychiatry bülteninde yayınlandı.
belirtileri arasında;
mağralarda başta olmak üzere olmayan sesler duymak,
tanrıyla görüştüğünü sanmak,
tanrının kendisine görevler verdiğine inanmak,
ve ölüm sonrası inanışlara tabii olmak,
var efenim.
zihinlerinde uydurdukları sanrılara tabii olurlar. tıpkı doğa üstü güçler bana seslendi, beni seçtiler gibi, bu kendilerine ve çevrelerine büyük zararlar verir.

(img:#1607243)
Bazı gothic tiplerin nick olarak sıkça kullandığı hastalıkdır. Bunu zaten kendisine yakıştıran normal insanın şizofrenin ne amansız ve lanet bir hastalık olduğundan haberi yoktur bence.
obsesif kompülsif bozukluk'la beraber en fazla aldığım teşhis, daha tam karar veremedi doktorlar, sanırım şizo obsesifim.
buraları tehlikeli sular, kaptanımız psikiyatristten başkası rota çizemez, aman haa.
Tek başınayken güzel oluyor.
beyinde dopamin fazlalığında ortaya çıkar inhibisyon mekanizması olmadığı için.john nash denen profösör de bu bu hastalıkla yaşamayı öğrenmiştir.filmi de vardı john nash'i konu alan,bu profösör türkiye'ye de gelmiştir.
Düşünce sisteminin bozulması. Evet.
yani bu kodumu hastalığına da vıcık vıcık bi gizem bişeyler bişeyler yüklendi ya pes arkadaş.

"bende de biraz şizofrenlik var aslında. çünkü fazla zekiyim. bi tık ötesi conneşş yani." diye mıymıy dolaşan salak saçma tipler var.

ya senin neyine şizofreni. cinlenmişsin haberin yok gobel.

yolda alelade bir deli ya da kendi kendine konuşan birini gören "bu kesin şizofren amk" diye neredeyse saygı duruşuna geçecek.

güzel kardeşim adamın bi kulağında bluetooth kulaklık ve bankada çakmak üzere olan çeki var, tabi hararetlenecek. sonra adam bildiğin akıl sağlığını kaybetmiş de olabilir, bunda ne diye bu kadar gizem arıyorsunuz?

hemen söyleyeyim: tabii ki hollywood!

yani anlayacağın dille "çok filim izlemekten".

toplum olarak ergenliğimiz bence baya bi uzun sürüyor.
geri dönüşü nün mümkün olabileceğine inandığım hastalıktır. biraz tıp ilerlesin ruhsal hastalıklar mesele olmaktan çıkacaktır.
şundan bir kaç yüzyıl öncesine kadar ruhi sıkıntılar zaten mesele değildi.

öncesinde hiç değildi.

biraz araştıran biraz okuyan bunları bilir.

en azından yaa, en azından internet diye bir şey var.

şu zamanda birilerinin bu kadar cahilce hareket etmesi katlanılacak iş değil.
Psikolojinin uçlarında gezinen, kafayı sıyırmakla sıyırmamak arasında bocalayıp duran insanların rahatsızlığıdır.
Ruhsal rahatsızlık... kişiye ve duruma göre değişir.
münhasıran psikiyatristin konusudur,
Kandan şizofreni teşhisi mi konur?
Allah şizofreni hastalarına ve yakınlarına yardım etsin. Tedavi çok önemli. Geçen hafta babama tanısı konuldu kısmen.
Çok zor. Uzağız ve de. Annem tek başına . Zavallı annem diyebilrim. Kimse yanliş anlamasın. Yıllarca babamin ailesinden , babamın içkisinden kumarından çekti. Babam hep kumar oynadı. Elinde avcunda ne varsa kaybetti. Erken yaşta emekli oldu. Maaşını hep kredilere bağladı. Çektiği kredileri de pavyonlarda , biranelerde , kumar masalarında yedi.
Annem taksit öde diye para verse onu bile magazaya götürmez , harcardı. Anneannem dedi ki boşanma kızım , bizde boşanmak yok, boşanırsan da cocuklarını geriremezsin. 2 kız çocuğuyduk sadece. Kime ne zararımız olacaktı?

Annem hep çalıştı . Evi geçindirdi , bizi okuttu ve bir de babamin pisliklerini temizledi. Senelerce belki 3. Bir pantolonum olmadı.
Fıstık gibi de iki kızdık biz ablamla. Kimseye para için peşkeş çekmedik kendimizi. Daha 15 yaşındaydım görücü haberleri gelirken. Çok zenginler , çok zenginler... üniversitede bile uzağa gidemedim. annemi bırakmak istemiyordum. Sonra yıllar yıllar geçti. Babam hiç düzelmedi. Babam böyle biri olduğu içinde çocukken tacize uğradım. Buna bağlıyorum. Çünkü bizi umursamadı. Biz kızız diye. Babazula ' nın bir sarkısı var ya 'babamız bizi sevmedi ' diye işte ben onu dinler dinler ağlardım. Bende ne yaralar açtı bir bilseniz. Sonra üniversitede bitti. Bana evlen ya da işe gir çalış demeye başladılar. Daha yaşım 22 idi. Daha okutamayiz seni ,dediler. Annem hakiliydi. Annem bitkindi. Çok uğraşıyordu. Evlenmek degil okumak istiyordum. Istanbul ' a gelip evlendim 1 yil sonra da. Çok iyi bir evliliğim , iyi bir hayatım olmadı. Hepsini babama bağladım hep. Anneme de kizdim içten içe. Çünku cok pasifti. O kadar güçlü bir o kadar pasif. Annemin kanser olduğunu öģrendiğimde mesela bunu da hem babama hem de kendime bagladim. Cunku benim gidisim de yikmisti onu.

Sadete gelirsem , bugün ise babamin sizofreni hastasi olusuna üzülüyorum. Insan babasindan nefret edemiyor sanki. Kan bağı garip bir bağ. Belki benimde genlerime işlemiştir bu ruhsal hastaliklar kim bilir?
Annem kaç yaşına geldi. Hala uğraşıyor. Ev alacaklardı. Babam 4 ay önce yine kredi çekmiş. Sonra o vicdan azabı , o üzüntü ile hasta oldu muhtemelen. Bu da bizim hikayemiz. Oh ne güzel valla diyorum başı sıkışınca da delirdi bir güzel. Kimseyi kırmak istemem bu da bir abartı. Bu hastalar çok zor şeyler yaşıyorlar.
O gördükleri ve duyduklarindan dolayi kendisini boğmaya bile çalışmış. Hatta bugün anneme demiş ki (peki bunlari doktora neden anlatmiyorsun ?) Diye sorduğunda : " karşımdaki izin vermiyor ki anlatmaya kalkışırsam gelip boğazima yapışıyor " demiş. Böyleyken böyle. Allah yardim etsin. Gelecekte aralarina katilabilirim. Bizdeki genetiğin maşşallahi var çünkü.
beynin bir mucizesi.
bence insan beyni tekrar evriliyor bir level daha atlayacak ama şizofrenler bugda kalanlar.
chpli hastalığı.