bugün

isminin başına neden şerefli konulmuş merek edilen ilçe.
bugünkü 900 km'lik rotamın tam ortasında bulunan, bundan sonra aynı rota üzerindeki mola güzergahı ilan ettiğim Ankara ilçesi.

hiç sanmıyorum ama koçhisarda yaşayan eden varsa bir sonraki seyahatimde uğrar bir çayını içerim.
Aklıma hep Diyarbakır-istanbul yolculuklarım geliyor. Şereflikoçhisar'daki dinlenme tesisi, soğuktan titreyerek otobüsün yıkanışını seyretme, bulantılar, benzinle harmanlanmış kolonya kokusu... Kusucam 1 sn.
akıllara bir demet tiyatro'yu getiren, mükremin ve lütfiye'nin bir türlü istanbul'a gelemeyen dayısı şeref'in yaşadığı ilçedir.
Ankara'ya uzak, aksaray'a yakın bir ilçe.
Şereflikoçhisar ilçesi Ankara'ya 150 Km. uzaklıkta ve güneyden en son ilçedir.
Konya, Kırşehir, Aksaray illeriyle komşudur. Selçuklular zamanında ilçenin kuzeyinde Koçhisar Kalesi kurulmuştur.

Çanakkale Savaşları'nda ilçeden çok kayıp oldugundan Atatürk tarafından şerefli ismini eklenerek Şereflikoçhisar diye anılmaya başlanmıştır.

1891 yılında ilçe olan Şereflikoçhisar Konya iline bağlanmış, 1933 yılında ise Ankara'ya bağlanmıştır.
adının başına şerefli gelmesinin nedeni: çanakkale savaşlarında askerlerimizin üniforması buradan gitmiştir. aynı şekilde en çok askerimiz de buradan ahirete şehit olarak göç etmiştir..

thy türk hava yollarının kuruluşunda devlete bir uçak alınacak kadar miktarda bağış yapan bir ilçemizdir.

herzaman kararlarını hayranlıkla dinlediğimiz ve öğrendiğimiz Atatürk daha ne yapsın..

"şerefli" kelimesi "atatürk" tarafından konulmuştur.. *
lan hep gülerim bunu duyduğumda ahaha.
Adı baya şaşalı olan ilçe. Evet.
bir gün otobüs terminalinde içtiğim şekerli suyla midemin bulanmasına sebebiyet veren ilçedir.
ankara ve ilçelerinde "goçisar" diye telaffuz edilir.
11 yaşımdan 15 yaşına kadar bu ilçede yaşadım. annemin memleketi olması hasebiyle ben de buralı sayılırım.
sayılmaz olsaydım..
insanları tamamen yobaz ve sığ. kültür, gelenek görenek terbiye ne varsa çalmışlar. erkekleri resmen erkek orospusu gibi.
ağızlarından dedikodu eksik olmaz. ilçenin terminali, yolları her şeyi bıraktığım gibi. 8 yılda bir şey değişmez mi ? değişmez.

doğalgaz daha yeni gelmiş. onu da abone olup açtırabiliyorsun.
Sanki ilçeye şerefsiz demişler gibi nasıl bir alınganlıksa...
adının önüne hak etmediği hâlde sıfat alan tek kent olduğu söylenir. şöyle ki;

mâlûm, koçhisar tuz gölü dibindedir ve tuz işletmeleri buradadır. ahâlî bu işletmelerdeki tuzu babalarının malı sandıklarından bol bol ve bilâbedel *alıyorlar. durum o kadar artıyor ki sonunda atatürk'ün bile kulağına gidiyor. Atatürk, koçhisar'a gidiyor.

"Koçhisarlılar'ın tuz çaldıklarını söylediler. olmaz öyle şey dedim. koçhisarlılar şerefli insanlardır." falan derken şereflikoçhisar koyuyor adını.
ismi nedense bana komik gelen ankara ilçesi.