bugün

evet arkadaşlar; yıllar yıllar önce kudretli devletimize savaş açmış olan katil ruhlu şah ismaili ve ordusunu yok etmiş olan yüce padişahımız yavuz sultan selime ve dolayısıyla osmanlıya karşı düşmalık eden kişilerdir.

bunlar türkiye içerisinde epey fazlaca vardır ve özellikle siyasetten uzak tutulması devletimizin ve dinimizin bekası için çok önemlidir.
haramzade tayfadır.

bular arşidük ferdinand'ı da severler, macarların ipne kralı lajos'u da...
türk düşmanlarıdır.
şah ismail de türk-yavuz (yavuz sultan selim) da işte o yüzden bu düşmanlık saçmadır!..
hangisine düşman olursan kendine düşmanlık yapmış olursun. ikiside türk.
bir de düşmanlık ne ya. hangi devirde yaşıyoruz.
şah ismail in taşağındaki kıl olamayacak çapsızlara tapınan yavşakların sevmediği türklerdir.
yavuz selim hayranı şah ismail düşmanlarından daha makbuldürler. can dırlar.
şah ismail türkün hasıdır. osmanlıdan daha türktür. osmanlı gibi türkleri geri plana atmamıştır.şah ismailin kullandığı türkçe bu gün bile kolayca anlaşılmaktaktayken osmanlının kullandığı ne olduğu belirsiz dili anlamak için halkın bi tecümana ihtiyacı vardır. devşirmeler tarafından türkler hep geri planda tutulmuş ve ağır vergiler yüklanmiştir.ekende yok biçende yok , yiyende ortak osmanlı sözü boşuna söylenmemiştir. türkmenler şah ismaili bir kurtarıcı olarak görmüş ve ona gönül vermişlerdir. kendisi o kadar yiğit ve yürakli bir insandır ki malkoçoğlu nu bile bi darbeyle atıyla ortadan bölmüştür. osmanlı ordusundan ve halktan şah ismail e katılanın haddi hesabı yokken, safevi devletinden kimse yavuz un tarafına geçmemiştir. osmanlı padişahlarının hiçbirinin türklükle ilgili bi sözü yoktur. hatta sen türk değil misin? diye sorulunca estağfurullah denir hale gelmiştir halk. osmanlı tam bir türk düşmadır. önemli makamlara gelenler hep devşirmedir. şah ismail vahşi bi katil olsa o kadar türk ona gönül vermezdi. eğer bi yerde vahşi hükümdar aranıyorsa o da baba kardeş demeyen osmalılardır. bu konu anlatmakla bitmez detaylı ve tarafsız araştırılması gerekir. osmanlı nerdeyse bize türklüğümüzü unutturmuş ve bunu bize hatırlatan atatürk olmuştur.
Şah bir kılıç urdu ki
Kelleden indi ata
Melhuçoğlu (Malkoçoğlu) attan düştü
Şah anda geriye kaçtı
Beş yüz elli tüfekçi
Şah’ın ardına düştü
türkmenler bir adamı boşuna sevmez.
(bkz: atatürk)
(bkz: şah ismail)
Şah da bizim, Sultan da Fakat Şah ismail, bende şu deyişinden dolayı daha çok saygı uyandırır.

Yetdükçe tükenir Arab’un kuy u meskeni,
Bağdat içinde her nice Türkman kopar.
Şirvan halaiki kamu Tebriz’e daşına
Mülk-i Acem sorar ki, kıyamet kaçan kopar ?

Kızıl Başbuğ Şah ismail.
insanlık tarihi tariji komedidir. trajik olması komikliğinden geliyor yoksa ciddi bir trajediye eyvallah derim. şimdi beşyüz yıl önce yaşanmış bir olayın insanların zihinlerini meşgül etmesi ve kavga eder duruma getirmesindeki komiklik olayın beşyüzyıl önce yaşanmış olması trajedi ise birilerinin organize işler şekliden gerçekte gerçekleşen şeyi gözlerden kaçırması. bu insanların ellerinde çok dalavere var. şimdi ben bunu kendime mesele edindim içimdeki iyilikten işte belki karnım doymuyor ama size tavsiyem alın teriniz için kavga edin.

siliciler siler mi acaba.

edit: tartışmak ayrı mesele, her türlü tartışalım öyle miydi böyle miydi. hakikat ortaya çıkabiliyorsa hakikat ortaya çıksın. çıkacak hakikat ki -tarih konusunda hakikatler pek öyle kolay kolay çıkmıyor- neyse bunu hazmedebilecek miyiz. kültürel bilinci severim ama hakikati daha fazla severim. _bir filozof buna benzer birşey demişti galiba_ ki hakakiti ortaya çıkarmak gibi bir sorunumuz yoksa olay sidik yarıştırmaktan başka birşeye evrilmez

traji komiklik hala beşyüzyıl önce yaşanmış bir olayın insanların zihnini meşgul etmesi ve bunun yüzünden insanların birbiriyle kavga etmesi yoksa onun kişinin tarihindeki yeri değil. hem beşyüz yıl önceki bir olayın benim yaşadığım zamana ne kadar katkısı olabilir ki, beş yüzyıl önce atalarım müslüman bile olamayabilir, belki bulgaristan dağlarından hiç birşeyden habersiz koyun otlatıyorlardı belki anadolu topraklarına kafkasyadan yeni gelmişlerdi, belki kırımdan belki aleviydi belki sünniydi. eğer bu olay benim yaşadığım bu çağda hala belirleyici bir kültürel öğeyse, ulan benim atalarım beşyüzyıldır başka herhangi bir kültürel öğe inşa edememişler mi? edememişler neden? hala beşyüzyıllık bir meseleyi tartışıp bunu bir kan davası meselesine dönüştürmesi. bak asıl meseleyi yine kaçırdık.
Ben gibi olmaktır.
Şah'ı severim osmanlıyı hiç sevmem.

Şah'ı sevmemin en temel amacı türkçe düşünüp, türkçe yazması ve türkçe konuşmayanı cezalandırmasıdır. Buradaki türkçe osmanlıca gibi arapça farsçayla kirletilmiş değil aksine tertemiz bir azerbaycan türkçesidir.

Osmanlıyı sevmeme nedenimse başta türkmen'in hor görülmesidir. Devleti kuran türkmenlerin sonradan yönetimden tamamen uzaklaştırılmasına sinirlendiğim, o güzelim türkmenceyi katledip şimdi türkiyede konuşulan kirli dili getirdiği, canı sıkılınca türk katlettiği içindir. Ekende yok biçende yok yiyende ortak osmanlı olduğu içindir.

Burada görüldüğü üzere benim ana fikrim türk'ü sevmek ve türk'e değer vermektir. Yoksa benim yazılarımı azıcık okuyanların bile bildiği üzere mezhep ayrılığım bu konuda bana asla rehber olmadı. Hala da olmuyor.

Sen de yavuz'a hayran safevi'ye düşman olabilirsin.
iyi şimdi mesele nedir yani arkadaş. Başlığın açılma amacını soracaktım ama yazayım dedim.
Birinin türkiye cumhuriyeti'nin geçmişi birininse tarihte mazi olmak kenara azerbaycan ve iran'ın ortak geçmişi olduğunu bildiğimizden, kitabımızın peygamberimizin aynı olduğu adamlarla da mezhep kavgası güdecek kadar salak olmadığımızdan kendimizi şah'ı sever osmanlı'yı sevmez olarak adlandırıyoruz.
Hayran veya düşman değiliz.
Sever yada sevmeyiz.
Çünkü; (bkz: #25428383)
çoğu salak mezhepçilerdir.
Şah ismail dedikleri adamın anası bile sünni.
Sonuçta o da türk bu da türk ve 500 yıl önceki meseleler. Çok saçma.
Bunlar kemalist, alevi veya pkklılardır.
Ne yazık ki çok fazla var böylesi..
Neymiş Yavuz Türklerle savaşmış?
Selçuklu - Gazneli savaşlarına ne demeli? Göktürleri Uygurlar yıktı buna ne demeli? Timur - Altın Orda savaşı buna ne demeli? ve bu böyle gider.. Zaten Türkler en çok zararı kendilerine vermiştir..
yavuz sultan selim'in vahşi savaşçı karakter yapısından dolayı orgazm olan embesil sürülerinin tanımlamaya çalıştığı düşmanlardır. bazı mallar sanıyor ki yavuz sultan selim alevileri öldürdüğü için aleviler osmanlı'ya düşman ve osmanlı'yı sevmiyorlar. bu aynı "tayyip'i sevmeyen kişi türkiye'yi de sevmez." gibi saçma bir düşünceye benzer. tayyip türkiye'nin şanssızlığıdır. o ayrı bir konu.

afedersin ama ne osmanlı yavuz sultan selim'le var oldu ne de türkiye tayyip'le ...

ayrıca tayyip'i yavuz sultan selim'le aynı kefeye koyma gibi bir hata da yapılmamalı.

hee bu arada hayırdır gardaş. kimi kimin ülkesinden soyutlamaya çalışıyorsunuz amk. şu tipini siktiklerim evlad-ı osmanlı biz mi değiliz ?

görsel

görsel

görsel

(bkz: osmanlı devleti nin alevi olduğu gerçeği)
kemaliktir. Evet.
Şah ismail yavuza türkçe yazmasına rağmen yavuz farsça ya
da arapça cevap vermiştir.şah ismail ayrıca yavuza sen de türk müsün be arap uşağı demiştir.doğru söylemiştir.şahı severim bu yüzden.
vatan hainleridir efendim. türke düşmanlık olsun da isterse ermeni rum fransız şii dostluğu vesilesiyle olsun hiç farketmez bunlara.
bir de osmanli hayrani safavi dusmanlari var. nolacak simdi? dedikleri gibi gecmise mazi denir. iki devletin de turk devleti oldugunu hem osmanli hem safevi taraftarlari kabullenip otursunlar. onlarin soyleyecekleri hic bir sey tarihi degistirmeyecek. memlekette yuzlerce yil sonra bos isler icin huzursuzluk cikarmayin.
el kaide militanlarının afşar beyi şah ismail'e hayran olmayı türkler için kötü bir şey gibi sunma stereotibi.

bu ruh sizi çubuğa takıp harlı ateşte çevirecek arslanım. hiç çırpınmayın !
şah ismailin devletinin resmi dili türkçeydi. osmanlının farsça-arapça kırması bir dildi.

şah ismailin halkı safkan türkmen iken osmanlıda türkler 2.sınıf vatandaştı. ülkeden alevi türkleri irana kovup yerlerine iran dağlarından kürtleri getirmiştir.

karar sizindir.
Siz tarihi nereden öğreniyorsunuz anlamadım ki.
Her zaman diyorum. iki kitap okuyan veya internet de iki kelime yaratmış adamlar kendisini o konu hakkın da çok bilgili sanar olmuş.
Evet benimdir. Osmanlı sizin olsun. Osmanlı torunuymuş. Hangi devşirmeden geliyor acep soyunuz bir de türküm dersiniz.
nedense alevilerdir. arkadaşlar. sonuçta ikiside öz be öz türktür. taraf tutmanın çok da manası yoktur. şah ismail şia kökenli olduğu için çok sevilmez.