bugün

süleyman demire zamanı yatırım yağmış şimdi tık olmayan şehir. böyle bu işler.
Giriş yoluna 4 tane çam dikip, ISPARTA BOTANiK PARKI yazan dallama şehirdir.

insanları beş para etmez, askerde çarşı iznine çıkarsın kahvaltıya gidersin, esnafım dersen 4,5 tl menemen + 1 tl kutu meyva suyu parası alır. Askerim dersen 7,5 TL ye verir.

Berbere gidersin, esnafım dersen 5 TL alır, askerim dersen 10 TL alır.

Böyle de asker soyan şeref yoksunu insanlardır, oysa zaten ısparta'ya gelen askerlerin %90 ı fakir, yoksul ailelerin çocuklarıdır.

Oysaki ünviersitesi ve askeri birliği olmasa açlıktan ağızları kokacak insanların.

Birde heryer Demireller; Demireller Oto, Demireller Traktör, Demireller Mobilya, Demireller Taksi, Demireller Lavabo, Demireller Seramik.*
Esnafları ağır derecede üç kağıtçı olan memleketimdir.
BU yaz ugrayacagım.

(nasıl ama bu defa tam olarak subjektif değil)
adını ne zaman duysam aklıma "ısparta semeri" çok pardon "ıspartanın ayısı" gibi lafları anımsadığım küçücük illerimizden biri.

ayrıca kokulu nefis bir elması var. bir kere yedim enfesti. ne zaman olur, nerden alnır bilen olsa da haberlensek.
en yakın arkadaşımın memleketi olmasından dolayı gidip gördüğüm, küçük şehir. her taraf gül ürünleriyle doludur, şehrin simgesinin gül olmasından da bellidir zaten. genel anlamda insanları nasıldır bilemem ama ben hep iyi ıspartalılar tanıdım.
arada yobaz insanlara rastlansa da oldukça sıcak kanlı şehirdir. yazları çok sıcak kışları bazen çetin geçer. halıları ve gülleri ile meşhurdur. havası ayrı güzeldir. memleketimdir. (bkz: yalvaç).
Üniversitesinde okuduğum şehirdir.
Hic sevemedim ve bir daha gitmeyi düşünmediğim şehir.
kendisi memleketim oluyor ama sevmiyorum işte sevmiyorum, buranın insanları da bir feci böyle hepsi kendilerini bulunmaz hint kumaşı sanar, sevmiyorum lan kısacası sevmiyorum.
Yazılı kanyon diye bir yeri vardı yanlış hatırlamıyorsam. Oradan akan suyu başka hiçbir yerde içmemiştim. Doğa, hava o kadar temiz ki sanki milattan öncesine gidip gelmiş gibi hissediyor insan.
gördüğüm en soğuk memleketlerden biri, ciddi anlamda soğuk.

(bkz: eğirdir dağ komando okulu)
demirel gibi bir şeytanı bağrından çıkarmıştır.
Yaklasik bir ay sonra gidecegim yer. Hayalimde sadece renk renk gul ve kiraz canlaniyor ama bakalim.
memeleketimdir. hani hayalleri süsleyen ırmak/çay kenarı mangal keyifleri olur ya hah işte onu orda gerçekleştirebilirsiniz.
yarı memleketim sayılır. 20 sene sonra gidip görücez bakalım nasıl bi yermiş. 1 saate otobüs kalkıyor cidden heyecan yaptım şu memleket olayı büyük eksiklik bende. kimse anlamasa da bu ziyaret benim için önemli.
askerlik yaptığım sürece, 14 ay belli belli izinle harici full yaşadığım şehir.

beş para etmez,

girişinde 4 tane çam ağacı diktikleri adını "ısparta botanik parkı" dedikleri bir botanik parkı var.

insanları leş,

askerim dersin berber 10 lira alır, esnafım dersen 5 lira alır.

Menemen yersin, kola içersin. askerim dersin 8 lira alır, yerlisiyim dersin 6 lira alır.

koskoca şehir sadece bir caddeden oluşur, caddenin başından sonuna kadar iki taraflı gül dükkanları ile doludur. başka da bir halt yok şehirde zaten.

nereye baksan demireller butik, demireller otomotiv, demireller tekstil, demireller gül ürünleri, demireller rent a car, demireller traktör. demirel skip* atmış sanki bütün ıspartayı.

öyle de sikimsonik bir şehirdir.
Yarın sınavdan sonra gideceğim yer. Rahat rahat.

Fotoğraflara bakılırsa çok güzel bir yer.
2 ay sonra uğrayacagım bir nevi memleketim.

Çok güzeldir. Değişmediyse...

Ayrıca umarım hala üçkağıtçılardır. Ben onları öyle seviyorum. *
esnafı öğrenciyi sikecek yer arar.
insanları hayvan sevmez, hayvan susuzluktan ölse bi kap su vermez.
otobüs saatlerine bakacağın bi sitesi yoktur. ayrıca mafyadır bunlar minibüs/dolmuş olayına müsaade etmezler.
kıytırığımın evleri uçarı fiyatlardadır.
lanettir lanet.
bu kadar çok entry girilince öldü sandığım memleket.
An itibari ile kahve para ve lokum ile birlikte bulunduğumuz yerleşim.

Gelişmiş köy diyebilirim. Süleyman demirel ve gül olmasa ne yaparlardı bilmem. Doğa güzelliklerini unutmamak gerek.
antalyaya alanyadan daha yakın olan şehircik.
Memleketim diye demiyorum ama havasi suyu topragi insani hepsi birbirinden guzel. iyi ki gelmisim diyorum o kadar begendim ki tam yasamalik bi sehir.
Okuduğum şehir diye demiyorum, havası kuru, suyu dizanteri yapıyor, toprağında Gülden başka bi bok yetişmiyor insanları zaten dolandırıcının, düzenbazın önde gideni.
barla'yla ünlüdür.. Bediüzzamanın sürgün hayatının başladığı yerdir.. "Bismillah her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız." diyerek 'sözler'in yazılmaya başlandığı yerdir..
kimsenin nasıl sikinde olmamış, 5.1'le sallandık ulan. bokumuzu saça saça dışarı çıktık.
kedisiyle yaşayan biri olarak, ikinci depremimi yaşadım. ama bu sefer kedimi camın önünde kıstırıp kafese tıktım kolaylıkla. korku devam ediyor, ne uyuyabiliyorum ne de soyunabiliyorum.