bugün

çantamızdaki olmazsa olmazlardandır.
Bebeklerin altını silmek için piyasaya sürülmüş,sonraları her türlü iş için(burnu silme,makyaj temizleme,dişleri parlatma,monitörü silme,aynayı parlatma vs) kullanılmaya başlanan,kokulu yumuşak dokulu,nemli mendil.
ümit besen'in duygu yüklü hoş bir parçasının ismi.

madem ki bu gece ayrılacağız
istemem bir daha güneş doğmasın
madem ki son defa sarılacağız
gizle gözyaşını gören olmasın

nasıl unuturum sevgilim seni
ölüme götürür hasretin beni
ıslak mendilini yırtık resmini
geri al sevgilim ben de kalmasın

neyleyim doğacak güneşi artık
neyleyim olacak sabahı artık
sevgilim biz de mi ayrılacaktık
git veda etmeden duyan olmasın

nasıl unuturum sevgilim seni
ölüme götürür hasretin beni
ıslak mendilini yırtık resmini
geri al sevgilim ben de kalmasın
yanılmıyorsam 1988 veya 1989 yılında ümit besen bu şarkısıyla üç ödül birden almıştı ve bugüne kadar kimse bir müzik ödül töreninde bu kadar ödül almadı.
ümit besen'in en bilinen ve en beğenilen albümü.
Islak Mendil
Aşkının Anısına
Sevene Canım Feda
Eski Bir Dosta Rastladım
Adımız Çıktı Ayyaşa
Aşk Kitabı
Günahsız Kızlar
Çıldırtma Beni
Yasak Duygular
Gece Yarısı
ayrıca yanlış hatırlamıyorsam ümit besen'in banu alkanla başrolü paylaştığı filmin de adı. ümit besen banu alkanı bi adamla basıyor ve olaylar gelişiyor.
ne kadar yüzyılın icatlarından da denilse, asla ısınamayacağım, ellerimi sildiğim halde yapışkanlık hissi bırakan, kullanılmasının tek mantıklı yerinin bebek poposu olduğunu düşündüğüm paketlenmiş mendil.
bebek poposu icin uzmanlar tarafından kesinlikle onerilmeyen mendil. zira kolaycı anneler, vakti dar olanlar ve dısarda zorunlu haller icinmis uretim amacı.

bebegin cildi oldukca hassas oldugu icin, ıslak medilin icerdigi parfum, katkı maddeleri vs. vs. bebekte konsorejen etkiye sebep olabiliyormus. dolayısıyla bu yakın zamanda pisik'e uzun zamanda cilt rahatsızlıklarına sebebiyet veriyormus. uzmanların bebek poposu icin tavsiyesi soyle;

- buyuk parca makyaj pamugunu ılık su ile hafifce ıslatıp bebegin poposunu oyle temizlemek,
- sartlar uygunsa (ısı-su) bebegin her kakasından sonra banyoda poposunu guzelce yıkamak. boylece bebek otomatik olarak her kakadan sonra yıkancagını da anlıyor. tuvalet egitimi icin harika bir baslangıc olabiliyor bu alıskanlık.
(bkz: ıslak tuvalet mendili)
alkolsüzüne feyk gözüyle baktığım hede. sabunlu su gibi bir şeyle ıslatılmış oluyor bu feykler. zaten kolonyalı da değiller. (bunu demek istemiştim ama dört cümle kurdum bu parantez dahil olmak üzre)

velhasılı, an itibariyle çeşitli marketlerden orta karar bir kalitedeki feyk ıslak mendillerin 72'li paketi 1.50 ytl civarına alınabiliyor-muş. olur da birilerinin ya da sizin elinize yüzüne bir şeyler bulaşır da hızlıca temizlemek isterseniz işe yarayabilir.

deneyin yani bir. bu kadar da ucuzken.

(edit: paketin içine şırınga ile güzel bir kolonya sıkmayı düşünmüyor değilim)
sıkar sıkar alkolünü içersin, yalnız dikkat edilmesi gereken nokta alkol oranı çok yüksektir. bazı çeşitlerinde ise deterjan da mevcuttur**
edit:**
ilk aldığımızda b.k varmış gibi umarsızca yeri göğü dahi sildiğimiz, sonra gerçekten en çok ihtiyacımız olduğu anda "h.sssktrrrr bitmiş lan!" dediğimiz peçetenin ıslak türü...
kızların çantalarında olmazsa olmazlardandır. erkeklerde kızlar taşıyor nasılsa ondan otlanırım düşüncesiyle taşıma gereksinimi duymadığı mendildir.(aman eskiden ıslak mendil mi vardı sanki...)
ayakkabı temizlemek için birebir olan mendil.
ümit besen'in tahta masa ile birlikte en güzel şarkılarından biridir. sözleri ahmet selçuk ilkan'a, müziği de selami şahin'e aittir. aynı adlı albümde yer alır.

prospektüsü aşağıdaki entry'nin son cümlesinde verilmiştir.

(bkz: #1503336)
eskiden kullanılan havlu ve el bezlerinin yerini alan güzel buluş.
yemekten sonra, yolculukta, çocuk poposu temizliği için kullanılan mendil türüdür.
pembe ambalajıyla can bebe'nin sektörde açık ara lider olduğu mendil. bir dönem imalatında çamaşır suyu kullanıldığına dair söylentiler neticesinde gündeme gelmiş sonrasında unutulmuştur.
sözü ahmet selçuk ilkan'a, müziği hüseyin emre'ye ait ve 1982'ye ait şarkı. ümit besen'in o yıl çıkardığı uzunçalara adını vermiş ve ayrıca aynı yıl çıkan kristal kadeh uzunçalarında yeliz tarafından da yorumlanmıştır.
kesinlikle yüzyılın icadı kanımca sanırsam.sil at. sil at. hele rahatlık varmış ya.
özellikle son günlerde şu domuz gribi vakasından dolayı sık sık tercih ediliyor,hatta satışlarında patlama yaşanmış olmalıdır.
geçen sene izlediğim, izlerken gözlerimi doldurtan film. banu alkan filmde yoktu. oğlundan kendisini soğutmaya çalışıyordu istemeyerek herhangi bir sebepten. duygusal filmdi.
konu şuydu: spoiler vereyim, belki izlemek istersiniz .* sevgilisine bir adam tecavüz ediyordu, tam o sırada ümit besen olayı görüyordu, adamla boğuşuyordu. adamı yaralıyordu kendi de yara alıyordu. yaradan dolayı kalbi zarar görüyordu. az bir ömrü kalıyordu. bu sürede kendisini oğlundan soğutmaya çalışıyordu, çünkü oğluyla araları çok iyiydi. sevgisi azalsın, beni kötü bilsin diyerek içi kan ağlasa da oğluna kötü davranıyordu. oğlu yine de bunu sevmeye devam ediyordu falan.
1982 yapımı film. imkb puanım 7,7.
kullanıldıktan sonra insanın elinde yalanmış hissi bırakan temizlik malzemesi.
arkadaş ortamında çıkarılmaması gereken hede.
ulan sanki yeni icat edilmişçesine, 1-2 yıldır her yerde kullanılmaya ve satılmaya başlanan şey. yoksa kapitalizm 'hijyen ve temizlik kaygılarımızı' paranoya seviyesine yükseltmeyi başardı da biz mi kaçırdık ?