bugün

(bkz: oblomovlaşmak)
son noktası `uyumaya üşenmektir sanırım.
"üşeniyorum öyleyse yarın" düşüncesidir.
üç cümleden fazla olan entryleri okumamaktır.
hakkıyla yaptığı tek iş uyumak olan kişilerdeki ruh hali.
belki hastalık.
psikolojik kaynakları olabilir.
önce her şeyi ertelemeye başlarsınız sonra anlarsınız ki siz iflah olmaz bir üşengeç olmuşsunuz.
insanın içinde açığa çıkmayı bekleyen enerjiyi öldüren birşeydir. iş yapmak yerine yatmak daha güzel gelir böle zamanlarda insanlara.
en aptal insanı bile yeri gelince dahi yapan bir işi yapmayı gözü kesmeme durumudur.
ertesi sabah dersi olmasına rağmen yatağa gitmeye erinmenin ta kendisidir.*
uykunun çok gelmesine rağmen hala direnip uyumamak da buna dahildir. çünkü bu x kişisi pc yi kapatıp yatağa gitmeye bile üşeniyor ama bunun yerine sözlüğe yazmaya da devam ediyordur.**
Depresyona mı giriyorum??sorusunun sorulduğu andır.
ertelemek, özellikle uykudan uyanma sırasında. ah ne zordur o yumuşacık yastığı, o yatağın sıcaklığını, yorganın dostluğunu bırakmak.
bir öğrenci hastalığıdır. *
üşengeçlikten dolayı uzun süre banyo yapmama vakalarına şahit olunmuştur..
söylendiğinde üşengeç olduğunu reddeden birey, havaların soğukluğunu kılıf olarak kullanarak üşümekten dolayı üşengeç olduğu gibi berbat kelime oyunları yapmış kendisine acil şifalar dilenmiştir..
bazen insan bu durumu çok abartır ve yatağa uzanırken bilgisayarı kapatmaktan vazgeçer.

(bkz: ben)
bir alt kata inmek için bile asansör çağırma ve
hemen aşağınızda bulunan markete kalkıp gitmek yerine sepet uzatarak alışverişi gerçekleştirme hali.
üşeniyorum, öyleyse yarın. felsefesiyle yaşamaktır.
"üşenenin oğlu kızı olmaz".
http://sessizliklutfen.bl...m/2010/04/usengeclik.html
Akıl öğretir sana üşengeçlik.
"Eğer üşengeçlik ödülleri verilseydi kesin 1.liği ben kazanırdım ama ödülü almaya gitmezdim.Kim gidicek ya şimdi ödülü almaya ya" açıklamasını yaptırtacak durum.
sonra anlatırım...
üşeniyorum, öyleyse yarın *
ağlaması gerektiği halde, "şimdi kalkıp kim peçete alacak da, göz yaşlarını silecek" diye ağlamayan insana verilen addır.

kaynak: tdk.