bugün

kızsa hemen kendine bi sahip bulmak.
erkekse kullanacak bi kız bulmak.
üniversiteye yeni başladığını açık açık belli eden davranışlardır.
ilk hafta istisnasız marlboro içer. ikinci hafta winston üçüncü hafta monte carlo , lark a düştükleri görülmüştür. istisnalar hariç tabi.

bir de çoğu otlakcının otlakcılıktan paketciliğe terfi etmesidir.
hemen hemen hepsinde, "en iyi üniversite bizimkisi oluuuum" tripleri vardır. hocalardan, asistanlardan, üniversite yönetiminden kazıkları yemeye başladıkça bu tavırlar balon gibi söner.
hukuk fakültesinde okuyanlar için durum şu şekildedir:
1. sınıflar kendisini anayasa profesörü zannederler
2. sınıftakiler kendisini avukat zannederler
3. sınıftakiler kendisini hakim zannederler
4. sınıftakiler rahatladıklarını zannederler * *
her etkinliğe katılmak. sosyalleşmek adına, öyle böyle değil... ttnet gelir, adobe gelir onların seminerlerini sonuna kadar dinlerler, sırf fotoğraf çekilebilmek için. sonra ertesi günkü vizeye çalışamadıkları için s.çarlar, "olsun finale qasarız xD" derler. zaten ortam yapıcam diye sağa sola koşması yüzünden okul sandığından çabuk biter, sonra seneye al alabildiğin kadar alttan dersi.
etrafında dönen hiçbir halttan haberi olmamasına rağmen,olan bitene hakimmiş gibi bir görüntü vermeye çalışır.kantinde oturcak yer bulamaz hatta yemekhanenin yerini sorsan bilmez.*Tez zamanda öğrenci işlerinde titreyip kendine gelecektir.
(bkz: geçen yine üniversitedeyim)
ilk gün kampüsteki en güzel kafeye gidilir ve orda bir güzel yemek parası bayılınır.sonra aklı başına gelir tabi ama çok geçtir 3 sene geçmesine rağmen hala içine oturmuştur ve gitmemektedir.
yolda yürürken sağa dönecek gibi yapıp sola dönerler ya da bir anda ters yolda olduğunu düşünüp geri döner.
yapılan her partiye gitmek.
bunu yapmayın arkadaş. yeminle am budalası olarak gözüküyorsunuz.
yurdun kapısından yeni giren naif bünyem, "üff ya yine mi yeni insanlar? yine mi tanışma ritüeli?" diye homurdana homurdana merdivenlerden çıkar ve hevesli,yurda birkaç gün sonra geldiğim için, grubunu çoktan kurmuş insan silsilesiyle karşılaşır.

-merhabalar..
+merhaba . hoşgeldin.
(yatağıma otururum.)
+ben xxx, bu da yyy..
-ben tanışma ritüelinden hiç hoşlanmam ama.. ben de zzz. nasılsa unutmıcaz mı isimlerimizi.. ne gerek var di mi?
+ mavi ekran

tabi bu insanlarla 4 sene can ciğer kuzu sarması olduk o ayrı.. benim yaptığım mallık işte..
kendimden örnek verecek olursam;

- aşırı sosyal bir öğrenci olmama rağmen dans, tiyato, ve siyasi gruplar başta olmak bir çok gruba girmiştim. *
- kendimi zorlayarak her insana güler yüz göstermiş ve herkesle arkadaş olmuştum.
- davet edildiğim her yere, istemesem de gitmiştim.
- üniversiteyi kazanan herkesin çok kültürlü bireyler olacağını düşünerek, kendimi eksik hissettiğim bir çok konuda kitaplar, dergiler vs. bir çok kaynaktan bilgiler edinmeye çalışmıştım.
- aşık olmuştum; okul başladıktan iki hafta sonra. * * *
- alkol tüketimim normalin çok çok üstüne çıkmıştı. * * * *

bunlara benzer davranışlardır. önemli olan samimi, sabırlı ve hosgörülü olmak. gerisi çorap söküğü gibi gelir zaten.

edit büdüt: bu arada lise arkadaşlarını da ihmal etmemen gerekir. kalan zamanlarda aynı şehirde olduğun lise arkadaşlarınla buluşursun. kazanamayan arkadaşlarının nazını çekersin, hıhh bizimki üniversiteli oldu bizi tanımaz vs. sözlere gülmek zorunda kalırsın.
liseden kurtuluşunu ve eğer başka şehirde okumaya başladıysa aileden kurtuluşunu kutlamaya başlayan öğrencidir. şöyle başlar herşey,

1. yeni kıyafetler
yeni t-shirtler, etekler *, dekolteler vs.

2. sigaraya başlamak
çok karizma gösterir tabi öyle demeyin, olmazsa olmazlardan.

3. derslere starbucks kahve bardağıyla girmek
asıl amaç, "kahve içmeden uyanamıyorum yahu" mesajı vermektir, öğrenci ya hani

4. gazete taşımak
müdavimi olduğu bir gazete varmış ve hep onu takip edermiş gibi göstermeye başlarlar

lakin, herşey köyüne, ananın dizinin dibine gittiğinde biter sevgili öğrenci, ayağını denk al, artistliğin lüzumu yok.

sen liseli geldin, hep de liseli kalacaksın.

edit: eksilemek adettendir tabi, ama unutma sen eziksin dostum *
1 haftanın 5-6 günü içmek ondan sonraki hafta parasız kalmak
küpe takmak ve saç uzatmak *
bilinmiyorsa batak, king, 51, pis yedili öğrenmek *
Prof : günaydın arkadaşlar
Prof : Nie kalktın ayağa delikanlı, otur lütfen
Çöm : haııı.. hee lan napıyom ben amk
sürü halinde gezer bu tipler eennim. sonrasında çiftleşir, sonrasında da bireyselleşir.
kendini yeni bir imaja sokma telaşında bulan insandır.
hocam zil ne zaman çalacak diyenleride görülmüştür.
kalabalık halinde gezmek. * *
-saç uzatılır
-sakal uzatılır
-şimdiye kadar dinlenilmese bile acaip rock dinlenir ve 1 haftada rock ustası sayar kendini
-sigara ya başlanır
-alkol tüketilir
- hala dikkat çekemediyse esrara kadar gider. *
(bkz: liseliye liseli demek)
havadan sudan bahanelerle etraftakilere bir şeyler sorup tanışmaya çalışmak. sınıfın yeri, dersin saati falanı filanı işte. * *
baklava desenli süveter giymek.
ilk gün okula gitmek.