bugün

eskilerden aklımda kalmış bir sınıflandırma:

1. sınıf öğrencisi, hoca derse gelmeden ders kitabını açar ve beklemeye başlar.
2. sınıf öğrencisi, hoca dersi başlatınca ders kitabını çıkarır.
3. sınıf öğrencisi, hoca dersi başlatınca okuduğu gazeteyi kaldırıp kitabı açar.
4. sınıf öğrencisi, hoca gelince kafasını gazeteden 2 saniyeliğine kaldırır sonra gazete okumaya kaldığı yerden devam eder.

bildiğim en net sınıflar arası davranış ayrıştırma bu şekildedir.
üniversiteye ait klasörlerden ve tşörtlerden alırlar ilk önce. çoğu asker traşı yapmış şekilde gelmiştir kayıt zamanı. yurttan yemekhaneye yemekhaneden etüt odasına doğru bir rota izlerler. çok şekerlerdir ya alıp kucana sevcen teker teker.
- yani programda ders 12.00'de bitiyor yazıyor ya şimdi gerçekten de ders 12'de bittikten sonra eve gidebiliyor muyuz?
*
pardon b blok caddesi laboratuvarı nerede?*
erkek ise genelde "saç uzatmak".
kendine çömez yakıştırılması yapılmasın diyerek delikanlıyım ben imajında davranan ancak ürkek ve çekingen davranışlarda bulunurlar. ben buraları çok iyi biliyorum imajında dolanıp 2 yer sorduğunda kitlenip kalırlar. yurtta kalıyorlarsa yurt arkadaşlarından dolayı süper arkam var ulan benim bana kimse dokunamaz edasıyla dolanmakta üniversiteye yeni başlamış öğrenci davranışlarındandır.
dal sigaradan paket sigaraya terfi etmek.
(bkz: üniversiteyi yeni bitirmiş mezun davranışları)
hemen orada 3-5 kişili bi kızlı erkekli ortam yapmaya çalışır bunlar genelde. çok kolpadırlar. kesinlikle ama kesinlikle her ortamda, herkes espri yapmaya çalışır ve genelde hiç biri yapamaz. herkes birbirinin sevgilisi var mı diye yoklar falan. yaa gidelim nevizade'de bira içelim falan derler istanbul'dalarsa. çünkü kendileri gibi başkalarından duymuşlardır nevizadeyi de. başka hiç bi yer bilmezler. ama gelin görün ki öyle sokakta falan da içmeyecek kadar kaliteli adamdır bunlar(!). falan filan gider bunlar böyle.

hee unutuyodum, eve çıkalım hacı yaaa yurt yalan lafları dolaşır.

salak salak davranışlardır alayı.
-"birader kantin nerdeydi?" demesi.
-ilk gün üst sınıfların dersine yanlışlıkla girip sonuna kadar dinlemesi
akabinde sınıftakilerle bir kaynaşayım diye muhabbete girmesiyle yanlış sınıfta oldugunu anlaması.
-ışıl ışıl gözlerle sınıfa girip ev öne oturması.
-defter kitap kalem üçgenini eksiksiz yerine getirmesi.
-sürekli sosyalleşme çabası içinde olması.
-derse sürekli katılım ve not tutma.
ders çalışmak. bak hala..
Telefon ettiğinizde şu diyalog geçer;

+ Alo, nerdesin?
- Üniversitedeyim abi. *
çöm-hocam bunlar yazılıda çıkacak mı?
prof-dur oğlum sözlü yapmadım ne yazılısı,tahtaya gel bakayım ...
sınıfa hoca girdiğinde götünü sıradan kaldırmak ama devamını getiremeden göt olmak.

rahat ol dostum, hoca bizden ayağa kalkmaya gerek yok.
okul ortamında daima g.t olmamak için tedirgin tutuk hareketler. 'lan ! Bi pislik yapılıor olabilir' havaları. Ev ortamında sabahlara kadar içip sızmak, sokakta sabahlamak, özgürlüğün b.kunu çıkartıp, afiyetle yemek. Oh mis.
kazandığı şehirde tanıdık manıdık varsa; erkek kız farketmez hemen ilk haftasonu ararlar ve ondan o şehri gezdirmesini isterler.
ders kitaplarının orjinallerini alır önemli bir kısmı. fotokopiciyi daha sonra farkederler.
şaşkın, telaşlı, saf, sazan, inekimsi davranışlar.
taze öğrencilerimiz, kendilerini kısıtlayan birçok seyin ortadan kalkmasıyla (öss, aile baskısı vs.) açığa çıkan sınırsıza yakın bir özgürlüğe kavuşur. ilk zamanlarda buna ayak uyduramayan kimi yeni arkadaşlar bazı şeyleri abartabilirler (içki, kızlar, gezme-tozma vs.). ancak korkmaya gerek yoktur. yeni arkadaşlar çok kötü geçen ilk sınavlardan sonra kendilerine gelip hayatlarına çeki düzen vermek suretiyle ortalığı düzeltecektir.
böyle bi' gereksiz samimiyetler, baraka misali cılız ortamlar, sevimli görünmek için sahte gülüşler...
artık üniversiteliyim, özgürüm, büyüdüm ben lan, ıyyy liseli misin sen? moduna girmek.
genelde derslerin yapılacağı sınıfları ya da amfileri şaşkın şaşkın aramakla başlayan davranışlar silsilesi.
eğer elli kişilik sınıfta sekiz kız varsa
1. sınıfta hepsi bi arada gezer;kantine mi inilicek sekizi birden wc ye mi gidilicek sekiz kızda, anfide hepsi yanyana oturur arada hiç boşluk bırakmadan
2. sınıfta herkes kaynaşmıştır artık sekizli içinde gruplaşmalarda başlamıştır sekizide kantine inmez misal arkadaşıyla inecek güvene kavuşmuştur artık
3. sınıfta illaki bişey olur sekizli bozulur herkes kankasıyla takılır yada henüz bozuşmadığı diğer kanka grubuyla
4. sınıfta herkes tek kalmıştır tabi arada şanslı olan birileride çıkabilir.
bil101e(bilgisayar) kim101(genel kimya) gibi öğrenciye herhangi bir şey katmayan, gereksiz derslere girme isteğini içerlerinde barındırma.
genelde sigara içmeyenler, böyle artık özgürüm, s.kerim lan tribine girip, sigara tüketmeye başlar. enteresandır. ha bir de her fırsatta alkol alalım, ben deli içerim biliyor musun? gibi gereksiz kalıplar kullanmaktan çekinmezler.