bugün

1. Başka, gayrı, diğer. Yabancı, ağyar.
2. iyi, güzel.
3. iki dağ arasındaki dereciklerin birleştiği yer, derenin başlangıcı.
4. Şakacı
5. Cana yakın, sıcakkanlı.
6. Yürekli, gözü pek.
1980 lerde bir şarkıdan esinlenerek. o zaman ki anne babaların kız ve erkek çocuklarına koydukları bir isimdir. günümüzde çokca mevcuttur o zamanlar bu ismin konulduğu dünkü çocuklar şimdi koca adamlar koca kadınlar olmuşturlar.
unisex isimlerdendir. anlamları 3 entry de girilmiştir zahmete lüzum yoktur. böylelikle sözlüğün anasını zi. memiş oluruz.
"Gönlüme hîç senden özge nesne lâyık görmedim
Sûretim aklım ukûlüm cism ü cânım merhabâ"
nesimi
soyadı şenocak olan bir mankenin ismi. ayrıca psikologtur.
(bkz: özge şenocak)
Ne yanar kimse bana âteş-i dilden özge
Ne açar kimse kapım bâd-i sebâdan gayrı ...
fuzuli
tesaduf mudur bilinmez ama genelde hep bu isme sekreterlerde rastlanır. *
ozge ismi dizilerde falan genelede hep kaşar arkadaşa verilmektedir. hiç daha düzgün özgeye rastlamamak beni sinir etmektedir. halbuki özge ismide nazlı, elif, fatma gibi düzgün isimdir. ayıptır.
bu ismi taşıyanlar hiç de öyle sanıldığı gibi maceracı özgürlüğe düşkün falan değillerdir, aksine olabildiğince etliye sütlüye karışmadan, düzenden maksimum fayda sağlamaya çalışan, steril ortamların içinde sıkışıp kalmış insanlardır...*
ısımle karakter tahlılı yapmanın sacmalıgına ınandıgım ınsanlardır. ozellıkle bu ısımdekı kısıler ıcın. zıra bızım lısede sınıfta 3 tane ozge vardı -1 erkek olmak uzere-. her ucu de farklı yapıda kısılerdı. bırısı gayet sakın yapılı, dıgerı sınıfın fırlamalarından, dıerı ıse gayet calıskan ama ıs fırlamalıga gelınce gerıde durmayan, kendını kapatmayan bır ınsandı. alın sıze 3 ozge 3 ude aynı yasta, aynı lısede, aynı sınıfta... hepsı de farklı.
(bkz: eski sevgili) *
çok güzel, öz türkçe bir kız ismidir. anlamı " kendine özgü, orijinal" olarak yorumlanabilir. bu kadar sahteliğin içinde özgeliğe çok ihtiyacımız vardır.
benim adımdır. 80 ve 90lı
yıllarda oldukça yaygın olarak rastlanmaktadır.
bu isme sahip kızların %96'sının güzel olduğu tespit edilmiştir.
(bkz: götünden sallamak)
bu ada karsı herkesin bir tespiti vardır.*
bu ad duyulduğunda hemen her özge'nin dengesiz olduğu tespiti hatırlanır.
sinir, gıcık ama tatlı kızlarla bağdaştırılan isimdir. çok güzel oluyorlarmış. **
Eşi benzeri olmayan,farklı,cana yakın,şakacı,yürekli gibi bir cok güzel anlamı içersinde barındıran öz türkçe isim.
en güzel kız isimlerinden bir tanesidir.
ilk duyduğunuzda, ama görmeden önce, hayalinizde çok hoş, çok güzel bir kızın canlanmasına neden olan, ama gördüğünüzde belki biraz hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilecek, ama yine de hoş olan bir kız ismi..

aslında düzeltme gerek, bütün kadınlar güzeldir. zaten çirkin kadın yoktur, güzel olmasını bilmeyen kadın vardır, gerçeğini de vurgulamalı.
modern, çağdaş, bir o kadar da güzel kız ismi; bu isme sahip olan kızlar genelde içinde bulundukları ortamın en güzel kızlarıdır ama olur olmadık şeylerede değişik yorum ve anlamlar çıkarabilme kabiliyetleri vardır. güzelliklerine gelince insan iç güzellik daha önemli der gibi olur ama bu ismi taşıyanlar için düşünülmemesi gereken durumdur bu zira hayatında belkide tanıdığı tek özge olabilir ama bi insanın bu özgenin güzel olması bile özge isimlilerin güzel olmadıkları tezini çürütür güzellik oranı %100 dür çünkü...
ayrı başka açıklamaları düşer bu ismin yanına sözlükten baktığınız vakit anlamına. ama bu ismi taşıyan insanların nasıl bi anlam üzerine yaratılmış olduklarını anlayabilmek bu denli basit değildir. çünkü isimlerine müsemma ayrı farklı olurlar ve böyle bi hayat sürerler. manik depresif olanlarına çok rastlanır. ama yakınlarınızda bi özge var ise korkmanızyersiz, çünkü hayatınızın eğlencesi,anlamı oluverirler sonsuzca. özge ile mutlu olursunuz hep.
fena ayar oldugum insan grubunun genel adı.
bu ismi alan bir tane olsun cana yakın kız gormedigim gibi tam tersi hepsine bir sekilde gıcıgım. her defasında kendimi saf iyi niyet içine sokuyorum, her defasında ciddi caba gosteriyorum, cunku artık takıntı olmaya basladı. bir tanesi bile iyi olmaz mı insanın karsına cıkan ozge'lerin? yok arkadasım hepsi sinsi, içten pazarlıklı, uyuz, kendini begenmiş, sımarık ve deli gibi hırslı. bir allah2ın kulu onume anlasabildigim bi ozge getirsin de kurtulayım yahu şu tespitten. yakama yapısmıs halde beni deli ediyor. kin tutuyorum.

ozge gordun mu kacacaksın, arkana bile bakmayacaksın ki seni pencesine dusurmesin. garipler yahu.

(bkz: ilkokuldaki rakibenin adının ozge olması)
bu adı taşıyan kızlara sinir olduğum bir isimdir. yeni tanıştığım dersanedeki özge adlı sempatik kızın bi suçu yokken bile pskolojik olarak aklımda gıcık ukala damgasını yemesine sebep olmuştur.
* albenili kızlara konulan isim.
adı ile güzeldir kadın:özge
-----------------------------
özlemek seni;
zahmetsiz yaptığım bir iş gibi.
gönlüm şimdi sensiz,
etinden ayrılmış bir diş gibi.