bugün

eleştiriden önce olması gerekendir. ancak başkaları yapmıyorsa yapılması da beklenmemlidir. bu da egoist dünyanın bir sorunudur zaten.
bana soracak olursanız bir insanın kendini derleyip toparlaması için gereken en önemli eylemdir. çöküşten ancak öz eleştiriyle kurtulursunuz.
Tembelim. Maddi manevi bi şeyler yapmak için, kendimi geliştirmek için, harekete geçmek için aşırı tembelim.
Bu siniri azaltmam gerekiyor, yabanciya verdigim zararin k*y g*tune ancak erken yasta kalpten gitmesi var.

Serin ol alpertunna serin ol.

Oz elestiriden cok oz telkin oldu ama.
Azaltmam gereken eylem. Kendime haksızlık ediyorum. Şu an öyle hissediyorum ama yarın bir hiç gibi hissedebilirim.
iyidir, güzeldir, hoştur da Dile fazla getirilince itici durumlar ortaya çıkartır.
öz eleştiri kişiyi eleştirilmez kılar.
Biraz daha kendine güvenen biri olabilirdim.
insanın içsel sorunları bir kenara bırakıp, yansıttığı kişiyi sorgulamasıdır aslında.
Herkesin yaptığını iddia ettiği ama hiç kimsenin yapmadığı şey.
yapınca eleştiriden çok kendime sövme oluyor.
iğneyi kendine, çuvaldızı ele batır atasözünde anlatılmak istenen hede.

Kompleksten uzak, sağduyulu ve kendiyle barışık insanların, hiç gocunmadan yapabildikleri şahane sorgulamadır.
Tüm insanlığın bunu öğrendiği gün, evren, Güllük gülistanlık olacak. Evet!
biraz sakin ol be kardeşim hayat sakinken yaşanır ama sen sadece bakıyorsun.
Bütün insanların eksik yönü. Herkes önce kendisine bakacak. Sonra başkasını yerecek.
Dürüst olucam çok salak bi insanım önüme gelene inanıyorum.
En dürüst olanı intihardır ve tavsiye değildir.
son zamanlarda sıkça yaptığım ve geçmiş bazı konulardan bir takım büyük dersler çıkarmama vesile olan hareket. bazı konularda gerçekten kör olduğumu gördüm ve şu sıralar bir çok şeyi net olarak görebiliyorum. yine bazı konularda bazı şeyler için çok geç olduğunun da farkındayım. sadece sonuçların hemen ötesinde beni elimde olmadan kolumdan tutup çözümleri aradığım kapılara sürükleyen ancak dertlere deva olmaktan çok çözümsüzlüğe doğru ışık tutan keşkelerin ardına sığınmak yerine bu tip öz eleştirileri zamanında yapabilmeyi isterdim. bunun için mükemmel bir insan olmama da gerek yoktu.

bazı şeyleri kazanmak için bazen yine bazı şeyleri kaybetmek gerekebiliyor ve bunu bir kez daha yaşayarak görüyorum. sanırım bundan sonra bazı konularda daha dikkatli davranacağıma emin olmak ve bazı şeyleri artık yaşayarak görmekten çok artık istediğim şekilde görecek olmam şu an beni teselli eden tek şey. buna bu kadar çok emin olmamın kaynağı ise yaptığım yanlışlar sonucunda tecrübe kazanan ve giderek olgunlaşan biri olmamla doğru orantılı olarak yine kendime duymuş olduğum kuvvetli inanç. yapılan yanlışlar tecrübeleri, tecrübeler ise istenileni doğuruyor.

çok öyle bir yazı oldu bu evet çünkü bazı şeyler bazen çok bazı oluyor ama öyle sözlük, öyle yani.
AZ ÖNCE YAPtım.ne boktan bi yazarım. anket doldurmaktan başka yaptığım bir bok yok.
kendinizle başbaşayken yapmanız gerekendir. elalemi boşverin, onların yanında yapmayın. beceriksize çıkar adınız. çok sık yapılırsa referansları kaybetme tehlikesiyle karşı karşı kalma durumu olabilir.
Dozu kaçırıldığı vakit değişik bir insan olursunuz. Kendi kendinizi bile bu kadar acımasızca eleştirdikten sonra başka insanların gözünün yaşına bile bakmaz olursunuz.
günümüzde gerçekten de eksikliği duyulandır. en basit örneği de sözlüktür. iki örnekle açıklayalım.

--spoiler--
adam moderatörlerden, trollerden, zall' dan şikayet ediyor ama kendisinin sözlüğe tek bilgi entrysi katkısı yok. öz eleştiride bulunmuyor, '' ya iyi güzel de eleştirmeden evvel bir iki bilgi entrysi gireyim, belki bana katılan birileri olur, sözlük iyiye gider '' demiyor. sadece eleştiriyor. kendisi sözlüğe faydalıymışçasına boş eleştiride bulunuyor.
--spoiler--

--spoiler--
x takımının taraftarı olan yazar y takımını ve taraftarını tahrik edici entryler giriyor. bir an durup '' ya ben bunu yapıyorum da ya aynısı benim çok sevdiğim takımıma yapılsaydı ? '' demiyor. empati kuramıyor.
--spoiler--

bugün ne yazık ki insanlar kendi hatalarını görmezden gelerek diğer insanları çok büyük bir rahatlıkla eleştirebiliyor. çözüm önerisi yok, eleştiri var sadece.

not: kendimi de öz eleştiri yapmayarak yanlışa düşenlerden ayrı tutmuyorum. hepimiz hatalıyız.
yapmacık olmadığı sürece egosuz insandır, iyidir.
Erdem sahibi olmaktır..
egosunun denizinde bogulant bireylerin yüzeysel olarak şöyle bi bakmak dışında yapmadığı şeydir.

çünkü o , mükemmeldir. **
insanlara güvenebilmenin parametrelerinden biridir.
Öz eleştiri yapamayan birinin eleştirilerine nasıl güvenilir zaten? insan her dakika zihninde geçenleri, yaşadıklarını, sebeplerini bilerek, kendi davranışlarını tartamıyorsa, muhatabını nasıl analiz edebilir?