bugün

bu tiplerin kafası öss'yi kazanmaya yetmez. öss'yi sevmezler ama yerine daha güzel bir sistem de düşünemezler. ya$asın öss!
(bkz: öss fan club)
boşa sallayan kişilerdir. Ülkemiz şartlarında öss den başka şansımız yoktur. evet hayatın 180 dakikaya bağlı olması kötü birşey. Lakin başarılı bir birey olup o sınavı kazanamama gibi bir durum olmuyor zaten.
ne zaman memlekette 250 üniversite olacak, o zaman öss kalkacak.
hala her üniversite kendi sınavını yapsın diyebiliyorlar.

anlamanız için 2 madde yazıcam, iyi okuyun, iyi düşünün.

1- torpil ve rüşvetle alakasız adamlar da üniversiteye girebilir.

2- boğaziçi'nin sınavına nerden baksan 5.000.000 kişi girer.

anladın mı kuzum?
bilinçsizlik kelimesinin anlkamını bilmeden kullanıldığı önermedir. zira öss kaldırılsın diyenler bunun uzun bir süreçle ve eğitim sisteminde gerçekleştirilecek reformlarla ancak uygulanabileceğinin farkındadırlar.
*
(bkz: beni tanıdılar siz kaçın)
iddia edildiği üzere bilinçsiz olmayan, sistem tarafından başlarına örülen çorabı görebilmiş gençler olarak başlığı açan yazar arkadaş gibi bu tip ehlilleştirilmiş ve kabullendirilmiş zihniyetlerin işte bu sınavın yapılmasının asıl sebebi olduğunu kavramışlardır.

öss kaldırılsın demek sizin anlayacağınız ve görebildiğiniz alan seviyesinde* gözüktüğü üzere "bu sınav kaldırılsın yerine daha değişik bir şey yapılsın" veya "üç saat olur mu canım, beş saat olsun" gibi bir feryat değildir.

insanlarımızı sözde gereken sistem kanunlarına göre, toplum içinde güçsüz bir konuma getirme, eline yeteneklerinden çok daha farklı yani başarılı olamayacağı işler verme, toplumun büyük bir kısmını iyice alt tabaka haline getirerek sözde toplumun tepesindeki birkaç tane hazır yiyici burjuvaya hizmet ettirme ve test kitapları ile kafasını bozup başka bir şey düşünmesine engel olma görevi gören bu koskocaman silahın amacını eğer o hayatta size çok yardımcı olacak olan güzide test kitaplarınızdan kafanızı kaldırıp bir görebilseniz, belki o zaman bu ülkede gerçekten bir şeyler olabilir. gençlik bu şekilde uyuduğu ve uyutulduğu sürece bildiğiniz bütün dertleriniz daha da artarak çözümsüz kalacaktır.

sistem maduru olmaktan gurur duyuyorsanız insanlığınızdan utanın, bize de bu konularla hiç gelmeyin...*
(bkz: sözlükte herkesin birbirine giydirmesi)
(bkz: türkiye de herkesin birbirine giydirmesi)
(bkz: türkiye nin adam olamaması)
tipikleşmiş dönem bunalımıdır.
öss'ye çalışmaktan beyni bulanmış kişidir. ha bir de cem uzan'la deniz baykal'da böyle söylüyordu di mi. normaldir. ülkedeki eğitim durumundan hiçbir haberi olmayan, ülke gerçeklerinden ve sorunlarından uzaklaşıp başka şeylere kafa yoran kişiden beklenecek bir önermedir. hayır sen meslek liselerinin önünün açılmasına izin vermezsin 2 milyon kişiye hiçbir mesleki eğitim vermeden sadece üniversiteyi çıkış yolu olarak gösteren bir sistemi desteklersin, insanları üniversite okumaya mecbur kılarsın ama bu kadar kişinin adil bir şekilde yerleşmesinin tek yolu olan merkezi sınavın yanlış olduğunu söylersin. e biz de buna güleriz. öncelikle ortaöğretim öncesi gerekli rehberlik hizmetlerinin tümünü uyguladıktan sonra gereken yönlendirmeleri yap. sonra ortaöğretimde kişileri üniversite okumasa da birşeyler yapabileceği mesleki eğitimi ver, sonra git işçi emekçi haklarını koruyan düzenlemeler yap sonrasında üniversite ölüm kalım meselesi haline gelmez zaten. böylece gençler öss stresiyle boğuşmaz. insanlar da liseden sonra iş güç bilmeyen, üniversite okumazsa vasıfsız kalan kişiler olmaz. yani önce bir şey kalksın diye bağırmadan önce altyapıyı ayarlamak lazım. şu şartlar altında yaklaşık 1.5 milyon vasıfsız kişinin adil bir şekilde üniversiteye yerleşebileceği tek sistem öss'dir.
öss kaldırılsa yerine getirilecek sistemin getirilerini hatta getirilebilecek sistemi düşünmeyen, doğrudan kaldıralım gitsin mantığındaki bilinçsizlerdir. öss olmasa neler olurdu diye bir düşünmeleri gerekli.* *
türkiye gibi bir ülkede en makul sistem öss'dir.

çünkü üniversite adayı sayısı çok yüksektir. bu kadar yüksek olan diğer ülkelerde liseden sonra bir okul dönemi daha oluyor genelde. örneğin almanyada.

bu tip bir durumu türkiyenin ekonomik yapısı kaldıramaz. lisenin 4 yıla çıkmasının bile olay olduğu memlekette ekstra 3 yıl büyük bir yüktür.

her üniversitenin kendi sınavını yapması 1960lı yıllardan önce yapılıp, az sayıda üniversite adayına rağmen illallah dedirten, büyük üniversitelerin sadece seçkin liselerden gelenleri veya çok bağış yapanları kabul etmesine yol açan bir durumdu.

evet öss büyük bir stressdir. ama üniversiteye başlamış özellikle hukuk gibi bölümlere giden kişiler hayatımda girdiğim en zor 10 sınavı saysam içinde öss olmaz diyorlar.
içimden " yok ya? biz çektik o kadar işkenceyi sizin ne özelliğiniz var da direk kolayca gireceksiniz üniversiteye" diyesim geliyor ama bencillik olur heralde.* o zaman şöyle diyeyim. öss kalktığı taktirde öss gibi daha sıkı denetlenen bir sistem bulunamaz. böylece parayı veren düdüğü çalar sistemi devreye girecek , barajı geçemeyen zengin çocukları en kral bölümlerde öğrenime başlayacaktır.
tamam kaldıralım yeni sistem ne olsun? diye sorduğunuz zaman afallar bu bilinçsizler.
bilinçsiz değillerdir ama iki milyon kişiden öğrenci seçmenin de başka bir alternatifi yoktur.
ygs'nin gelişiyle istekleri yerine getirilmiş kişilerdir. bilinçsiz değillerdir.
(bkz: sikilmekten zevk almak)
hayatı boyunca sınavdan kaçan insanlardır. DAha doğrusu bir bok beceremediklerinden, her şeye balıklama girmek isterler. olmaz yavrum. Bu kadar devasa bir ülke için, torpil olasılığını ortadan kaldıracak olan tek sınav budur. ÜNiversiteler kendi sınavlarını yapmamalı, işin içinde torpil döner. Okullar ders notlarına göre öğrenci almamalı; çünkü okul var, okul var. Öğretmene rüşvet verilmesi davası sık sık ön plana çıkar bir de. Kısacası gireceksin. Adı değişir sınav asla kalkmaz, kalkamaz, kalkmamalı. kaybedenler hep bir bahane arayışı içindedir ya bu da onun gibi bir şeydir. daha barajı geçmeye zekası yetmez; sınavı kaldırın der hemen. KAldıralım da üniversiteleri senin gibiler doldursun, değil mi? yok öyle yağma ...
sınava giren 1 milyon küsür insanın nasıl eleneceği sorusuna uygulanabilir bi çözüm üretmesi gereken kişilerdir.
türkiye'de yaşadığını unutup,hayata pembe gözlüklerle baktıkları için sınava adapte olamayan insanların isteğidir.elbette kişinin hayatını etkileycek bir sınavın 180 dk da olup bitmesi kötü bir durumdur fakat torpil ülkesinde adaletli ve hayata hazırlayan bir sistemin kaldırılmasını istemek bilinçsizliktir çünkü bu zaten çalışanın emeğini aldığı bir süreçtir.öss de yer alan konulardan birçoğunun devlet okullarında müfredatta bile olmaması söz konusu iken öss ile kafayı bozmuş insanların dönüp önce sisteme bakmaları gerekmektedir.öss yi kaldırabilecek sistem ülkende mevcut mudur?
(bkz: anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az)
başka nasıl bir sistem getirileceğini düşününce bi an duraksamaya sebebiyet veren olay. öss ye giriyorsun en azından aptal bir bölüm de olsa kazabilme şansın var. ama kalkarsa okul notuna mı bakarlar? o zaman okulda kasman gerekir, yoksa her üniversite kendi sınavını mı yapar? yaparsa her üniversitenin sınavında 180 soru ile tekrar tekrar gerilimler mi yaşarsın bilinmez. ben de gireceğim ileride ben de istemiyordum ama bir dakika düşününce çalış işin ne dedim kendi kendime.
Bir grup kafası basmayan ders çalışmayan dengesiz, olum öss kaldırılırsa neye göre girecen üniversiteye şey boyuna göre mi mal.
(bkz: öğrencilik kaldırılsın)
(bkz: kronik öğrenci)
diğer ülkelerde üniversitelere girişte öss tarzı bir sınav yok bizde de olmasın söyleminde bulunan akıllı bıdıklardır. o bahsettiğiniz ülkeler bizden çok farklı koşullar altında. bir araştırın bakalım o ülkelerin nüfusu ne kadar. bulunan üniversitelerin bölümlerindeki kontenjan ne kadar ve ülke nüfusuyla ne oranda. işsizlik ne oranda. bunları dahada sıralayabiliriz. ve bunları kendi ülkemizin acı gerçekleriyle kıyaslayın. diyelim ki dediğiniz oldu öss kalktı. ne olacak zannediyorsunuz ki rusya gibi olacağız herkes üniversiteli olacak ama iş yok. sonrada istanbulda ki rusların yaptığı gibi diplomalarımızla birlikte E 5 in yolunu tutarız artık.
kaldırılmayacağının farkında olan bilinçsizlerdir.
kaldırmayın demiyorum hobi olarak kaldırın diyorum.