bugün

üniversite sınavını kazanamayanları avutmak için, çevredekiler ya da bu bizzat bu kişi tarafından kullanılan züğürt tesellisi. bunu öne sürerek bir lise mezununun tıp fakültesi kitaplarını okuduğunu ve kendisini bu alanda en az bir doktor kadar geliştirdiğini iddia ettiğine rastlamıştım. bir de bunun bilgisayar camiasındaki sürümü vardır ki hiç sormayın, bilgisayar mühendisliği okuyan ya da kazananlar daima "iyi bir programcı olabilirsin" "bilgisayar diplomasını chip dergisi versin" "odtü bilg. mühendisliği mezunu tanıyorum senin kadar iyi programcı değil" gibi şeylerle hem ego masturbasyonu yapar hem de karşıdaki aptalı teselli etmeye mutlu etmeye çalışırlar. karşıdaki yeterince akıllı değilse -ki çoğunlukla böyledir- bunun gazına hemen gelecektir.

hayır efendim, min. bir lisans eğitimi alınmadan bir boka sap olunmaz söylenenlere inanmayın. ayrıca oturup mal mal tıp mühendislik vb. kitaplarıda okumayın. zaten okusanızda anlayabileceğinizi sanmıyorum, onları anlayabilecek adam üniversiteyi de kazanacaktır.
iş görüşmesinde hiç bir işe yaramayacak cümle.
diploma almis iki kisi arasinda mukayese yapilacaksa onemli olan bir durum.
elbette iş görüşmesinde ya da üniversite diplomasıyla caka satılan yerlerde geçerli olmayacak durumdur.fakat egitim sistemimiz ve toplumsal durumumuz gözönüne alındıgında çogu insanın gayette başarabildigi durumdur.öyle insanlar varki,tek varlıgı ve güzel beynini yormak zorunda olmadıgına inandıgı diplomasına güvenen insancıklardan çok daha bilgili ve kendini geliştirebilmiştir.hani bir söz var''eşşeğe altın semer vurmuşlar eşşek yine eşşek''bu da o hesap.önemli olan diploma değil hayata dair ne ögrendiği,kazandığı insanın.gerisi sadece yüksek binalarda riyakar çalışma ortamlarında benliğini kaybedip kendisini bile tanıyamaz hale gelmiş insanları topluma kazandırma çabası.
makine mühendisi olan eşsiz sanat güneşimiz ajdar, hasan ustanın yanında çırak olarak mühendislik kisvesini almadığını düşünürsek, ağzımız ile kulak arasındaki mesafeyi ölçmeye yarayacak biligiyi kullanalım.

ezbere dayalı eğitimsizlik sistemimizde, 4 duvar örüp kapısına üniversite asılarak yapılan eğitim hamleleri, tercüme ile hazırlanan tezler sonrası alınan akademik sıfatları düşününce ve ülke gençliğimiz-gerçeğimiz göz önünde iken şahsen ben diplomamı sandıkta saklıyorum.

heleki genç bakışta öğrencilerimizin durumunu görünce.

yüzlerce örnek verebilirim.
okudukta ne oldu. ülkemizdeki insanların seviyesine bakarsak, sütün içindeki sinekler gibiyiz.
züğürt tesellisinden başka bir içerik yüklenmeyecek ifade.