bugün

göte bak göte. gidiyor öte öte. koydum o götü sepete, gönderdim memlekete. memleket çorum. ben o göte korum . gibi bir tekerlemeside vardır.

çok temiz bir şehirdir.düzenlidir de. türkiye nin en gelişmiş illerinden bir tanesidir. sanayii çok gelişmiştir.
bir rivayete göre avrupa'nın en temiz ikinci şehridir. sokaklarında tek bir çöp göremezsiniz.
göçler, sürgünler, deneyler, katliamlar, uygarlıklar la birlikte stratejik anlamda da önemli özellikleri olan şehirdir. Kahramanlığını sonradan almıştır. cıa nın maraş denemesinde başarılı olup çorum da yenildiği 1980 haziran olaylarından sonra kahraman çorum olmuştur. Bu yenilgiyi hazmedemeyen zamanın egemen güçleri tanklar la fatsa "nokta" operasyonunu başlatmışlardır. Zamanın başbakanı süleyman demirel'in bu esnada sarfettiği "çorumu bırakın fatsaya bakın" sözü halen unutulmamıştır.
volkanik olarak ülkemizde en hareketli bölgedir. Bu hareketlilik yüzeye yakın olduğu için ve de meşhur çimento fabrikasının mücadelelere rağmen halledilemeyen bacasından çıkan "beyaz ölüm" den dolayı akciğer vakaları istatiki olarak oldukça yüksektir. çorum tarihsel olarak önemli kişilikler yetiştirmeyi becerebilmiş bir şehirdir. mesala iskilip li atıf hoca cumhuriyet'i hayli sarsmıştır. Bir başka isim ibrahim kaypakkaya
hala hakkında marşlar yazılan efsane liderdir. Yine başka bir kulvardan kürtlerin sarı hocası ismail beşikçi gibi efsane bir bilim adamı çıkmıştır çorum dan.
birde çorum kaloriferi vardır leblebisi dışında. kışlacık pırasası nı söylemeden geçmeyelim. Başka yerde asla böylesini bulamazsınız. Dağlara doğru çıktığınızda yoksul kürt ve alevi türkmen köylerini görürsünüz. Buralarda yapılan kabak tatlıları ve ev yapımı şarapların tadı damağınızda kalır.
çorum anlatmakla bitmez heri...Anlatsanıza çorum lu gobeller...
(bkz: kene)
(bkz: kirim kongo kanamali atesi)
heri kelimesi sadece olumsuz cümlelerde değil bir joker kelime olarak herhangi bir cümlenin sonunda kullanılmaktadır.*
(bkz: corum saat kulesi)
leblebi diyarı olan ancak son zamanlarda kenelerin çokça görüldüğü şehrimiz.
leblebi konusunda denizli'nin serinhisar ilçesi ile kapışan şehir.

serinhisarlılar kendilerinin iyi olduğunu söylerler "çorumlular bizden öğrendi" derler, çorumlular ise tam tersi.
Astronomik fiyatlari ile beni benden almis saat markasi imis!!

(bkz: http://www.corum.ch/dev_0206/index.html)

En ucuzunun bile 1000 dolarin ustunde oldugunu gorunce, corum'un saat kulesinin meshur olmasinin bununla bir ilgisi var mi acaba diye dusunmeden de edemiyor insan?
normalde birinin kolunda gorsen imitasyon birsey sanip gecmedigin dalgayi da birakmazsin. *
isviçre kökenli pahalı bir saat markası.

http://www.corum.ch
(bkz: gobel/#3725116)
temiz, akça pakça bir ilimiz.
güzel caddeleri vardır. *
insanı zeki ve akıllı olan şehrimizdir.Özellikle alaca ilçesinden cıkan bir cok bilim insanı vardır.Coğu beyin göcüyle kaybedilmiştir .akademik kariyerlerine amerika ve isvicrede devam eden bir cok corumlu vardır.Her ne kadar corumlulara türkiyede bir önyargı olsa da değerleri yurtdısında gayet iyi anlaşılmaktadır.
(bkz: güldalım)
ankaradan tandır yemeye gelinen şehir.Sabah 9da yola cıkılır öğle vakti corumda olunur, leblebi alınır ankaraya dönülür. Tandırcı zarif ustanın oğlu devam ettirmektedir zanaatı.saat 14 den önce gidilmesi gerekir çünkü o saatten sonra tandır bitmiş olur.
son zamanlarda tecavüz haberleriyle gündeme gelen şehir.

çorumda okuyan üniversite öğrencilerinin hayatlarından asla çıkmayacak efsane etiketlere sahiptir.
bir kısmı karadeniz bölgesinde bir kısmı ise içanadolu bölgesinde olan şehirdir.
tuncay güneyin memleketi diye lanse edilip yine büyük bir haksızlığa uğratılmaya calısılan şehirdir.
(bkz: tuncay güney tosyalıdır)
(bkz: tosya kastamonunun bir ilçesidir)
halkının bir kısmı çok sempatiktir. bir kısmı ise tam tersidir.

yine aynı şekilde esnafının bir kısmı şeker gibi adamlardır. ()
diğer bir kısmı ise (özellikle öğrenciyseniz) sizi yolunacak kaz gibi görürler. (para bozdurmak istersin. bir şey almayacaksan niye bozayım ki der)

öğrenci iseniz ve ev tutmak istiyorsanız bu şehirde; ev sahibinin size söyleyeceği iki söz vardır.

1. kardeşim siz çok iyi insanlarsınız biliyorum ama öğrencilere ev vermiyorum.
2. kardeşim normalde 400 tl kira ama siz öğrencisiniz size 500. (yapma etme ne alakası var dersin. adamın verdiği cevap siz kirayı ortaklaşa ödüyorsunuz der.)

durakta otobüs bekleyen yaşlı amca ve teyzeler, otobüsü durdurup şoföre oğlum bu otobüs nereye gidiyor diye sorarlar. (buradaki diyalog çok güzel olur bazen.)
otobüste geçen bir diyalog:

t: teyze
ş: şoför

t: oğlum bu araba nereye gider_?
ş: teyze sen nereye gidecen_?
t: ben falanca yere gidecem.
ş: teyze bu otobüs geçmez. sen x otobüsüne bin der.
t: oğlum yarım saattir bekliyorum gelmedi o otobüs.
ş: teyze gitmiyo bu otobüs oraya.
t: oğlum hava buz gibi çok üşüdüm.
orta karadeniz'in samsun'dan sonraki en sanayileşmiş ilidir. komşu illerinden günlük işlerini halletmek için buraya gelen çok sayıda insan vardır. yeni açılan üniversitesi ile de giderek gelişmektedir.
hititler,leblebi,saat kulesi,temiz ve düzenli caddeler ile anılan güzide ortakaradeniz ili.ama genel olarak iç anadolu kültürü ve iklimi hakimdir.gezilip görülmeye değer güzel il. (bkz: osmancık) da en gelişmiş ve güzel ilçesidir.
abd ye çok giden olması nedeniyle bi çorumlu konsoloslukta şu soruyla karşılaşmış:çorum mu büyük türkiye mi
bkz:tanıdığım bütün pintiler çorumlu.
(bkz: gelin olmuş gidiyorsun çorum yollarında)