bugün

zahmetli olmalı, epey acılı, kanlı.
"ama ortaya çıkan ürün için değermiş"
derler.
öyle hemen doğuramazsınız..
önce karar vermelisiniz..şartlarınız uygunmu değil mi? bakabilecek misiniz? eğitebilip faydalı bir insan yapabilecek misiniz?...psikolojiniz uygun mu? buna hazır hissedebiliyor musunuz kendinizi?..tüm sorumluluklarını yerine getirebileceğinize emin olduktan sonra karar veriniz..
sonrasında yapılacak işlemler belli.
uygun baba modeli seçilir..hamile kalınır..* normal şartlarda 9 ay 10 gün sonra sancılarınız başlar..doğum gerçekleşir..
tebrik ederiz artık annesiniz..
(bkz: mucize)
(bkz: erkeklerin asla yapamayacakları seyler)den birisi
Bir gün kendimi kaptırmış zaping fırtınaları estirirken televizyon karşısında bir an Discovery de dur dedi bişi...
Bi baktım doğum anını veriyorlar, hiçbir sansür olmadan...
-
çocuğun doğduktan sonra benim kendime gelmem discovery juniorun ergenlik dönemine girmesiyle eş zamanlıdır neredeyse.
-
Anam nedir o öyle alien gibi, sonuçlarını ve getirilerini düşünmediğimizde doğum gerçekten çok iğrenç ve sancılı bişi.
-
Allah hatun milletine zeval vermesin...
kadının yaşayabileceği en heyecanlı olay...
kadının yaşayabileceği en berbat olaydır. dokuz ay çektiğin yetmiyor bir de yetiştirene kadar 20 yıl çekeceksin. sanki işe yarayacak. ana babaya itaatsiz, asi, sorunlu bir tip. * de get. sonra da annelik kutsaldır, hedede hödödö. doğuracağın mesih mi ki kutsal olsun. ayrıca çocuk denen varlık bakire meryem gibi son derece asil ve temiz bir şekilde kendi kendine girmiyor karnına. hayvanlardan farksızsın yahu. * nesi kutsalmış.
yaratıcı olmak. allah 'ın bahşettiği mükemmel bir şey. can, kan, dünyanın en güzel sorumluluğu. *
bu dunyada yasanabilecek en guzel duygu. daha guzel bir duygu yoktur. bol zahmetli bir 9 ay sonrasinda sancilariniz baslar. isin en zor kismi budur aslinda. sular seller gibi terlersiniz , tam sanciniz hafifler - o arada 2 yudum bir seyler atistirilir- . karniniz actir cunku. ama atistirdiginiz seyleri daha yutamadan gene gelir sanciniz.

2 gun sanci cekmis biri olarak aklimda sancisi kaldi. sonra su gibi terliyorsunuz. hatta bir kisim kilolar ter olarak gidiyor diye dusunuyorum. sancidan mi bayilirsiniz , yoksa uyusturur mu bu agri hissi sizi bilinmez fakat ayilinca karniniz bos , yaninizdaki besik doludur. hemsire kucaginiza getirir eserinizi. onu ilk kucaga alis , ilk koklayis..

iciniz isinir.. dunyanin en guzel kokusunu siz kokluyorsunuz o anda. yok boyle bir duygu yeryuzunde.

dogurasi geliyor insanin.
tanrının insanoğluna bahşettiği en büyük lutuftur. bütün anneler elleri öpülesi birer büyülü bahçedir.
--spoiler--
bir çocuk doğduğu anda, bir anne doğarmış...
--spoiler--
yok böyle bir olay daha. olaya başka bir gözle bakacak olursanız bir canlının bir canlıyı doğurmasının alien filminden bir farkı yoktur. ayrıca söz konusu yırtılmalar da pek iç açıcı değildir. madden oldukça korkunçtur ancak bir şekilde manevi yönü ağır basmaktadır.
temelde üremek amaçlı olsa da, zamanla evlilik kurtarmak için yapılan bir işlem haline gelmiştir. ya da aileler çocuklar üzerinden eksiklerini tamamlamaya çalışırlar.
doğası gereği kadınlar tarafından icra edilen eylem. insan canlısının dünyaya adım atışının ilk evresi.
Dünya nüfusunun taşmaya başladığı yıllarda olunduğundan, içecek suyu bile garanti edilemeyen bir canlıyı dünyaya getirmektir.
kadının görevi değildir, doğasıdır. çocuk doğurmak sanırım bir kadının yaşayabileceği en unutulmaz deneyimdir. deneyim yaşayan kadınların ortak ifadelerine göre onca acıya rağmen kendilerini en güçlü ve özel hissettikleri anmış. kan, gözyaşı ve terden oluşan tanrıçalar demişti bir doktor arkadaş.
doğurgan olmalarından ötürü insanların için de kutsal olmalarının özelliğidir.
dünyanın en acılı işlerinden biridir.
kimi kadın çocuk doğurur
kimi kadın insan doğurur.

doğurduğu çocuğu insan olarak yetiştirendir doğurgan olan.
görsel
görsel
mucizedir.
Erkek, askerlikte ne kadar beddua yemişse çekiyor. Ama kadın, başka bir canı içinde büyütüp, doğumdan sonra onun annesi oluyor. Kadınlara, bazen kezban diye takıldığım oldu. Fakat türk kadını, annelik konusunda diğer milletleri ezer geçer. Elleri öpülesi anneler ve nineler hep onlardan çıkar. Annelerin yerleri, başımızı üstüdür bu yüzden.
Her kadının ölmeden önce yaşaması gereken tek şey. Çok zahmetli ve büyütmesi çok zor. Uykusuzluk, yorgunluk insanı bitiriyor. Iki buçuk yasinda bir bucur annesi olarak son altı aydır uyumaya başladım mesela. Bunları bilmeden anne olmak yipratabilir...
Bebek doğurmak

Çocuk doğurmak imkânsızdır, beyni olup da kullanmayan insan güruhu.
eski hayatını al bir kenara at demektir. hamileyken hayat ne zor oldu benim için diyordum. doğum yaptım hamilelik zamanlarımi mumla arar oldum.
ama anne olmanın şartı bu. ne yazikki kolay doğmuyorlar ve kolay büyümuyorlar. En son doğuma gideceğim gece deliksiz ve telaşsiz uyudum mesela.