bugün

bir dilimi asla yetmeyen, tadina doyum olmayan lezzet.
(bkz: tadından yenmez)
(bkz: en güzel bir sey)
asla hayır denilemeyecek pastaların piridir.
mükemmel ve bir o kadar da çekici pasta.
eğer evde yapılmışsa dolaptan çıkarıp servis etmeden önce 5-10 dk buzlukta bekletilip tabaklara konursa tadından yenmeyecek bir şey olabilir. *
tadına bir türlü doyulmayan yerkende bir taraftan bu müthiş şey bu dünyaya ait olamaz diye düşünmenize neden olan tadı tarif edemeyeceğim kadar güzel olan tatlı çeşidi.
cikolatalı pasta = hayat.
bu kadar.
öyle dilim milim kesmeden eline bir çatal almak suretiyle bütün bir pastayı alıp istediğin kadar yemektir.
en güzel ve en çok tercih edilen pasta çeşidi.
ilk önce bir hazır pasta keki alınır, akabinde şekerli sudan şerbet yapılarak iç yüzleri ıslatılır.

daha sonra kolaya kaçılarak bakkaldan alınan çikolatalı krema tozu süt vasıtası ile krema haline getirilir.

(bkz: burada yapılmışı var)

peki, madem yapılmışı var hemen o yapılmış hazır halde bekleyen krema alt tabanın ıslak yüzeyine genişçe bir bıçak vasıtası ile sürülür ve yayılır.

(bkz: burada yayılmışı var)

peki, madem yayılmışı var hemen onu alıp üzerine damla çikolatalar serpiştirilir. hemen sonrasında soyduğumuz fıstıkları tavada biraz kavurmaya başlarız.

(bkz: burada kavrulmuşu var)

peki, madem kavrulmuşu var hemen onları da alıp pastamızın ara katına muntazam bir şekilde dizeriz.

(bkz: burada dizilmişi yok)

tamam, olmadığını bildiğimden dizeriz dedim zaten. kafa karıştırmayın.

neyse, daha sonra içe gelecek tarafını ıslattığımız pasta kekinin diğer yarısını da üste koyarız.

(bkz: hazır koyulmuşu var)

beni ilgilendirmez. bu kadar uğraşmışken kendim koyarım. heh, koydum bile.

kremanın kalan kısmını pastamızın üstüne düzgün bir şekilde sıvayabilriz artık. üzerine biraz daha damla çikolata serperiz.

pastayı öylece bırakıp daha önceden almış olduğumuz mabel marka bitter çikolatayı ufak parçalar halinde bir cezveye koyarız.

cezveyi ise su dolu bir tasın içine yerleştiririz. su kaynadıkça çikolatamız eriyecek ve istediğimiz kıvama gelecektir.

(bkz: burada kıvama gelmişi var)

siddir len.. neyse. eriyen çikolataya bir çay kaşığı kadar süt damlatırız. akışkan hale geldiğinde ocaktan alır pastanın üzerine dökmek suretiyle yayarız.

son aşamada ise pastaya kavuşmaya hazır haldeki fıstıkları erimiş çikolatanın üstüne itina ile yerleştiririz.

pastamızı bir süre buzdolabına koyarız ve..

(bkz: afiyet olsun)

işte bu şekilde tarif edilebilecek bir pastadır bu muhterem.
bazı kişilere ağır gelsede güzel pastalardandır.
Hayatın her anında: "Olsada yesek"tir.
içi, dışı, her tarafı, arasına çikolatadan başka bir şey katılmayınca güzel olmaz bayıcı olur. çikolata mükemmeldir fakat böğürtlen, frambuaz gibi şeylerle renklendirilmelidir. fakat aslen çikolatalı olması ona artı puan kazandırır.
yemekle beraber yenilmek istenendir.
Allah'ım bunu bana neden yapıyosunuz! Allah rızası için kaldırın şu görseli.
doğum günü için ideal pasta türü. biri yapsa da yesek, doğumgünüm 7 ocak, kutlayın zalımlar.
arasında çok az bir muz veya frambuaz aroması olunca, bana göre en iyi pasta çeşidi olan tatlı. doğum gününde değilde, hani bir iş başardıktan sonra, kazandıktan sonra vs seni o başarılı işi tebrik için, sana alıyorlar, ikram ediyorlar ya, ha işte o duyguyla yenmesi, inanılmaz bir haz veriyor lan.
Ya arkadaşlar bu pasta dediğiniz şeyin % 80 doymuş yağlardan yapılan tatlandırıcılardan oluşuyor.
Öğğkk hatta bööğğ yani.
Yemeğin, mümkünse evinize bile sokmayın.
antep fıstıklı olan favorimdi bu kadar kilo almadan önce.
içerisine en fazla böğürtlen ya da frambuazı, yoklukta da kivi ve muzu yakıştırdığım en meşhur pasta türü.
üzeri bol muhallebili ve dolapta soğutulmuş olanıyla da aşk yaşayabilirim ayrıca.
bu arada hazır pastaların kreması denilen şey kakao eritilmiş margarindir yani sırf doğmuş yağ, şekeri yapay glikoz şurubu, içine de amonyak. almayın, evde yapamıyorsanız yemeyin, pudingini bile kendiniz hazırlayın.
An itibari ile bana diyetimi bozduran orgazmik tatlı. Uzun bir aradan sonra öyle iyi geldi ki, nerdeyse tadını unutmuştum. Her bir ısırık mucizevi, bademlerin kıtırtısı..çikolatanın yumuşak le..neyse ben kaldığım yerden niyeti bozmaya devam edeyim*