bugün

çello ustası bir grup için..

(bkz: apocalyptica)
karşılıklı bakıştığımız enstrüman . *
henüz 10 aylık tanışıklılığımıza rağmen gönlümde taht kurmuş olan biricik "hisli" enstrümanım.

öyle ki, iki ay vakit bulamadığım için çalmadığımda bana küsüp akordunu atmışlığı ve hatta köprüsünü fırlatmışlığı bile var. şimdilerde uzak durduğum her bir saniye için kendisini özletmeyi görev haline getirdi ve birlikte geçirdiğimiz zamanlar sonunda anlamlı sesler çıkararak beni ödüllendiriyor.

çello ne kadar çalınırsa tellerinin arası o kadar çok reçine ile doluyor ve zamanla daha hoş sesler çıkararak çabalarına bir karşılık, güçlü bir "aferin" veriyor adeta.

yansıttığı insansı sese hiç bir şey demiyorum bile. ben böyle bir enstrüman ne gördüm, ne duydum.
(bkz: viyolonsel)
bir kadına en çok yakışan sazdır.

şöyle kara, süssüz bir gece elbisesi, asimetrik kesim falan... giydireceksin hatuna. oturtacaksın sandalyeye. vereceksin eline bunu. o çalacak sen izleyeceksin. o çalacak en dinleyeceksin.

not: fanteziye daha da girersek hatun çıplak da olabilir.
franz liszt'in eserlerinde şahanedir.

bonus: http://www.youtube.com/watch?v=eW_MAQj0aIA&feature=related

(bkz: franz liszt)
göğsünüze dayarsınız ve arşeyi haraket ettirince tellerin tüm titreşimini bedeninizde hissedersiniz. sarılırsınız, konuşursunuz ve bir isim koyarsınız. çaldıkça bu dünyada bir şey başarmış olmanın mutluluğunu yaşarsınız...
Telleri kedi barsağından yapılıyormuş. *
ney den sonra beni ikinci büyüleyen sese sahip enstrüman.
Çello çalmak için geçerli 5 neden şu şekildedir:
1. Çello diğer adıyla viyolonsel, yaylı çalgılar ailesinin bas sesli bir enstrümandır. Bas sesli oluşu çelloyu yıllar içinde orkestraların vazgeçilmez üyesi durumuna getirmiştir.
2. Çello bilinen çalgılar içinde insan sesine en yakın çalgı olarak bilinmetedir.
3. Çellonun, kıyaslamak gerekirse kemana ve viyolaya göre boyutu daha büyük ve perde aralıkları daha geniştir.
4. Çello eğitimi alan biri, eğitim boyunca bol bol parmak egzersizi yapması gerektiği için, çellonun kursiyerlerin sol el parmak gelişimi açısından önemi büyüktür.
5. Çello tüm yaylı çalgılar gibi iyi bir işitme gerektirir ve işitmeyi güçlendirir
Kaynak:
http://perlasanat.com/cello-kursu/
Hayatimdaki 'iyiki' dediğim yegane şey. Anlatılması imkansız bi his çalarken kalbe gönderdiği titreşimler. En hüzünlü teli re dir bana göre.
Viyolonsel demesi daha keyifli bir çalgıdır. Göğüs kemiğinize dayayarak çaldığınızdan mıdır nedir, sesi tüm bedeninizde, ruhunuzda hissedersiniz. Her bir müzik türüne yakışır sesi doğru kullanıldığında. Her çalgı gibi küçük yaşta başlamak avantajlıdır, küçük boyları da bulunur. Ama aşkın yaşı olmadığı gibi çelloya başlamanın da yaşı yoktur. Zaten çalmaya başlayınca çelloya aşık olmak kaçınılmazdır.
Fransa'da ortaya çıkan bu çalgının şekli kadın vücudunu andırır.
Viyolonsel, keman, viyola ve kontrbas ile aynı ailedendir, keman ile viyolonselin şekilleri büyük oranda birbirini andırsa da boyutları çok farklıdır.

Dinlemesi insana büyük zevk veren bu müzik aleti tam anlamıyla büyüleyicidir.

(bkz: efe baltacigil)
8 yada 9 sene önce izleyip dinlediğim müzik aletidir kendileri. daha öncesinde piyano ve keman ilgimi çekerdi, dinlerdim. çello çalanların o anki hallerini, çalışlarını görünce diğer ikisinin yanına onun da eklenmesi kaçınılmazdı. müzikle bütünleşilebecek o an gözleri kapatıp çalınabilecek müzik aletlerinden bana göre. estetik oluşunu konuşmayalım bile. sesi de öyle.
görsel
klasik türk müziğimize çok sonralar tanburi cemil bey tarafindan sokulmus enstruman.