bugün

evladı erzurumda olan annelerin telaşlanmasına neden olan haber..
kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir an. bir insanı bu kadar derinden etkileyebilecek başka bir cümle duymadım ben. duyamam da. ana yüreğidir, uyuyamaz, bilir evlat.
erzurumda olmadığı ve orda* olduğu annesi tarafından bilinse bile annesine gurur verecek mehmetciğin söylediği ifade*
o ki türk evlatlarından sadece biri ve istiyorki anası üzülmesin, duymasın. şayet şehit düşmeden üzülmesin türk evladının merhameti, cesareti, yüreğine vatanını yazmasını bu haberden anlıyoruz ve hangi türk bu haberi okurda yüreği hızlı çarpmaz, içi cız etmez, hangi türk evladı bu sözleri duyarda bu vatana canını vermek için gitmez tarih deki kahramanlar olduğu gibi şimdide tarihin yeni kaharamaları olmak için yürüyor kellesi koltuğunda.
helal olsun, bir insan bu kadar mı şanlı olabilir !
halis cesur. darası alınmış, tastamam.
bu asker bir örnek, daha çok var böyle kahramanlardan. komutanlarına yalvaranları bilirim beni hakkari'ye götürün diye, hakkım varsa öteki tarafta haram ederim komutanım diye. sizin sayenizde biz rahatız, allah yardımcınız olsun mehmetçikler...
çanakkale zaferlerini kazanmamıza sahip olanlar, takiyyecilerin ve şariatçı gericilerin anlattıkları gibi gökten inme yeşil sarıklı, ak sakallı dedeler değil işte bu vatan evlatlarıdır.
ana sevgisi ile vatan sevgisinin aynı cümlede vücut bulmuş en nadide örneği.
bir takım insanlara göre faşisttir kendisi bu cümleyi kuranın. boku bokuna ölmek için gitmiştir. aslında vatan demek hiçbirşeydir bütün insanlar kardeştir(ve hepsi de buna göre davranır siz ona kollarınıza açtığınız an tereddütsüz canınızı almazlar asla). faşist bir milletin faşist bir devletinde askerlik yaparken eşini,dostunu,çocuklarını,ailesini,herşeyini terkedip bir dağın başında onların gelecekte başına gelebilecek ufacık bir şeyi gerçekleştirme ihtimali bulunan zararsız, özgürlük yanlısı, sevgi çiçeği, içi insanlık ve insan sevgisiyle dolu olan teröristlerin yaşama ihtimalini olabildiğince yok ederek canını vermek istediği bu devletin varlığı için canını ve kanını esirgememiş insandır. insan hiç bunu yapar mıdır? devlet nedir ki biri biter diğeri gelir. zaten o adam oraya niye gidiyorsa. durduk yere çünkü ezildi orada dağa çıkanların başı. dış güçlerin hiçbir etkisi altında olmadan sadece durduk yere kendilerine zulüm yapılması karşılığında dağa çıktılar onlar. aslında hepsi özgürlük savaşçısı onların. ve öldürdükleri bebekler ise istemeden kazara yaptıkları şeyler. mesela bir köyü basıp acımadan suçsuz canlara kıymaları da kendi suçsuzluklarını savunmak ve özgürlüklerini istemekten başka birşey değildir. sonuna kadar haksız ve akılsızdır bu cümleyi kuran adam kardeşim. suçsuz adamları vurmaya ne diye gidersin tâ erzurumlara? ayıptır yaptığın ayıp.

evet.
dövizle 20 gün askerlik yapanların çok büyük bir şey başarmış gibi sırtlarına bayrak asarak ortalıkta salındığı güzel ülkemin yan gelip yatan * gerçek türk askeridir!
ama bazı siviller bilgisayar başında, rahatını bozmadan, oturduğu yerden ahkam kesmeyi çok iyi bilmektedir.
(bkz: komandolara karşı duyulan gereksiz güven)
gerçektir sık yaşanır böyle durumlar. çok asker vardır rütbelisinden rütbesizine kadar. çeşitli bahanelerle merak etmeyin derler ve operasyonlara katılırlar. bekar ise anneye, babaya, sevgiliye. evli ise eşe, çocuğa akılları kalmasın diye söylemezler operasyona gitceklerini.
Dağın tepesinde bir karakol... Karakolda bir avuç asker... Okumuşu cahiliyle, ülkenin her bölgesinden bir avuç fidan...

açılım sevdalıları;
Siz hiç, size atılan kurşunla en yakın arkadaşınızı kaybettiniz mi ?
Peki ya; Karınızla, annenizle, babanızla, çocuğunuzla telefonda konuşurken "bugün de ölmedim ve konuştum" diye sevindiğiniz ?
Size emanet edilen asker, gözünüzün önünde vuruldu mu ?
Silah arkadaşlarınıza yapılan işkenceyi, telsizden dinlettiler mi ?
Hayır değil mi ?

Hayır; çünkü bunları yaşayan birileri var orada, dağın başındaki o karakolda. Sizin bunları yaşamamanız için ölen, ölmeye hazır birileri var orada.
Sevgilerini yaşayamamış, sevgililerine sarılamadan yaşamlarının baharında ölenler var orada...!

Neyi açıyorsunuz öyleyse ?
Neyin açılımını yapacaksınız ?
Kopan kolları bacakları yerine getirmenin açılımıysa açılıp saçılmanız, destekçiniz sonuna kadar... Toprak olan fidanların geri getirilmesinin açılımıysa, destekçinizim.
açılım denilen şey o kadar cana kıymış bebek katilinin hapisten çıkartılıp söz sahibi olmasına müsaade etmekse; cehennemin dibine kadar yolunuz var !!!!
Kahraman kardeşimizdir , annesini üzmeyen hayırlı vatan evladıdır, haberi il gördüğümde ağlamamak için kendimi zor tuttuğum sahnedir.
2 sene sonra kürt açılımı zırvasıyla o dağlarda boş yere gezdiği ortaya çıkan, boş yere annesini üzmemek için "çekme abi" diyen mehmetçik söylemidir. bu yine iyidir ya gazilerimiz, ya şehit yakını analarımız napsın?
vatan savunması için kendilerini siper eden mehmetçiğin , evdekilerin gözü arkada kalmasın diye söylemiş olduğu yiğitlik dolu bir sözdür.
bende bu lafı 2 sene önce ankara'da bi konserde söylemiştim zira erzurum da okuyordum 4 günlüğüne ankaraya arkadaşları ziyarete gelmiştim ne ilginç di mi?
vatan bölünmezliği için hayatını gönüllü olarak riske atmış, tek endişesi ise annesini üzmek olan mehmetçik. *
yabancı bir asker olsa, oturup, üzerine film bile çekecekleri cümle. öyle sözlük öyle.
Allahına kurban evlat. Allahına kurban..
VATAN ANADIR BAYRAK ATAN
HA BiR AVUÇ GÖZYAŞIN
HA BiR AVUÇ TOPRAK...
(bkz: gözyaşlarını tutamamak)
bir cümle ile sayfalar dolusu yazılabilecek bir şeyi anlatmıştır o asker. tabi anlayana. (amaaannn koy göte gitsin biz eğlencemize bakalım diyenler anlayamaz.)
"çekme abi, annem beni erzurum'da biliyor
nazlı yarim haber salmış, ağlıyor
ulan bu askerlik niye bitmiyor
hühühü"

şeklinde sözleri olan asker türküsü. biraz önce uydurdum, artık bunu kullanacaklar. ehe.