bugün

1946 yılında istanbul-Fatih'te doğdu. Pertevniyal Lisesinden mezun oldu. 1964-1973 yılları arasında Ankara Meydan Sahnesinde çalıştı. 1973 yılından beri istanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosunda oynamakta. 36 yılda 72 oyunda rol aldı. istanbul radyosunda 1978-1996 yılları arasında Radyo Tiyatro Şubesinde bir çok oyunda yönetmen ve oyuncu olarak görev aldı. Bundan on yıl öncesine kadar çok yoğun film seslendirmesi yaptı. Şimdilerde sadece kendi oynadığı, sessiz çekilen filmlerde kendini seslendiriyor. Amatörlüğü, 1960-1964 yılları arasında i.M.T.B. Gençlik Tiyatroları ve Eminönü Halkevi tiyatro kolundaki çalışmaları ile, 1964 yılındaki profesyonelliğine kadar sürdü

Sinema Filmleri ve Yönetmenleri
Tosun Paşa (Kartal Tibet)
Fahriye Abla (Yavuz Turgul)
Meraklı Köfteci (Ergin Orbey)
Atla Gel Şaban (Natuk Baytan)

TV Yapımları ve Yönetmenleri
Seyahatname (Atıf Yılmaz)
Kuruntu Ailesi (Uğur Erkır)
Ah Şu Komşularımız (Zeynep Esen)
Komşu Komşu (Asaf Köksal)
Oğlum Adam Olacak (Yalçın Yelence)
Bizimkiler (Yalçın Yelence)
hababam sınıfında üçbuçuk yusuf hoca rolündeki oyuncu. cennet mahallesinde de ethem rolündedir.

(bkz: http://www.sinematurk.com/kisi.php?4544)
dün akşam istanbul şehir tiyatrolarının sergilediği lüküs hayat adlı oyunda izlediğim ve gösterdiği muhteşem performansı dakikalarca ayakta alkışladığım, büyük sanatçı.

ne acıdır ki binlerce boktan başlık içinde yüzlerce entry varken, bu büyük sanatçı için 3. entry 14.12.2007 tarihinde girilmiştir.
kendisi ile sohbet fırsatı bulduğum, gayet alçakgönüllü tiyatro ustası.
dizilerde yaş sorununu ortadan kaldırmış, hem genci hem yaşlıyı başarı ile canlandıran oyuncu.
çok büyük oyuncu.

(bkz: lüküs hayat)
Son oynadığı Bosch reklam filmiyle diğer ukala oyuncuya tasarruf hususunda ayarın kralını vermiştir. Kendisiyle "yaş 70 iş bitmiş", "senin devrin geçti", "eski kafalı" gibi sözde alaycı ifadelerle dalga geçmeye çalışan kızına "ben sizi gözden çıkardım, sizin çocuğu düşünüyorum, onu kurtarsak bari" tadında ayarla cevap vermiştir. Eli öpülesi, baş tacı yapılası sanatçı.
türk tiyatrosunun en iyilerinden biridir kuşkusuz. özellikle hababam sınıfı 3.5ta ödüm patladı olayıyla beni yarmıştır.
yaşam enerjisiyle büyüleyen usta oyuncu. lüküs hayat müzikalindeki performansı şapka çıkartacak cinstendi.
az önce tvnet'teki 140 programında anlattığı bir anı:

lüküs hayat'ı oynadık. üstümü değiştirdim, servise gideceğim. bir karışıklık olduğunu gördüm. yaklaştım. bir bayan bana döndü "hep sizin yüzünüzden" dedi. şaşırdım elbette. kadın devam etti "sizin yüzünüzden, sizin yüzünüzden" demeye. meğersem sahnede beni alkışlarken alyansı parmağından fırlamış onu arıyorlarmış koltukların arasında.
büyük tiyatrocu.
şu anda kalp rahatsızlığı sebebiyle istanbul-kadıköy'de yatmakta olan ve acil 0+ (yetişkin erkek) kana ihtiyacı olan büyük sanatçı.

ilgilenenler: Oğlu Ömer Göktay 0 535 236 59 49
rahatsızlığından dolayı acil kan aranıyormuş. yardım etmek isteyenler;

--spoiler--
sta oyuncunun 4 damarının birden tıkalı olduğunu fark eden doktoru "Hemen ameliyatı alınmanız lazım. Yoksa böyle yaşayamazsınız, sizi kaybederiz" dedi. Bir saat içinde ameliyata alınacak olan Göktay için taze yetişkin erkek kanı aranıyor. Göktay'ın sanatçı dostları twitter'da kampanya başlattı ve "Acil! Zihni Göktay için 0 rh+ kana ihtiyaç var! siyami ersek hastahanesi (ömer göktay 05352365949) rttttttt" mesajı hızla yayıldı.
--spoiler--
Acil şifalar dilediğim özel insan.

--spoiler--

Geçirdiği anjio sonrası kontrole giden ünlü sanatçı Zihni Göktay için acil ameliyat kararı alındı.

Ameliyat için "0 RH Pozitif " kana ihtiyaç duyulan Göktay için Twitter'da ilan verildi. Kan vermek isteyenler Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile irtibata geçebilir.

Tıbbıye Caddesi Haydarpaşa/istanbul
444 52 57 veya (0216) 542 44 44
--spoiler--
Cennet Mahallesi' nde ethem' dir, Koçum Benim' de okul müdürüdür, Meraklı Köfteci' de tımarhanedekı delı kalecıdır, (bkz: Atla Gel Şaban)' da kemal sunal' ın arkadasıdır . ustaların ustası büyük bir tiyatrocudur .
ulan istanbul dizisinde hünerlerini sergileyen usta. bir pencere önü karakteri ancak bu kadar ustaca oynanabilir. allah uzun ve mutlu ömür nasip etsin tonton amcama *
yılların sanatçısı usta isim. ulan istanbul'da canlandırdığı karakter ile koparmaktadır. harika bir performans gösteriyor.
50'nci sanat yılını kutlayan usta tiyatrocu.
önemli bir tiyatrocudur. sinemadan çok tiyatroda yer almıştır. lüküs hayat, kanlı nigar oynadığı en bilinen tiyatrolar.

eskiden beri şişman hali vardı. yaşlandı tonton oldu. bu yüzden pantolon askısı yakışır olmuştur.

tanımak ve yazmak gerek bu insanları. böyle kıymetli isimler için pek entry girilmiyor. anca ölünce, allah rahmet eylesin yazmaya geliniyor.
iyi oyuncudur. ama benim favorim mehmet yazıcıoğlu
tosun paşa , atla gel şaban gibi filmlerde oynamış usta oyuncu. ayrıca koçum benim'de vakıf başkanı ismail bey'i , cennet mahallesinde ethem'i oynamıştır. şimdilerde yaşlanmış tabii bir hayli.
Özgeçmiş
istanbul-Fatih'te doğdu. Pertevniyal Lisesi'nden mezun oldu. 1964-1973 yılları arasında Ankara Meydan Sahnesi'nde çalıştı. 1973 yılından beri istanbul Şehir Tiyatrosu'nda oynamaktadır. 36 yılda 72 oyunda rol aldı. istanbul Radyosu'nda 1978-1996 yılları arasında Radyo Tiyatro Şubesinde birçok oyunda yönetmen ve oyuncu olarak görev aldı. Bundan on yıl öncesine kadar çok yoğun film seslendirmesi yaptı. Şimdilerde sadece kendi oynadığı, sessiz çekilen filmlerde kendini seslendiriyor. Amatörlüğü, 1960-1964 yılları arasında i.M.T.B. Gençlik Tiyatroları ve Eminönü Halkevi tiyatro kolundaki çalışmaları ile, 1964 yılındaki profesyonelliğine kadar sürdü.

vikipedi-alıntı.
gerçekten de hak ettiği değeri alamamıştır. ulan istanbul'daki oyunculuğunu görünce, ulan dünkü veletlere dünya para harcanırken, böyle adamlar arka planda kalıyor diye hayıflanmıştım.
https://www.youtube.com/watch?v=LPMawhTNu7M
Ülkenin en değerli sanatçılarından. Daha çok değer görse keşke. Evet.
bugün doğum günü. 73 yaşına girmiş.
"kuruntu ailesi" dizisinde "bayram efendi" karakterini canlandırmıştır kıymetli oyuncumuzun oynadığı karakter senaryo icabı trakyalıdır.