bugün

güzel yurdumun berbat söz öbeği.

zengin ve piç birbirine paralel olmayan iki sıfat olduğu için saçma bir söz. hadi zengin züppesi denildiği zaman anlaşılır. hem zengindir yanında da züppe olmuştur.
Ancak piçliğin ne alakası var zenginlikle.

servet düşmanlığının had safhada olduğu ülkemizde, bu söz, özel üniversiteye giden öğrenciler için oldukça yaygın olarak kullanılır. Ayrıca bir erkek, sevgilisini arabayla bir yere götürdüğü zaman anlamsızca zengin piçi olur. gece dışarı çıktığı zaman pahalı gece klüplerine gittiği zaman yine zengin piçi olacaktır.

Peki niçin? her zaman öss birincileri maddi durumu çok iyi olmayan ailelerden çıkar. Gazetelerin maşetleri hazırdır. " inşaat işçisi babanın oğlu türkiye birincisi". Durum öyle bir hale sokulur ki; insanın beyninde zorluklar içinde, yoktan var edilmiş bir durum oluşur. Zengin çocuğu, babasının parasıyla har vurup harman savururken, arabalarla kızlarla gezerken diğer çocuk kısıtlı imkanlarına rağmen çalışıp başarılı olmuştur.

böyle vahim tablolar karşımıza "zengin piçi" gibi mide bulandırıcı bir söz ortaya çıkartır. bu arada, zengin çocuğun babasının bir çok metresi vardır ve o çocukta bunlardan olmuş gayr-i meşru çocuktur. Böyle bir saçmalık olamaz.

paralel olarak, nedense x5 sahipleri amele olmaktadır. nedense bütün sarı düz saçlı kızlar kaşar* olmaktadır.

Neden?
babası belli olmayan bir kişinin sayısal lotoda 6 rakamıda bilip yüklü miktarda para kaldırdıktan sonra kendisine yakıştırılan sıfattır...
elbiseleriyle, arabasiyla kisaca babasinin parasi ve onun alabildigi binumum öte beri ile hava attigini zanneden, kendisi aslinda tek basina tanimsiz eleman iken, ailesinin bilmem kac milyon dolari ile bir küme olusturdugunu sanan, özel okullarda okumasina ragmen, "egitim cehaleti alir, esseklik baki kalir" sözünün canli örnegiymiscesine ortalikta dolanan insan müsvettelerinin sonuna kadar hakettikleri bir cesit sifat.
akla ilk olarak richie rich'i getiren isim tamlaması.richie'nin rahatsız edici, amanın da bakın tüm markalarımı geçirdim üzerime reklam panosu gibi dolaşıyorum tavrı yoktu gerçi.hakkını yemeyelim:)
(bkz: baba parasi ile hava atmak)
orta okulda bunu bir arkadasim diger bir arkadasima soylemisti kavga esnasinda bizde gulmekten kirilmistik garip bir soz gibi gelmisti ama simdi o kadar guldurmuyor
ferariye binen adama küfredenlerin aynı adama söyleyebilecekleri sözcük.*
ferrarisini satıp lamborghini alan piç'in kardeşidir.
engin koç ve eriş akman ikilisinin en güzel örneklerini oluşturduğu statü..
etrafında bir grup da zengin piçi sömürücüsünün bulunması muhtemel insan. ortaokulda sigara aldırılır bunlara, lisede arabasıyla gezilir, üniversitede tek başına tuttuğu evine çöreklenilir..vs.
sidik yarışında dereceye girmek için, birbirleriyle kıyasıya mücadele eden kişilere denilebilir...
(bkz: çevrimpiçi)
piç olacaksan zengin piçi olacaksın arkadaş dedirten kavram.
bağdat caddesinde araba yarıştıranve oradan geçen masumların bazen canından olmasına neden olan piçlerdir.
(bkz: zenginin malı züğürtün çenesini yorar)
genellikle ailelerinin, ozellikle babalarının eseridirler. kaynagında dogulu kulturun ilkel kalıntılarını tasır. calısarak emek vererek kafa patlatarak kazanılmıs bir serveti bir baltaya sap olamamıs oglunun-kızının istifadesine sunmak dogulu davranısıdır. batılı insan oglu-kızı resit olduktan sonra genellikle zırnık koklatmaz. "gitsin calıssın hayatını kazansın" diye dusunur. cunku havadan kazanmamıstır o parayı, degerini bilir. ama bizim toplumda ozellikle kaynagı belli olmayan, calısmadan-uretmeden hırsızlıkla sahip olunmus servete sahip aileler haydan gelen huya gider misali embesil cocugunu dunyanın parasını verip ozel universiteye yollar altına da luksunden bir araba ceker. tabi bu durum da fakir olanın zoruna gider. ama para adamın kardesim, birsey diyemezsin. ister cocuguna harcar ister cope atar. yoksa baba parası yemeden calısarak-ureterek kazanılmıs parayla sahip olunan arabaya kim ne diyebilir, helali hos olsun.
bırakın cipi, bazılarının uçagı hatta gemisi bile vardır. *
(bkz: bağdat caddesi)
babası küçük çok yaşta ölen zengin çocuklarıdır.
ee doğaldır her mahalleye bir milyoner dersen mahallede geriye kalan 99 kişi de o bir kişiye haliyle zengin piçi diyecektir.
bana ferrafi alsana berkcan daki berkcan'dır.
mert içgören' in şarkılarındaki mert.
(bkz: i said saçlar no dedim)
babası belli olmasa da anası bellidir. bilmem duygularımı anlatabildim mi?
şu saatlerde sol frame de görebilceğimiz insan modeli... * *