bugün

alkolde cozunurlugu artip sivilasan mefhum.
"ormanı görmedin...
ağacı görmedin...
rüzgarın önüne savurduğu birkaç kuru yaprağı insan zekasının bütünü sanıyorsun..."
Cemil Meriç
böyle birşeydir.

--spoiler--

http://img357.imageshack....img357/4440/araba13ad.jpg
--spoiler--
pratiktir, kıvraktır. zaman kaybının önüne geçer. leb demeden leblebi gibi..
akıldan gayrı pek bir işe yaramayan özellik...
bir alanda öğrendiğini diğer alanda uygulayabilme.
aklı kullanma yetisidir.
genellikle akılla karıştırılan şey.
(bkz: zeka akıllı olmayı akıl etmektir)
22 temmuz 2007'de seviyesi tescillenmis özelliğimiz. (bkz: aziz nesin)
insanoglunun soyunu devam ettirebilme basarisi gosterebilmesinde en buyuk etkenlerden biridir. doga hayvanlara insanlara vermedigi bazi ozellikler vermistir. ornegin file korkunc bir guc, ceylana hizli kosabilmesi icin cok cevik bacaklar, kuslara tehlike aninda ucabilmesi icin kanatlar v.b. gibi. butun bunlara ek olarakhayvanlarin yasamlarinda onemli bir rol oynayan icgudu de insanlarinkinden daha kuvvetliydi. ama doga insana butun bunlardan daha degerli olan zekayi vermistir. insan boylece zekasini kullanarak yasam kosullarini kendine gore duzenlemis ve hayatta kalmayi basarmistir.
aile tarafından verilen eğitimle büyük gelişme gösteren, günümüz gençliğinin sahip olamadığı bir pırıltıdır.
vücutta , kafa içinde bulunan organın kıvrımlarının fazlalığına göre ölçülen bir tür değer.tek ölçülebilirliği matematiksel biçimidir.matematiksel düşünce ve yargılama yeteneğine sahip olmayanları avutmak için duygusal zeka , müziksel zeka , görsel zeka , kılsal zeka gibi biçimleri olduğu söylenmiştir.matematiksel zeka dan * yoksun olan zaten zeka'nın kendisinden yoksun demektir.
Korkulacak bir şey yoktur.özenilecek bir şey de yoktur.** yani matematiksel "gerçel zeka yoksunluğudur.yoksunluk bana engel değildir.* * *
piaget'e göre çevreye uyum yapabilme yeteneğidir.*
iç çamaşırı gibidir, herkes de olmalıdır ama göstermek için değil.
günümüz yüz yılında insanlara fazla gelmeye başlamış şey.
bir şekilde kendini belli eden.
herşeydir...
cokca caliskanlikla karistirilan, insanlarda nadirce rastlanan bunyedeki en onemli hede.
yanlış hatırlamıyorsam peygamberin zekayla ilgili bir sözüydü bu: "zekanın yarısı doğru soruyu sorabilmektir."

edit: efendim biz bunu incelikli bir ayar olsun diye yazdıydık lakin gelen uyarılarla yanlış hatırladığımızı anlamış olduk. uyarılar için ayrıca teşekkür. sözün doğrusu 'güzel soru ilmin yarısıdır'mış. ehh bu da verilmesi düşünülen ayar için uygundur. o halde ben de diyorum ki zekanın yarısı doğru soruyu sorabilmektir.
kesinlikle sınırının varolmadığına inandığım kavram. hiç kimse benim zekam bu, bundan başkasını algılayamıyorum diyemez kanımca. aklımızın boyutları o kadar geniştir ki, dünyaya gözlerimizi ilk açtığımız andan, ölene kadar geçen sürede görülen, duyulan vb. hiçbir şey akıldan çıkmaz. sadece eski bilgiler biraz daha altta kaldığı için biraz zorlanırız onları anımsamakta. ama onlar mutlaka zeka sınırlarımız içerisinde biyerlerdedir.
her türlü ortama, duruma uyum sağlayabilme kaabiliyetidir.

bu kadar basittir tanımı.

beynin gücü adaptasyon kuvvetiyle ölçülür. beyni sat komandosu gibi olan zekidir. bu budur. hep böyledir ve öyle kalacaktır. dahili ve harici düşmanlara karşı savunma sistemlerinin beyin olsun hanımın(!) olsun her ortamda bukalemun sırtında bukalemun rengine bürünüp ve buna çaba harcamamak. kendiliğimnden olması. tanrı vergisi

belki tanrı cezası.
ne kadar az şey bildiklerini bilenerin sahip oldukları anlama ve anlatma kapasitesidir.
yanlızca hukukun kontrol altına alabilecegi saatli bir bombadır.
(bkz: gardner)
(bkz: çoklu zeka kuramı)
albert einstein'a göre insanın tanrı katına yükseltmemesi gerekendir. "(...) (zekanın) elbette güçlü kasları vardır, ancak kişiliği yoktur."