bugün

riyaziye.
öğrencilerin korkulu rüyası. icad edeni en çok küfür yiyen bilimdir.
kompleks sayılara kadar tutarlılığını korumuş sonra i kareyi eksi bir kabul edip gözümden düşmüştür kendileri.
genel kanının* aksine sevilmeyen değil,yapabilenler tarafından sevilen derstir matematik.insanın çözdükçe çözesi gelir.ha bi de sayısalcı adam subjektif entry girmez,burdan selam olsun güzel yare.*

ayrıca (bkz: cebir)
tamamen sanal bir ortamda geçtiğinden mütevellit, okullarda ezberci ve kayırmacı eğitimle yıkanmış genç beyinler tarafından hazmedilemediği için sevilmeyen bilim dalı. öğrenciler bir yana, çoğu öğretmen tarafından bile gerçek boyutları, anlayana neler vaadettiği bilinmemektedir.
matematik bir yol gibidir, izleyene hayatın sırrını dahi verebilecek kapasitededir.
(bkz: 42) (bkz: otostopcunun galaksi rehberi)
tanrıya yaklaşmak için kullanılabilecek tek araç.
her olayın,varlığın vs nin.matematiksel denklemi yazılabileceğinden,evrenin ve içindekilerin defterdeki hali.
içine çektiği insanları yaşamdan soyutlayan bir nevi esir alan olay.
"amanın matematiğe merak sarıyorum, napçam la ben?" diyenler hiç vakit kaybetmeden bana ulaşsın ben gereken yardımı yapıyorum
(bkz: katakulli)
mantıksızlıkların mantık içinde toplanması sanatı.
boşluk içinde doluluk.
en az masrafla kurulabilen laboratuar ve eğitim platformu.

bir elektrik mühendisinin yetiştirilmesi örnek olarak alındığında;
bu kişiye dünyadaki tüm elektrik problemlerini veya makinalarını getirip göstermek imkansızdır. çünkü o kadar çeşitlidirler ve hızlı değişirlerki.

o zaman matematik sayesinde bu kişiye bir elektrik mühendisi, mantalitesi öğretilir.

matematik problemleri cözmeye çalışırken uyguladığı yöntemleri, pratiktede farkında olmadan uygulayacaktır. * bu mühendisin ürettiği elektrik motorlarınınn bir kısmı arızalı cıkmıştır. bunu çözmek istemektedir.
yapacağı ilk şey arızalıları bir tarafa ayırmaktır *

bu örnek çok daha ileri seviyelere taşınabilir. örneğin bir şehrin trafiğini tek bir matematik modelle ifade edebilmek gibi.
(bkz: nefretlik ders)* *
hayatın anlamını bulma yolunda en büyük yardımcı..
hemen hemen tüm derslerde karsiniza cikan, onu bilmeden hic bir dersi gecemeyeceginiz muhtemel olan, dört islem ve birazcik(!) gelistirilmis kuramlari kullanilarak kesin sonuc bulmaya yönelik olan sayisal derslerden en önemlisi.
baş belası ders.
lise çağlarında sevilebilitesi daha yüksek olan ama üniversiteye gelindiğinde bütün sevimliliğini kaybeden ders.
yurdum çocuğunun başarısız okul hayatının yegane temelini oluşturur.
Allah belasını versindir.
mantıksal kabullenmelere dayanan soyut sistemlerin ilişkilendirildiği bilim* dalı.
evrendeki düzene sahip,tüm tuttarlı sistemlerin babasıdır
her konuyu açıkladığı söylenegelir, ama kimsenin işine yarayacak şeyleri açıklayamaz..

çıksın insanın varlığını tam anlamıyla açıklasın bakalım, yapabilir mi?; hayır..
ölümü açıklasın, yapabilir mi?; yine hayır..
tanrının varlığını açıklasın ve kanıtlasın;onada hayır...

ne işe yarar o zaman,ali 2 kalem 3 pantolon alınca gofrete parası kalmıyormuş efendim..
bana ne lan bundan..
alide parayı saçmasın,ben ali nin muhasebecisimiyim...
dogada tam olarak dogru cizgi, gercek cember ve mutlak buyukluk olmadigi baslangicta bilinse idi... matematik var olamazdi

friedrich wilhelm nietzsche
(bkz: fields madalyası)
mate-matik yeni bir deterjan mı?şeklindeki reklam kampanyasıyla karizmayı yerlebir etmiş içinden çıkılamayan sayılar,işaretler,x,y,z bilinmezliği,a,b,c kardeşliği.
kökü yunanca bilgi demek olan mathema dır. tabi yıllarca kasıp bu dersi yapamamam benim bilgisiz olduğuma çıkıyor ama olsun.
(bkz: matematik sevenler derneği)
temel birkaç kurala bağlı kalınarak oynanır. farklılık yaratacak kadar iyi oyun çıkaranlara fields madalyası verilir.