bugün

isimlere alternatif olarak kullanılabilen sözcükler...
eğer zamirler olmasaydı hayat bu kadar kolay olmayacaktı. şöyle ki;
karşımızdaki kişiye, *sen* diye hitap edemeyip her seferinde ismini söylemek zorunda kalacak, yaptığımız bir işi *yaptım* sözcüğüyle değil, geronimo misali *lyla yaptı* diye anlatacak, hemen önümüzde duran bir cisme *bu* veya *şu* şeklinde değil, ille de o cismin ismini söyleyerek hitap etmemiz gerekecekti. işte zamirler, isimlerin yerine kullanılabilen, böylesine yardımsever sözcüklerdir.
neler varmış bu konuda incelersek;
(bkz: kişi zamirleri)
(bkz: işaret zamirleri)
(bkz: belgisiz zamirler)
(bkz: ilgi zamiri)
(bkz: iyelik zamirleri)
fiili niteleyen bir cümle öğesidir.örneğin;'bugün okula yürüyerek gideceğim'-'nasıl gideceksin?' sorusuna aldığımız cevap 'yürüyerek' burda zamirdir.
(bkz: dişi zamiri)
(bkz: içyüz)
ismin yerine geçen sözcük.
kişi zamirleri isimlerle birlikte, isim tamlamaları kurarlar. bu şekildeki tamlamalar belirtili isim tamlamasıdır. tamlamalarda tamlayan isim söylenmez.
benim kitabım = kitabım ( tamlayan söyenmemiş.)
beşinci nesil bir adet yazar.
(bkz: #8349206) entrysiyle altıma işememe yol açan yazar, canı gönülden kutluyorum.
Muğla Köyceğiz ile kafayı yemiş yazardır. herhalde oralı olsa gerek. ama baymaya başlamıştır.
Zamirler isimleri ortadan kaldıran, onların tahtına göz koymuş bir isim düşmanıdır.
Ali topu havaya attı, cümlesindeki Ali ve top sözcükleri mesela isimdir. O, şunu havaya attı dediğimizde "o" ve "şu" kelimleri isim olan Ali ve top sözcüklerini öldürmüştür. Allah rahmet eylesin. Zamirler ayrıca Bekirlerin kankasıdır. Tıpkı sıfatlarla Rıfatların kankalığı gibi...
--spoiler--
insanlar dalga geçse de vereceğiz basit olan doğruları, kaybolsa da sesimiz şov müptelası çığırtkanların arasında.
--spoiler--
sağduyu sahibi; bilme, öğrenme, öğretme arayışı içinde ve amacıyla sözlüğe gelmiş bir yazardır.
zamirler bazen isimlerini söylemeye üşendiğimiz, nesne veyahut öznelerin yerini tutan kelime ve eklerdir.
zamirler 5 grupta incelenir:
+kişi zamirleri
+belgisiz(belirsiz) zamirler
+işaret zamirleri
+soru zamirleri
+ek halinde olan ilgi zamiri
şeklindedir...
fakat benim tavsiyem insanlara isimleriyle hitap edilmesinin daha doğru ve hoş olduğu yönündedir... fakat öss ve türevi sınavlar için de bir kaç satır bilginizin olmasını yeğlerim.
national geographic wild de karşılaştığımız hırsız maymunlar çetesinin lideri.
şahsıma küçük mutluluklar hediye eden yazar.
nat geo'da hırsız maymunlar programının aktörlerinden. Kendisi sonradan dahil olduğu çete ile hırsızlık yaparken gelen maymun yakalayacısını görünce ses çıkarmamış -normalde çevreye haber vermesi ve diğerlerini uyarması gerekiyordu- ve çetenin liderinin yakalanmasına sebep olarak zaten 2.adam olduğu çetede kılını bile kıpırdatmadan boss seviyesine yükselmiş ve bizi bizden almıştır.
o kadar anlamlı bir şarkı ki..

''(...)
ve aşk, nihayetinde politik bir eylemdir.
paslı kaburgaların söz hakkını yaratırlar, yoktan
annesini ağlarken gören çocuklar için tanrı ölmüştür, çoktan
bırak masalı!
çekik gözlü ihtiyar, sırtımda beslediğim tüm bulutlar
dağıldı..
(...)''