bugün

artık hatırlanamayacak kadar eski bir tarihten itibaren her ay devam edilen, her gidişte güler yüz, tatlı dille karşılayan, o günkü haleti ruhiyeyi hemen anlayıp duruma göre sohbet açan ya da susan, saçları alelade bir müşteriye oranla daha büyük bir özen ve dikkatle kesen berberle arada oluşan sevgi bağı.
tehlikelidir. zira eşcinsellik belirtisi olabilir. dikkat etmek gerekir.
(bkz: stockholm sendromu)
berberin sürekli dayaması sebebi ile oluşan duygusal bağ.
sürtünme sonucu objelerin ısınması durumuyla aynıdır zira berber de yıllarca size sürtmüştür, kolunuza en azından, bu sürtünme sonucu oluşan ısı nedeniyle arada bir bağ oluşması ise kaçınılmazdır.
bu bağ, bazen, çok olumsuz sonuçlara yol açabilir. zira, isteseniz bile başka berbere gidemezsiniz. gitseniz bile hem kendiniz rahat edemezsiniz, hem de berberinize ihanet ediyormuş gibi hisseder vicdan azabı duyarsınız. hiçbir berber koltuğunda, kendi berberinizin koltuğunda olduğunuz kadar rahat hissedemezsiniz kendinizi. berbat bir duygudur.

nereden mi biliyorum?

sonuçta; yaşadığı şehri değiştirmesine rağmen, o şehirdeki berberine olan bağlılığından dolayı, traş olmak için, düzenli olarak o şehre giden, yani, basit bir saç traşı için, şehirlerarası yolculuk yapmayı göze alan bir insanım ben.

not: saç traşı dediğim de, 3 numara asker traşı. öyle enterasan bir kesim de yok. ama napiyim, o mekandaki samimiyeti, o koltuktaki rahatı, o berberdeki muhabbeti başka hiç bir yerde bulamadım ben.
duygusallıktan fizikselliğe doğru hızla ilerleyen bağdır.

(bkz: berberin tıraş ederken değdirmesi)
zamanla berberin arkanızdan;

- dönüşte uğrada krıklarını alayım. bak bukleler daha güzel duracak.

şeklinde seslenmesine sebep olabilmektedir.
berberin değiştirilmesi durumunda kötü sonuçlara sebep olabilecek bağdır.

zira yeni saç kesiminizle eski berberinizin önünden geçmez, geçemezsiniz..
her zaman ki gibi kes dediginde,
eğer bir kaçamak yapmışsan hemen anlayabilecek kişidir.
çok harika bir ilişkidir. zira berberler insan ruhunu anlayan ve nabıza göre şerbet vermesini bilen mahlukattandr. uzun yıllar gidildiğinde ise arada oluşan bağ kuvvetlenir. abi kardeş durumu olur. nasihatler havada uçuşur. güzel bir duygudur.
13 senedir aynı berbere gidiyorum ve 13 senedir neyse o değişen hiçbişey yok. orada duran televizyonun açısı bile aynı. ne zaman gitsem hep aynı radyo programı açıktır. parfüm dolabı vardır ve dikkat ettim de hepsi 13 yıl boyunca aynı yerde. traş olduğumda nasıl keseyim demez direk makinayı alıp işe koyulur. saat tuttum benim saçımı diğerine göre 10 dakika daha hızlı kesiyor. eee adam alışmış tabii. unutmadan geçen gittiğimde bekleme koltuklarını değiştirmiş ve doğalgaz bağlatmış bi de kendine çırak almış.

küçükken farklı bi traş olayım dedim babam geri gönderip herzamanki gibi kestirmeden gelme demişti o gün bu gün hep aynı şekilde saçımı kestirdim. artık alıştım ben de farklı bi stil denemekten kokar oldum. başka berberde de kestirmekten çekinirim en iyi o benim saçımı keser diye düşünüyorum. bu arada oranın adı şirin berber. küçükken korkulu rüyamdı şimdilerde ise vazgeçilmezim. bu arada berber kürd ve arada sıra bekleyenler arasında mütiş muhabbetler dönüyor. anlat kirve anlat. ser çavan.
En önemli baglardan biridir.
Aslında duygusaldan çok fiziksel bir temas olması muhtemeldir.
(bkz: bana bi kola)
sağ kolunuzda hissedilen sıcaklığın yaşattığı tarifsiz duygudur.
malum değdirme gerçekleşmediği vakit sorun teşkil etmeyecek bağdır. yine de sadece futbol, siyaset ve din üçgeninde dolanmaya devam edin derim. eğer vakit çok geç olup berber tarafından değdirme prosesi tamamlanmış ise heyecan yapmayıp "abi dünkü altılı nasıldı öyle ya ahaha" deyin. at yarışından anlamıyorsanız bile hemen bir konu açın ve kadınların güzelliğinden bahsedin. tabii ters de tepebilir. en iyisi katlanmak sanırım.