bugün

yurdumun insanının! tercih ettiği model ayakkabıdır. beyaz çorap ve çoraba sıkıştırılmış sigara paketiyle daha bir albeni kazanan aksesuar.
pesevenk diye tabir edilen insanların kullandığı ismini şeklinden almış ayakkabı türüdür.
üzerine dikkat topuğu kırlabilir yazılması gereken ayakkabıdır. az daha para koyup sert bir topuğa sahip ayakkabı alınması daha doğru olur.
burnu sivri olup arkasına basılan ve özellikle rengii grileşmiş beyaz çorap eşliğinde giyilen ayakkabıdır
nevada'da yapılmış bir araştırmaya göre, kullancılarının %82.38'i bu ayakkabıyı arkasına basarak kullanmaktadırlar.
Beyaz çorabın bir nevi kankasıdır. Maço abilerimizde sık rastlanan bir durumdur.
(bkz: çarşamba ayakkabısı)
ilk gördüğümde büyüyünce ben de giymek istiyorum dediğim, büyüdüğüm zaman ise kıl kaptığım ayakkabıdır.
ayrıca bu nasıl tesadüftür böyle * :
görsel
içinde beyaz çorap olmadan hiç bir anlam ifade etmeyen ayakkabı çeşitidir.
görüntü kirliliğinden başka birşey olmadığına inandığım ayakkabı çeşidi.
benim için abes kaçan göze hitap etmeyen bir durum hali de olsa.
(bkz: kişisel tercih)
çeşitli rivayetler uyarıca türkiye'de ilk defa samsun'un bafra ilçesinde giyilmiş medeniyet harikası bir tür ayak giyeceği.
nostalji olarak evde bulunması gereken ayakkabıdır.
beyaz çorapla iyi gider.*
burun ve topuk kısmının yumurtaya benzemesinden dolayı bu ismi almış olan ayakkabılar, moda ve fabrikasyona karşı varlığını sürdürüyor. topuk yüksekliğinin 4 cm. olmasından dolayı kısa boylu erkeklerin tercih sebebi. samsun çarşamba'da 20 civarında ayakkabı ustası tarafından el işçiliğiyle üretiliyor.