bugün

Memleketim. Fakat insanlardan sürekli "ne biçim yozgatlısın sen" diye sorular duydum. Beyaz tenli, Türkçesi düzgün 2,5 nesildir istanbulda yaşayan yozgatlı pek bulunmuyor galiba.*
eskiden evimizde kiracı olarak oturan ailenin memleketi. yozgat'ın akdağmadeni ilçesinden gelmiş bir aileydi bunlar yıl 1999 olmalı bizim evi tuttular neyse adam bizim kirayı getirmez bende aradım telefonla karısı çıktı kadına anlattım derdimi neyse arkadaşlar yurt dışından misafirlerimiz geldi birgün gittik bizim evin olduğu yerlere gezmeye gidince bizim eve'de girdik o zaman için bu akdağmadenli aile oturuyor neyse adam bana "sen benim karımı niye arıyon" falan diye çıkışmaya başlamaz mı? bir anda donduk kaldık hem kiramı ödeme hem kafa tut bir baktık 3-5 adam daha geldi eve düşünün bizim evimiz üstelik ne oluyor lan dedim adamlar komşuymuş meğerse sanırım ben adamı dövsem falan çullanacaklar herhalde benim üstüme, neyse ulan ben ne yapayım senin karını terbiyesiz herif dedim ben kiramı istiyorum falan öyle muhabbet geçti yanımda annemler falanda var üstelik neyse arkadaşlar bu yobaz herif bizim evden çıkmadı daha oturmaya devam etti giderim kiramı istemeye dükkanına vermez şu gün gel vericem, falanca gün vericem giderim adam yok kirayı vermez neyse elektrik su ve kirayı takıp gittiler dükkanının yerini biliyorum ya istemeye gittm tamamını olmasa da bir kısmını kayınçosundan tahsil ettim alacağım kaldı ama hakkımı da helal etmedim, belki hepsi değildir ama işte yozgat'ın akdağmadeni deyince bu gelir aklıma hep.
(bkz: yozgat metrosu)
(bkz: yozgat central park)

Gibi iki büyük projeye ev sahipliği yapan şehir.
zaytungda "martta da güzel değil : yozgat" başlığıyla dalga geçilen şehrimizdir.
evet güzel değildir kimilerine göre, ama insanları çok mert çok cana yakın çok sağlam insanlardır. memleketimdir. yozgat çamlığı gezilip görülesi yerdir.
komple boşaltılıp termik santrale dönüştürülmesi gerektiğini düşündüğüm yer. ülkenin enerji sorununu çözebiliriz böylece. kimsenin de yok olmasına üzüleceğini düşünmüyorum.

ayrıca bir diğer önerim de niğde'nin kenarlarından kazılıp suya batırılması ve oluşan göl sayesinde yeni sulama kanallarının açılması, tarımın desteklenmesidir.
sevmeyenleri varmış (bkz: la bu yozgat size ne etti)
oysaki,
misafirpevrer, alçak gönüllü insanlardır.
oldum olası yozgatlıları sevmedim tanıdığım 1 tane delikanlı yozgatlı olmadı hepsi karı kılıklı orospu çocuklarıydı.
yiğidin harman olduğu diyardır.
kişi nasılsa ona göre muamelede bulunur insanları.
ŞÖYLE BiR TÜRKÜSÜ VARDIR.

Çalatlı’nın yokuşu.
Hele de gider babbili.
Damdan düştüm güpeden.
Bir kız öptüm şirpeden.
Anası arkadamdaymış.
SIRTIMA vurdu gürpeden.
Yiğidin harman oldugu yer falan degildir ya bzim tanidiğimiz yozgatlilar yigit degildi ya da bize henuz yigidi denk gelmedi mk. Yigidin harman oldugu yer diyarbekirdir.
(bkz: la bu yozgat size ne etti)

insanları yiğittir merttir. kendimden biliyorum. yani yiğit derken kalıp, fizik anlamında değil.
neyse öyle işte.
Gelişmekte olan bir şehirdir malum gelişme yasağı yeni kalkmıştır.
yeminle bastım kahkahayı.

yozgat, adamına göre muamelede bulunur.
Anadolunun geri kalmış, ötelenmiş, ilgilenilmemiş ve unutulmuş şehirdir. Ama buna rağmen isyan etmeyen devlete bağlı kalan ve yardım sever bir halka sahip olan bir ildir.

edit: en güzel yanı Ankara'ya ve Kayseri'ye yakın olmasıdır.
merkez türkiye projesinin ardindan emlak ve arazi fiyatlarinin 3 e katlandigi sehir.
net olarak görmeden ölünmesi gereken şehirlerden biri.

diğerleri için,bkz. çankırı ve çorum.
il yapıp plaka numarası verilecek kadar şuursuzlaşılan bir yerleşim birimidir.
(bkz: la bu yozgat size ne etti)
insanlarının kardeşim diye size seslendiğinde size güven verdiğini hissedeceğiniz yapıya sahip insanlarla doluşmuş şehir.. insanı çok iyidir.
iç anadolu'nun güzel insanlara sahip şehri. evet, hepsi yobaz değildir ve çokca canayakını vardır. elbet bir gün gidip yerinde göreceğim şehir.
yozgat bozok yaylası. oğuz türk boyunun bozok kolu
oğuz türklerinin bozok kolu na mensup türklerin kurduğu anadolunun ortasında bulunan , günümüzde nufusu hızla azalan bır kent...
sehir oldugunu duyunca sasirdigim yer.
ilce falan olmasi gerekmiyor mu burasinin?
Teksasın kardeş şehri.
(bkz: yozgat ta olan yozgat ta kalır)