bugün

Matematik soruları zor değildi ancak hepsi zaman isteyen sorulardı 1 dakikada yapılması mümkün değildi.
haksiz siralamanin olacagi sinav. Universiteli de, 3-4 yil mezuna kalan da bu sinava girdi. E simdi benim bilgimle onlarin bilgisi bir mi amk? Sacmaliga bak.
4 Sene önce ygs'ye 55 liraya jigolo diye bakarken şimdi gözümüzün korkmasının boşa olduğu bir sınav olduğu kanısındayız (Ben girmedim abiler niyetim yok).
görsel

Verdikleri silgiden sordukları soruların dengesiz dağılışına, sınava alınmayan ögrencilere kadar ösym'nin her alanda kalitesizliğini gösterdiği sınav. Aynen emek, aynen emanet. Böyle devam.
bütün türkiye dereceleri ekşiden, buradan, donanım haberden çıkıyormuş dedirtti bana.... bu arada trollere falan kanmayın he sakın. yok mattan 39 yaptım, sınav geçen senekıne göre çok kolaydı yeeaaaa diyen olursa basın küfürü. diyenler muhtemelen en fazla 15 20 mat işaretlemiştir emin olun. şimdi 4-5 gün dinleniyoruz ve ardından asıl maraton için derse tüm hızıyla devam ediyoruz.

bir sözle entry'i bitireyim: ''hayat çılgınlıklar ve aksiliklerle doludur. önemli olan, bunların üstesinden nasıl gelebildiğinizdir.''
Yine bir ÖSYM faciası leş gibi silgiler, bir garip sorular ve en önemlisi bir dakikayı tolore etmeyen sözüm ona disiplin sahibi sınav görevlileri.
Öncelikle ben sınava girmedim, giren bir tanıdığım eşim dostum da yok ama bugün gördüklerim kanıma dokundu aq.

Başlığa bakıyorum zamanında gelselerdi, kuralları okusalardı diyen olmuş, bir yere kadar okey. Ama burası istanbul güzel kardeşim. Burda metrobüste giderken meteor kazası bile geçirebilirsin. Allah aşkına 9 46 da gelen çocuğu sınava almamak nedir, bu ülkede geç gelen ambulansın, polisin, itfaiyenin hesabını hakkaniyetiyle sorabilceğimiz bir hukuk yolu bilen var mı söylesin.

Ülkedeki bütün prosedür nizami ve mükemmel işliyormuş gibi bu mağduriyete karşı mağdur edenin yanındaysanız vicdanınıza tepmik atmak istiyorum.
sınavda burnunu çekmek nedir sanırsın havalandırma orospu çocuğu.
Allah ösym ' nin evine ateşler salsın.

Sınava 1-2 dakka geç kaldıkları için çocukların 1 yılını çalmaya utanmıyor musunuz orospu çocukları.

Amınızı avradınızı sikeyim emek hırsızları !

Edit: sınava girmedim.
Bir mühendis olarak matematiğinin zor ve uğraştırıcı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Diğer dersler ise beklenen ölçüde denebilir.
Matematikçileri aldatan sınavdır. Milli eğitim neden soruları konulara göre eşit sormuyor? Normalde heryıl 4 ile 8 arasındaki 4 işlem problemlerini, sorusayısının düşmesine rağmen 19 a yükseltmenin hikmeti nedir?

Yıllarca förmül ezberleyip modern matematiğe çalışanların avuçlarını yalayıp, haylazlığından ders çalışmayıp bakkalda, tezgahta hesap yaparak matematik öğrenmiş esnaf çocuklarına kıyak geçilmiş sınavdır.
ygs sınavından çıkıp terli terli bu başlığı okuyan ' ula mat herkese zor muydu acaba hassiktir ya 10 işaretledim'ci genç kardeşler. toplaşın, anlatıyorum.

şimdi ben eski bir mühendisim. eski dememin nedenini boşver sığır, demek istediğim ben matematiğin allahını gördüm üniversitede. bunun sonucu olarak da 40'ta 40 işaretledim tabiki. yorum yapacak olursam, matematik zordu. için rahatlasın diye söylemiyorum. şimdi mühendis olmayabilirim ama daha ölmedik, matematik unutmadık. benim kadar matematiği iyi yapan cidden çok sayılıydı üniversitede. ve ben diyorum ki zordu. 1 dakikada yapılması esas değil mi? o problemleri okumak zaten 1 dk sürerdi. ve düşünmeniz gerek nasıl bir yoldan gideceğinizi. matematik düşünmeden olmaz olursa adı matematik olmaz bakkal da yapar 2 ile 2 yi topla... bu da en az 1 dk alır. işlemler de çok uğraştırıcıydı. 2 dk çözüm sürer en az, lise seviyesinde. yahu liseli çocuklardan bu kadar matematik, geometri beklemek nedir? sen okullarında bu kadar eğitim veriyor musun? her yerde mevcut olan imam-hatip liselerin bilim irfan yuvası falan mı?

fen içinse: bence fizikte işlemsiz sorular, işlemli sorulardan daha zor. kolay görünebilir ama sen 1,2 dersin 3'teki küçük bir kavramı fark edemezsin soru gider... kimya içinse bence asıl kimya budur. bırak arkadaş organiği falan, kimyayı hayatla birleştirin. basit de soruyorlar. eliyici soru yoktu. biyolojiyi allah vere yaptım, sadece bir üre sorusu vardı onun cevabı mantıksız geldi.

felsefeye ve dine baktım ikisi de hak getire zaten kalem oynamıyor.

gerisini çözmedim.

son olarak, sınavı silkeyim gençliğinize bir şey olmasın.
"allah da bizim belamızı böyle veriyor." - ygs 2017'den çıkan bir öğrenci.
Bence çok güzel...
" durmak yok yola devam. "

(bkz: LYS 2017)
fen çalışanlara yalan olmuş. çok basitti. matematik zaman alıcıydı.
hayallerimin içine etti tamam çok çalışmamıştım ama kendime olan güvenimi de elimden aldınız. bir de gelmiş anket yaptırıyor memnun musunuz diye? sınıfta burnunu çeken mi dersiniz salise içinde hapşıranı mı ararsınız... kolay diyenin öksürürken hapşırası gelsin inşallah.
bu sınavdan 400 altı alan net gerizekalıdır. ösym asla öğrencilerin bilgisini sınamıyor. sınadıkları sadece hız ve dikkat.

şu tarih sorularını çözemiyorsan git atla köprüden yani. hele şu sayısalcıların matematik soruları uzundu demesine gıcık oldum. sen sayılsacıyım diye kitap okumazsan tabii sorular uzun gelir.
coğrafya'daki vadi sırt sorusu ile üzen sınav. ha bi de böyle felsefe'nin amına koyayım.

matuidi topçu değil miydi lan ayrıca?
Artık vedalasilmasi gereken sınav.
Utanmasalar filozofların yedi sülalelerini soracaklarmış felsefede bir de üstüne üstelik bir sürü abidik gubidik akımları sıralamışlar şıklara adam gelmiş hala bilginizi sınamıyor diyor kardeş bi sg ya.
27 dakika bitirdim kalemi bıraktım şöyle bir baktım da

37d 2y matematik
19d 3y sosyal
36d 4y fen
39d 1y türkçe

Nasıl netler? 512 puan almayan geri zekalıdır.
Ts grubu için söylüyorum son yılların en kolay sınavı tabi ben evde çözdüm birçok faktöri göz önüne almak gerekir.
Yunus nasıl emzirecek suyun altında diye düşünüp o timsahı işaretlemeyecektim. Hayır yunus memeli biliyoruzda soru yanılttı hep beni.
hiç unutmam 2013'te ygs'ye tekrar girdiğimde ''ulan bu silgileri de değiştirirler yakında, çok kaliteliler'' demiştim. oldu.

edit: olipsi o sene kaldırmışlardı. güllü şekeri attığım zaman kafa olmuştum.
Örf
Din
Coğrafya. Dır benim için o öncülleri de mix edip koydunuz ya sizde çok akıllısınız mına koyim süper fikir nasıl aklıma gelmedi lan benim. Şu silgi hiç kullanmadım kızın biri ağladı sınavda, nasıl iş lan bu hadi beni siktir et abi benim yaşım otuz ama yazık lan bu gençlere her soru için 1 dakika verdin de abi okumadın mı izafiyet teorsine çok mu kapıldın anlamadım sana bir bana beş geldi o eşkenar üçgen içindeki 3 en az 3 çocuk muydu mesajı alamadım afedersin. Problem hakkını verdi problemdi hepimiz için türkçe paragrafları daha iyiydi o sorulara nazaran, irmikte sana girsin kalan 2 yumurta da. o geri zekalı sovyet Rusya ya da selam olsun gerçi bu ara portakal pıçaklıyoruz. Aferin süper sorular aferin siktin beynimi ve aferin sen kazandın ama beni kaybettin. Bu çağda yaşamayı ben seçmedim.