bugün

bunu içenler dünyaya kazık kakacaklar.. hadi hayırlısı.

o poşeti kapatmak için metal zımba teli kullanıldığı sürece zor biraz ama, söyleyeyim dedim. ipliklen düğümlenmişini alırsalar ne alâ..
sallama olanlarının bir şeye benzemediği çay türü. gidip kendin alacaksın, yapraklarını göreceksin tek tek. hatta kendi karışımını kendin yapacaksın. örneğin özel fincanına 1 çay kaşığı çay, 2 3 karanfil, 1 çorba kaşığı kadar da limon suyu koy.
iyi geldiği, yararlı olduğu ve kalbe faydalı olduğu söylensede yapılan son araştırmalarda kabızlığa neden olduğuda belirtilen çaydır.
yaseminli olanı burna da hitap etmekte olup mis kokusu ve güzel tadıyla baş döndürmektedir. siyah çayın gönlümdeki tahtını sallayacak gibi görünen çay.
türklerin hiç bir zaman keyif alamayacağı , içine oturamayacağı kalıptır. yeşil çay bize göre değildir yeşil çay ya ecnebilere yada şişmanlıktan dert yananlara yönelik bir içecektir. mis gibi demlenmiş rize çayının kokusu yeşil çaya değişilmez. *
şekersiz içilmelidir, ağzı mayhoşlaştıran tadı alınmalı zevkten çıldırılmalıdır. doğadan'ın yeşil çaylarını önerebilirim. diğer markalar hakkında bir şey söyleyemem ama doğadan hakkaten güzel.
yaseminlisinden sonra bergamotlusu çıkmış olan, hayata tutunma sıvısı.
Yeşil olmasından mütevellit, uzaylı çayı mı diye düşündüren çay.
türkiye'de toz halinde hazır çay poşetlerinde bulabileceğiniz, ancak geçenlerde çin'e giden bir arkadaşımın getirdiği kavanozda yaprak yaprak olarak gördüğüm çay. Tadına baktığımda, bizim toz paketlerden daha lezzetli olduğunu söylebilirim.
en güzeli tomurcuktan kurutulmuş şekilde satılan ki baharatçıdan alınan versiyonudur. zayıflatıyor denir ama kabız yapmaktan başka pek bi etkisini göremedim.
uludağ kantininde şekersiz ve kaşıksız tercih edilen, sağlıklı olduğu bilinen bitki çayı.
fermentasyona tabi tutulmadan elde edilen çay türüdür.
siyah çaya göre antioksidan ve C vitamini içeriği daha yüksektir.
antioksidan içeriğinden en fazla yararlanmak için 90-100 derece suda yeşil çay yaprakları 2 dakika kadar bekletilmelidir.
soğuduğunda hiçbir şeye benzemeyen çaydır. siyah çaydan çok daha iyidir. hem de oldukça faydalıdır. ayrıca yds paragraflarında bol bol bahsi geçer.
yüksek antioksidant özelliği bulunan çaydır. vücut geliştirmede ek besin olarak kullanılabilir.
herkesin hakkında bir şeyler yazdığı, ama yazılanların doğruluğunun belli olmadığı içecek. özel bir tadı, kendine has bir lezzeti yoktur ama, "vücuda yararlıymış, her derde devaymış abi" mantığıyla içiyoruz tabii.
kanseri önleyen icerikleri varmis, fakat tadi igrenc oldugu icin cesitli aromalar eklemisler,misal olarak elmali, vanilyali, limonli.
Fakat aromalisi da lezziz degildir ama sade halinden iyidir.
(bkz: beterin beteri var)
içildikten sonra ağızda, talaş yutmuş gibi bir tat bırakan bir bitki.
(bkz: antioksidan)
içine şeker yerine, bir kaşık bal atıldığında enfes olan çaydır.
özüne sahip duş jelinin kesinlikle mükemmel koktuğu çaydır.
Afyon'un bir ilçesi.
ginkgolusu favorimdir. tadıda kokusuda gayet yerindedir. benim gibi anti siyah çaycıların yoldaşıdır. severiz kendilerini.
ben de bir kaç kez denedim. sanki tedavi edici bir etkisi var gibi. hastayken gripken epey terletiyor. toksinlerin 100 metre kısa koşusunda rekorlar kırdığını hissettim. normal zamanlarda da sakinleştiriyor sanırım. rahat ve huzurlu bir etki yapıyor bünyeye...

alkol almadan sakinleşmek gibi. yeşil alkol bir nevi.
sanılanın aksine siyah çayla aynı bitkdir. (bkz: thea sinesis)
farkı ne diye soracak olursanız hasatı daha erken yapılan yeşil çay oksidasyon işlemi görmediğinden polifenolik oksidan maddeler çok daha fazla bulunur. daha sağlıklıdır. şekersiz daha rahat içilir.
çok yoğun bir kilo kaybına sebep olmasa da yağ yakmada ve kilo kaybetmede etkili olduğu kanıtlanmış, tadı çok kötü olan çay. günde 2-3 defa öğün aralarında içmek faydalı olur.