bugün

10 sene boyunca serbest muhasebecı malı musavırlık meslegını yaptıktan sonra, yemınlı malı musavırlık sınavından basarılı olan muhasebecıler. aslıye tıcaret mahkemesınde asagıdakı yemını ederek bu unvana sahıp olurlar. bunun yanı sıra devlet kurumlarında, unıversıtelerde yasada belırtılen kosullarda calısan kısıler de bu unvanı elde edebılırler.
(bkz: ymm)
(bkz: smmm)
(bkz: sm)

meshur yemın ise;

"yeminli mali musavirlik mesleginin,
bir kamu hizmeti olduğunu bilerek,
turkiye cumhuriyeti kanunlarına,
mesleki kurallara ve meslek ahlakina uyacagima,
meslegimi tam bir bagimsizlik, tarafsizlik ve
durustlukle yerine getirecegime,
uzerime aldigim isleri dikkat ve ozenle yapacagima,
namusum ve serefim uzerine yemin ederim." dir.
(bkz: yemin etme tutamazsin)
idealist SMMM'lerin sınav gününü iple çektikleri ve soruları görünce olmaktan vazgeçtikleri meslek.
yanlarına yeni bir eleman olarak girdiğinizde tutanaklarla boğuşmanızı sağlayan nadide insanlar. ama her şey güzeldir, hoştur. yardımı vs esirgemezler.
isini yaparken, surekli "anam avradim olsun ki bu mali tablolar dogru. valla bak" diye yeminler ettigini dusundugum mali musavir insani. yaniliyor da olabilirim. bu konuda derin bir arastirma yaptigimi soyleyemiyecegim ey sozluk... zaten maksat su cagrisimlari aktarmak;

(bkz: yeminsiz mali musavir)
(bkz: serefsiz mali musavir)
(bkz: terbiyesiz mali musavir)
(bkz: benim halamin oglu mali musavir)*
amiyene tabirle paranın amına koyan meslektir efenim, 10 yıl kamuda çalıştıktan sonra, ki bu süre önceden 15 yıldı, açılan baba gibi sınava girme hakkı kazanan vergi denetmenleri ve hesap uzmanları başarılı olmaları durumunda kamudan istifa etmek suretiyle kendi bürolarını açarak kendi işlerinin patronu olurlar. böylece hem diğer meslek gruplarına göre kat be kat fazla çalışarak analarını ağlatırlar, ki sabahın ilk ışıklarına kadar çalıştıklarına rastlanmıştır, hem de yaptıkları sözleşmeye göre aldıkları fahiş ücretlerle parayla raks ettiklerine şahit olunmuştur, küçük işletmelerle ve kobi'lerle uğraşmazlar, muhattapları holdingler ve yüksek cirolu şirketlerdir...

küçük şehirlerde çok yoktur bunlardan, maksimum bir veya iki tane, hatta bazı şehirlerde hiç yoktur, türkiye'de toplam 2 bin tane mevcuttur işte varın gidin hesap edin, aldıkları ücretler kayıt altında olduğu için de vergi kaçırma gibi bir lüksleri yoktur, bu nedenledir ki aralarından azımsnmayacak seviyede vergi rekortmenleri çıkarmışlardır...

ayrıca iibf'lerdeki profesör ve doçentlere de sınavsız yeminli mali müşavir olma hakkı tanınmıştır.
(bkz: yemin et)
nedendir bilinmez hep cok sıkıcı olduklarını düşündüğüm meslek grubu. bu konuda arkadaslarım da beni yanıltmadı, ne kadar sıkıcı ve otokontrolu yuksek, kasnak arkadasım varsa hepsi mali müşavir müfettişlik kariyeri adımları attılar.
çok merak edilen yemini şu şekildedir: paranın *mına koyacağıma dair yemin ediyorum.
çok merak edilen yemini,

"kimseye söylemiycem, valla billa" şeklindedir. asliye hukuk mahkemeleri arkadan parmaklar çapraz yapılıyor mu diye kontrol eder.
mali müşavirlerin daha dürüst versiyonun çıkıp da adının yeminli mali müşavir konulduğuna inandığım meslek dalıdır.
--spoiler--
Kişi ve şirketlere ait işletmelerin muhasebe sistemlerini kuran, geliştiren; muhasebe, finans ve mali (para ile ilgili) konularda belgelere dayanarak inceleme ve denetim yapan, mali tabloların ve beyannamelerin yasa ve yönetmelik hükümleri, muhasebe prensipleri ile muhasebe standartlarına uygunluğunu ve hesapların denetim standartlarına göre incelendiğini onaylayan kişidir. (Yeminli Mali Müşavirler defter tutamazlar.)
--spoiler--
bir karikatürde işlenen konu. anne ve annenin bir arkadaşı kapıda duruyorlar, oğlan da önündeki kitaptan ders çalışıyor.
-oğlan: yalan söylüyorsam iki gözüm önüne aksın, götüme kızgın demir girsin, sülalemi kırk haramiler siksin...
-anne(yanındaki arkadaşına dönerek): bizim oğlan yeminli mali müşavirlik sınavına hazırlanıyor da.
yeminli mali müşavirlik sınavı a kitapçığı soru 1: bir yemin içiniz.
cevap: allah belamı versin ki.

sınav sonucu: yeminli mali müşavir.

kademelerinin bu olduğunu sandığım meslek.

edit: yeminleri de bu şekildeymiş:

--spoiler--
yeminli mali musavirlik mesleginin,
bir kamu hizmeti olduğunu bilerek,
turkiye cumhuriyeti kanunlarına,
mesleki kurallara ve meslek ahlakina uyacagima,
meslegimi tam bir bagimsizlik, tarafsizlik ve
durustlukle yerine getirecegime,
uzerime aldigim isleri dikkat ve ozenle yapacagima,
namusum ve serefim uzerine yemin ederim.
--spoiler--

(bkz: copy paste)
paranın amına koyan kişi.
+ niyet ettim yarınki yeminli sınavına yemin etmeye.
- ne yapıyorsun evladım?
+ yemin ediyorum. beş dakka sonra geliceğim. sen çorbayı koya dur pakize.
- anam avradım olsun dürüst müşavir olacağıma...
en az 10 yıl mali müşavirlik yapmanız, üstüne eşşek kadar zor 8 sınavı başarı ile vermeniz gerekir. ama olunca süperrrr bir para kazancınız vardır ki, o çalışmanın meyvesi o halde toplanır işte.
allah belamı versin mali müşavirim seklinde gelecek esprilere hazırlıklı olmaları gereken meslek sahipleridir.
koca istanbulda sadece 57 tane olan ve paranın bir taraflarına koyanlardır. 10-15 seneye mensup olacağım meslek grubudur ayrıca.
(bkz: allah belamı versin bak burdakini birine söylersem)

(bkz: ekmek mushaf çarpsın ki bilgiler dışarı sızmayacak)*
gerekli prosedürleri tamamladıktan sonra ve ymm yeterlilik sınavını verdikten sonra asliye mahkemesinde yemin ederek kamu kişiliği kazanmış 3568 sayılı meslek hukukuna bağlı meslek mensubudur.
istedikleri an, aklınıza gelecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkesin mali kayıtlarını inceleyebilen insanlardır. Dediklerine göre kan alırlar kamil.

Olanca tenbelliğime rağmen her zor işe heveslenen şahsımı imrendiren meslek.
çemenli mali müşavir.
ne kadar kaliteli ve istedikleri hayatı yaşadıklarını bilmem ama olmak istediğim meslek.
--spoiler--
Abi kuran çarpsın Müşavirim ..

--spoiler--