bugün

bir yayın organında yayınlanan yazılardan sorumlu müdür. (bkz: editor)*
kamu kurum ve kuruluşlarında resmi yazışmaları takip eden (bkz: devlet memuru)
bir zamanlar vahit' in mumla aradi memur.
(bkz: moderatör)
ekseriyetle; iletişim fakülteleri'nin, gazetecilik programı mezunu gençlerin diplomanın beraberinde getirdiği imza yetkis ile; mezun olur olmaz, yakalayabilecekleri bir payedir.

ancak kimi riskli durumları da vardır! "sorumlu yazı işleri müdürü" dediğimiz titre sahip olunduğunda; gazeteden çıkan her yazının takipçisi olunmanın yanısıra; burada aktarılan bilgilerin hukuki denetimini de, sağlamak gerekmektedir. bu da beraberinde adli yükümlülükleri getirmektedir.
Yazı işleri Müdürü (Sorumlu müdür), periyodu ne olursa olsun, Türkiye'de yayınlanan gazete ve dergilerin sorumluluğunu taşıyan ve bu görevi üstlenmek için, yaş, öğretim durumu ve sabıkasızlık yönünden belirli şartlara sahip olması gereken kişidir. Basın Kanunu gereğince bir kimsenin bir gazete veya dergide Yazı işleri Müdürü (Sorumlu müdür) olabilmesi için:

a) Onsekiz yaşını bitirmiş olmak,
b) Türkiye'de yerleşim yeri sahibi olmak ve devamlı oturmak,
c) En az ortaöğretim veya dengi bir eğitim kurumundan mezun olmak,
d) Kısıtlı veya kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,
e) Yüz kızartıcı suçlardan mahkûm olmamak,
f) T.C. vatandaşı olmayanlar için karşılıklılık koşulu aramak,
gerekir.
tek kriter nefes alıp vermek.
belediyede bir müdürdür. kaymakamlık versiyonuna " ilçe yazı işleri müdürü " denir.
Ben böyle rahat bir yer görmedim. iki ay stajyerlik yaptım bu departmanda abi sadece klima kapat klima aç olayı var. Arada belediye başkanı çağırıyor toplantıya birde imza almak için gidiyorsunuz sonra yatış. Ona bile laf ediyordu la müdürümüz. Yazık be.