bugün

bu seçimde chp ye oy vermeyen vatan hainidir tespitinin karşısında söylenen üç kelimedir. lakin çok şey ifade eder.
lafı yiyen tiplerin hemen sarıldığı söz öbeği. gerizekalı birisiyle tartışırsınız bütün mallıklarına cevap verirsiniz ve tıkandığı anda bu iğrenç kalıbı kullanır. beynini beyzbol sopasıyla dağıtacaksın bunların.
seçimi kaybetmiş ahmet turan alkan'ın köşe yazısı,

" Yav he, he!.. "

--spoiler--
Oyların takriben yarısı sayılmış durumda şu an.
Tablo netleşti: AK Parti seçimi kazandı.

Seçim dalavereleri, her seçimde rastladığımız şeyler; belki bu seçimde biraz daha fazla müşahede edilmiş olabilir fakat bu hadiseler tabloyu flulaştırmaz. Büyük resim bellidir. AK Parti’nin seçim stratejisi kazandı: “Seçim nasıl kazanılır?” sorusunun cevabını en iyi AK Parti biliyor.

Bu sonuç hoşuma gitmedi; hoşuma gitse de gitmese de kazananı tebrik ederim.

Bu tespitten sonra bugünden sonra ne olacağına bakalım: Başbakan, normal şartlar altında saygı duyulması gereken bir feragatle kendini bütün adayların önüne koyarak insanüstü bir gayret gösterdi. Çok çalıştı, büyük riskler aldı.

Ses kısıklığına rağmen Van ve Diyarbakır mitinglerinde konuşması, siyasi hayatımızın unutulmayacak sahnelerindendi. Politikalarını kesinlikle tasvip etmiyor ve yanlış buluyorum fakat bu, onun “büyük lider” olduğunu vurgulamama engel olmaz. Keşke büyük lider olmanın, siyaset “iyi” olmanın yanı sıra bütün Türkiye’ye güven vermek noktasında “iyi” olmayı da başarabilseydi; keşke bu seçim kampanyasını kendisini tasvip etmeyen herkesi ötekileştirmek, hatta ihanete varan suçlamalarla töhmet altında bırakmak yerine o meşhur balkon konuşmalarındaki toparlayıcı, kucaklayıcı ve kuşatıcı tavrıyla sürdürebilseydi!

Keşke bu seçim zaferinin keyfini “buğz” üzerine kurulmuş bir hesapla değil, “Hubb”a dayalı bir yaklaşımla çıkarmayı tercih edebilseydi…

Bu seçim zaferinin en derin hayal kırıklığı kaybedenlerin, kendilerini -tabiri biraz ağır olacak ama- gülünç hissetmeleridir ve bu safiyet duygusuyla şimdi ne kadar dalga geçilse yeridir.

Oysaki gerçek demokrasi zaferleri, kaybedenleri de onurlandıran başarılardır.

Seçimler harp değildir; kazananla kaybedenler seçimden sonra da beraber yaşamak, birbirlerine güvenmek, hatta sevmek zorundadır.

Halbuki bu seçimin en çok akılda kalan cümlesi, “Onlara su bile yok” ibaresiydi.

Bu ibareyi “milli irade” tasvip etti; sağduyusuna güvendiğimiz halkımız, bu cümlede sakıncalı bir muhteva görmedi.

Halkımız istikrarı öngördü; dereyi geçerken binek değiştirmeyi uygun bulmadı. Yolsuzluk söylentilerinin kendi hayat tarzını, gelir durumunu etkilemediğini fark edince “tecrübe”den yana tercih kullandı.

Milletin derin irfanı böyle düşündü; böyle düşünmemesi gerektiğini söyleyip duran benim gibilere ise bıyık altından gülüp, “Yav he he!” diyerek iradesini tescil ettirdi.

AK Parti’yi başarısından ötürü nasıl tebrik ediyorsam, milli iradenin verdiği karara da saygı duymam gerektiğini de biliyorum.

Muhalefet cephesi kaybetmiş görünüyor; gerçekte kaybeden idealist yaklaşımlardır, ahlakçılıktır; siyasetin daha yüksek, daha doğru ve daha dürüst bir seviyede yürümesini bekleyen çocuksu iyimserliktir.

Ülkemizin ve siyasi hayatımızın geleceği adına bu tesbit, hiç de hoş bir durum değil. Siyasetimizin bundan sonraki safhaları yine yüksek tansiyonda, bıçak sırtında cereyan edecek. Halktan “olur” alan bu stratejinin Cumhurbaşkanlığı seçiminde ne türlü gerilimlere yol açabileceğini düşünmek bile sıkıntılı.

NOT: Seçim izlenimi yazdığım iki ilde, Şanlıurfa ve Sivas’ta yarışın başa baş geçeceğini belirterek okuyucularımı yanılttığım için alenen özür diliyorum.
--spoiler--

Ülkemizin ve siyasi hayatımızın geleceği adına bu tesbit, hiç de hoş bir durum değil. Siyasetimizin bundan sonraki safhaları yine yüksek tansiyonda, bıçak sırtında cereyan edecek. Halktan “olur” alan bu stratejinin Cumhurbaşkanlığı seçiminde ne türlü gerilimlere yol açabileceğini düşünmek bile sıkıntılı.

Yukarıdaki kısma katıldığım yazıdır.
çok saçma söz.
görsel
Isyana karsi soylenen sözdür.

Yav he he tarih enteyleri girince bi bok oluyoruz. *
laftan anlamayan ve saçmalayan kim varsa ona söylediğimiz kısa ve net sözdür.
Argüman bulmaktan aciz, "umursamıyorum" mesajı vermek isteyen her iki cinsin de kezbanlarından duyulan söz.
o konu hakkında konuşacak bir şeyi olmayan aciz insanların ifadesidir.
galatasaray ın fakir bir kulüp olması tespiti karşısında akla gelen ironik bir söylemdir.
(bkz: yav he he için ingilizce tercüme önerileri)
"ses qes"in daha bi taşakçası. Hayati ihtiyaç gibi bişey.
Kullanıldığında insana olağanüstü mutluluk veren mucizevi söz öbeği.
genellikle göt eden cümledir.
söyleyecek söz bulamama kapısıdır.
13 şubat 2015'te vizyona girecek komedi filmi.

fragmanı;
https://www.youtube.com/watch?v=_NaKha5N4-c
evdeki wireless adsl imin adıdır.
karşıdaki insanı sinir eden söz öbeği.
rahatlatır.
ismini okuyup geçmek gereken filmdir.

-benim bugün babam öldü
+senin babaniyn amuna koyim

yav he he.
Hala seçim kampanyalarında kullanılmayan laf.
Artık cuk oturmayan laftır. Çok ergen işi oldu artık kullanmayın be bunu abilerim ablalarım. Gerizekalı gibisiniz.
yav he he kullanmayız.
en gıcık söylemlerden birisidir bu. bunu söyleyen insan kördür başka düşünceleri, göremez, görmek istemez, cahildir, ama bazen karşı taraf öyle bi saçmalarki bunu demek zorunda kalırsın. fakat ben yinede bu söylem yerine "ya bi s. ktr git" demeyi tercih ederim.
birileri konuşup duruyor ve söyleyecek bir laf mi bulamadınız? yapıştırın gitsin "yav he he".