bugün

konusu daha önce hem perdede hem de sahne işlenmiş olmasına rağmen, birçok yan öykü ile zenginleştirilmiş tüm zamanların en iyi oyunu.* özellikle de kağıttan uçak yaparak sağır çocuğu trenin atında kalmaktan kurtaran öykü çok güzeldi. keşke ben yazsaydım.
Serhat Tutumluer'in profesyonel oyunculuğuna bir kere daha hayranlık duymak amaçlı, tiyatroonline sitesinden özel davetle gittiğimiz, 2004 yılında Laurence Olivier En iyi oyun ödülünü ve 2005 senesinde ise New york Drama Critics'Circle Award En iyi yabancı oyun ödülünü almış; enerjik, siyasi, toplumsal ve şiddet öğeleri olan, biraz karamizah ama en çok cesaretli bir yaratıcılık üzerine yazılmış, ENKA Kültür merkezinde izlediğimiz bir eser.

Oyunun pazartesi akşamına gelmiş olması, ertesi günün potansiyel bir iş günü oluşu, oyunun 150 dk. ve 2 perdelik kısmı ama en çok da Oditoryumun istinye'de olmasının hiç bir önemi olmamışcasına; büyük beklentileri boşa çıkarmayan, Talimhane Tiyatrosu oyuncularının performansını mükemmel buldum. Hele ki oyunun yönetmeni; Mehmet Ergen ki, kendisi Gül'e ağıt,Salvador dali göndermeleri içimi ısıtıyor,Muhittin'le geçen şen günlerim gibi oyunların da yönetmenliğini yapmış biri olarak, kendisini bir kere daha uzun uzadıya alkışladım.

Gazetecilerin bir bir tutuklandığı bu gündem de oyunun içeriğini kısmen de olsa günümüze uygun ayakta tutma çabası, cömertceydi. Polis nezaretinde işkence, yazarların özgürlüğü, aile içi şiddet ve her bir temada göze batırılcasına içten içe işlenen hikayeler.
Yastık adam; belli çocukların -her gece babasının yatağına geldiği kız çocuklarını yada ailesinden dayak yiyen, işkence gören erkek çocuklarını- kendi istekleriyle hayatlarına son vermesini sağlayan; çünkü bu hayatı devam etmeleri halinde daha kötü olacaklarını anlatıp, onları ölüme götürürken bile yalnız bırakmayan; parmakları, yüzü, tüm vücudu yastıkdan oluşan pufuduk bir adam. Hayallerinden hikayelerine kadar ölmeyenlerin adamı, Yastık adam.
murat çidamlı, tolga tekin, mesut turan ve emre erçil'in oynadıkları ankara dt'nin bu sezonun en iyi oyunu.
oyunda geçen hikayeler çok akıllıca ve farklıdır. murat çidamlı'nın baş aşağı tiradını okumasıyla birlikte, konu, oyun ve oyuncular gerçekten ayakta alkışlanasıdır.
bu sezon ankara devlet tiyatrosunda izlediğim en iyi iki oyundan bir tanesidir(diğeri için elma hırsızları)

öncelikle dt'de görsellik manasında gördüğüm en iyi oyun olan yastık adamın, konusu da yan hikayelerle zenginleştirilmiş buna oyuncuların iyi performansı da eklenince ortaya mükemmel bir oyun çıkmıştır.gidin görün derim sayın ankaralı sözlük yazarları.

çocukluğumda gelse yastık adam ne derdim acaba ?

uyarı: biletleri çok hızlı bitiyor haberiniz olsun.
içinde harika öyküler barındıran oyun.
içinde "çocuk isa" isimli öyküyü barındıran, ankara dt'nin en beğenilen oyunlarından biridir. akün sahnesinde izlenebilir.
ağır bir oyundur, mükemmel bir oyundur.
seyirciyi izlediğine pişman etmeyen bir oyun. oyuncular iyi, konu güzel. çok güzel.

--spoiler--

nedendir bilmem, kafesinde durup suçunun ne olduğunu öğrenemeyen adamın hikayesini fazlaca beğendim.

--spoiler--
izlerken düşündürdükleri ile etkileyen oyundur.
dizi setlerinde çok işe yarayabilecek adamdır.

(bkz: sevişirken araya yastık koymak)
ankara dt tiyatrasonun bu seneki en iyi oyunudur.
içinde anlatılan öyküler çok iyidir.izlerken insanı açayip germekte ve oyundan sonrada etkisinden kolay kolay çıkılamamakta.
bazen gerim gerim geren, bazen de duygulandıran, kesinlikle izlenmesi gereken güzel oyun.
kara komedi. izlerken surekli kendimi gulerken bulup, sonra birden oglum sen neye guluyorsun boyle dedigim, mukemmel oyunculukla suslenmis guzel oyun. tam bu sefer o patlayan silahtan irkilmeyecegim dedim hazirladim kendimi, isin espirisini de tahmin etmeme ragmen -soylemeyelim-, olmadi yine hopladim herkes gibi. *
"Zaman yavaşlarken yastık adam zamanı geri saracak, o insanların küçük çocuklarına, onların hayatının insanı dehşete düşüren dönemi başlamadan öncesine götürecekmiş. Yastık adamın işi çok acıklıymış..."

seyirciyi sahneye kilitleyen oyun. ankara dt'nin en iyi oyunlarından. gidin, izleyin, izletin.
bir arkadaşın tavsiyesi ile gittiğim, şinasi sahnesinde sergilenen oldukça başarılı oyun. oyunculuklar muhteşem. öyküler çok iyi ve önemli mesajlar barındırıyor. murat çidamlı öyküleri harika anlatıyor, yaşıyor ve yaşatıyor anlatırken. ilerde çocuklara veya torunlara öyküleri böyle yaşayarak anlatabilirim. ama benim ufaklıklar bana gülerler lan. öyle seziyorum.
psikopat bir tiyatro oyunu, şiddetle izlenmesi tavsiye olunur. oyunculuklar, konu, senaryo, reji vs. hepsi çok etkileyici.