bugün

kiremitte yapılırsa yemede yanında yat kıvamında olur.**
yapması çok uzun süren yemesi bir o kadar da kısa süren yemektir.
dünyanın en iğrenç yemeği. kokusu bile mahvediyor.
zeytin yağlı olmalı kesinlikle. bir de bu bir doğu anadolu çocuğu olarak söylüyorum doğu anadoluda güzel pişiremiyorlar.
tencereye yatay değil, dikey olarak yerleştirilmelidir sarmalar. deneyin.
içindeki pirinç, kıyma ile karışık olduğu zaman, insanın canına can katacak lezzete erişen kötü gün dostu.
dumanı üstündeki tencereyi çekeceksin önüne, baş ve işaret parmağın yardımıyla... afiyet olsun.
pilavlada güzel giden tek başınada yenebilen ağız sulandıran türk yemeğidir.
ekşilidir zeytinyağlıdır yemede yanında yattır.
tadı dünyalara bedel olan yemek. *
türk mutfağının en güzel yemeğidir.
üzüm, kara lahana, pazı gibi yaprakların yanında dut, hardal, marul, turp fasülye yaprakları ilede çok lezzetli olabilen yemek türüdür.
kesinlikle nar ekşisi konması gereken taze yaprakla yapılanı makbul serçe parmak ebadında sarılması gereken yapması zor yemesi keyif türk yemeği. sarma olan yere rejim girmez kişi tokmuş yeni yemek yemiş vs. vız gelir tırıs gider.
yapılması için o kadar emek harcanan ama emeğinin yanında tadı çok gereksiz olan yamektir. tamam o kadar kötü değil belki de ama o kadar emeğe değmez be sözlük. yazıktır, günahtır o kadar uğraşılıyor sonuçta. yaprakları doğra harcıyla karıştır pişir yine aynı tad değil mi? o kadar uğraşmaya ne gerek var ?
yani bu yapılır mı diyorum, bu saatte canımızı isteddinizdir ..
Her akla geldiginde olsada yesek dedirtir.
dolardan yapılanı tadından yenmeyecek yiyecek, hele bir de sevdicek yapmışsa...
(bkz: sözlük yazarlarının en sevdiği yemekler)
evleneceğim kadının elinden yemek istediğim ilk yemek. Hem elinden, hem elinden yemek istiyorum.
bayramdan bayrama işte. bugün istisnaydı *
hayatı yaşanmaya değer kılan nadir lezzetlerden.
bayram günü ziyaret edilen evlerde bulamadığım lezzet.*
üstüne limon, yanına cacık yakışır.
yalnız yaşayınca mahrum kaldığım, herkesin annesinin en güzel yaptığı, muhteşem yemek.
pişmeden de güzel olur...
en sevdiğim...